Jump to content


USB και mobo


sozirarak

Recommended Posts

Φιλε off-topic εισαι, αλλο ρωταω : η mobo μου υποστηριζει USB 1.1 θελω να ξερω αν εχει συμβατοτητα με συσκευες USB 2.0? ή αν δεν εχει αν γινεται να την αναβαθμισω με καποιο BIOS update, drivers mobo update?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δυνατότητα να αναβαθμίσεις μία usb 1.1 σε 2.0.Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις συσκευές που είναι 2.0 στην μητρική, αφού υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω.Εάν θέλεις να έχεις usb 2.0, δεν ξέρω εάν μπορείς μέσω κάποιας κάρτας ή κάτι τέτοιο. Όχι πάντως προέκταση, αφου ουσιαστικά μπορεί να ξεκιναέι σαν 2.0, αλλά θα καταλήγει σαν 1.1 στο σύστημα, οπότε θα είναι δώρο άδωρο.Μόνο εάν βρεις κάτι άσχετο με τις υπάρχουσες usb, μπορεί να σου κάνει δουλειά σαν 2.0

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε δηλαδη ενα φορητο USB 2.0 mp3 player που θελω να αγορασω θα μπορω να το συνδεσω στο Pc μου? απλα θα εχω χαμηλες ταχυτητας μεταφορας δεδομενων? ξερεις μηπως τις ταχυτητες των USB 2.0 και 1.1?

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε δηλαδη ενα φορητο USB 2.0 mp3 player που θελω να αγορασω θα μπορω να το συνδεσω στο Pc μου? απλα θα εχω χαμηλες ταχυτητας μεταφορας δεδομενων? ξερεις μηπως τις ταχυτητες των USB 2.0 και 1.1?

Μπορείς άνετα να το συνδέσεις, απλώς θα έχεις πολύ αργή μεταφορά δεδομένων.Το Usb 2.0 είναι μέχρι και 60 φορές πιο γρήγορο από το 1.1, φθάνοντας στα 480 mbps.Υπολόγισε πόσο πάει το 1.1. :120:

Link to comment
Share on other sites

Το Usb 2.0 είναι μέχρι και 60 φορές πιο γρήγορο από το 1.1

Τοσο μεγαλη διαφορα? δηλαδη το modem μου που ειναι συνδεμενο στην θυρα USB χανει σε ταχυτητα σε σχεση αν ηταν σε mobo με USB 2.0?

Link to comment
Share on other sites

Το μοντεμ σου δεν "πιανει" ταχυτητες ικανες για usb 1.1.Ειτε δηλαδη σε usb 1.1 ειτε σε usb παλι παλι θα εχεις την ιδια αποδοση.Στο mp3 player ομως η διαφορα ειναι αισθητη...αν δεν σε ενοχλει το οτι θα αργεις να γραψεις τα mp3 στο mp3 player τοτε δεν υπαρχει καποιο προβλημα...απλα η μεταγωγη των αρχειων θα καθυστερη σε σχεση με το usb 2.0

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάπου κάρτα PCI για usb2 αν τη χρειάζεσαι την ταχύτητα. Τα θεωρητικά στα γράανε, τα πρακτικά είναι 1 μέγα μέγιστο το δευτερόλεπτο το 1.1 και ίσως καμμιά 40αριά το 2.0 .Άντε 50

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.