Jump to content



Γιατι να ειμαι κουλος?@%#$^


Recommended Posts

Πηρα εναν ωραιοτατο ποιοτικο κ ακριβο σκληρο sATA κ οταν πηγαινα να τον φορεσω ζντουπ!Μου πεσε κατω απο σχετικα χαμηλο υψος.Επειδη ξερω πως οι σκληροι ειναι πολυ ευαισθητοι πιστευετε οτι για ενα κολλημα που εφαγε οταν φορτωνε κ το οτι πηγαινει πιο αργα απο τον ατα100 που ειχα φταιει η σαβουρα?Οι σατα ειναι πιο γρηγοροι απο τους ατα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο SATA εχει ταχυτητα 1.5Gbit/s.

Το αληθες ειναι οτι και εμενα προχθες που καθαριζα τον υπολογιστη μου απο την σκονη επεσε ο Maxtor 250Gb που ειναι και σχεδον γεματος αλλα ευτυχως δεν επαθε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η συνδεση σατα δεν ειναι πιο γρηγορη απο την ατα100?
Ο SATA εχει ταχυτητα 1.5Gbit/s.

Αυτά είναι στα χαρτιά και στη θεωρία. Ναι, το interface SATA είναι πιο γρήγορο από το interface ATA 100, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι δίσκοι σήμερα πιάνουν ταχύτητες 150MB/s και ότι όλοι οι δίσκοι SATA είναι πιό γρήγοροι από τους δίσκους ATA! Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο σε αυτό...

Πρώτ' απ' όλα πρέπει να μας πείς πως κατάλαβες ότι ο SATA που πήρες είναι πιο αργός από τον IDE που είχες. Έτρεξες κάποιο benchmark;

Έπειτα πρέπει να μας πείς τί δίσκο SATA αγόρασες για να δούμε τι μπορεί να φταίει, καθώς και με ποιόν άλλον δίσκο έκανες την σύγκριση;

Εαν για παράδειγμα πήρες Maxtor SATA, για να αποδώσει τα μέγιστα πρέπει να απενεργοποιήσεις το Acoustic Management του δίσκου...

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου γλυστρησε καποτε ο 40αρης της υπογραφης απο εναν καναπε και εκανε ελευθερη πτωση...οπως βλεπεις δεσποζει μετα απο 4 χρονια στην ιδια θεση ακλωνιτος και φοραει και τα ΧΡ πανω του...μαλλον απλα τρομαξες μ αυτο που εγινε και κατι αλλο ειναι αυτο που παιζεται...το χτυπημα η θα σου προκαλουσε bad sectors η δεν θα δουλευε ο σκληρος...να επεσαν απλα οι επιδοσεις του δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να επεσαν οι επιδοσεις αν ξεκεντραριστηκαν οι κεφαλες.Maxtor ειναι κ το συκρινα με ενα western digital 40αρη.Benchmark δεν ετρεξα αλλα το βλεπω ψοφιες επιδοσεις οταν περιμενω για κατι 1λεπτο στον WD και 3λεπτα στον αλλον.Κ μαλιστα ο WD αυτη τη στιγμη δουλευω κ σε αρκετα κατωτερο σε ολα υπολογιστη απο αυτον που ειναι ο Maxtor.Απο τη σαβουρα δεν φαινετει τπτ αλλα στην εγκατασταση του σκληρου γραντζουνιστηκε λιγο μπροστα!Γκκκκρρρρ!Ολα στραβα ρε γ@μ&%$

Link to comment
Share on other sites

Οι γρατσουνιες δε πηραζουν καθολου στα πλαινα που ειναι οι βιδες βαθουλωματα ναι:p

Το θεμα ειναι αντε κ το πας πισω τι θα πεις ?

Γεια σας νομιζω οτι ειναι αργος ηρθα να τον αλλαξω ?

AΚομα κ να ειναι....δε νομιζω να στον αλλαξουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.