Jump to content



4 μνήμες 400 ΜΗΖ σε nforce2 ultra 400


Recommended Posts

μόλις έβαλα 4 μνήμες 256 400άρες και τις δουλεύω 1:1 με έναν atlon xp 2600+ δηλαδή στα 333 όσο είναι και το fsb του cpu! παρατήρησα ότι άμα τις κάνω να δουλεύουν στα 400 Mhz δεν ξεκινάει το σύστημα λόγω μητρικής!

οπότε επειδή με ενδιαφέρει το overclocking μήπως γνωρίζει κανείς άμα μπορώ να τις κάνω να δουλέψουν και πάνω απο 333 και οι 4 μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

δεω εννόω αυτό!το θέμα είναι ότι και με τις 4 μνήμες πάνω άμα τις τρέχω στα 400Mhz δεν ξεκινάει το σύστημα! ξεκινάει μόνο όταν τις τρέχω στα 333(PC2700)! άμα έχω 3 μνήμες μου επιτρέπει να τις ανεβάσω όσο θέλω και 400άρες! άρα υπάρχει πρόβλημα όταν έχω 4 μνήμες και τις δουλεύω 400άρες!μόνο 333 μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

πρώτα εγώ θα έκανα ένα update το Bios...

και δεύτερον θα έλεγχα μία μία τις μνήμες να δω αν παίζουν στα 400.......

κάποια πιθανόν να έχει πρόβλημα.... για ψάχτο...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στο manual της mobo οτι ΚΑΙ με τα 4 slots γεμάτα υποστιρίζει 400mhz. Επίσης έχε κατα νού οτι με 4 ντιμάκια η μονάδα του vdimm+vtt ζορίζεται κάπως οπότε μπορεί να έχεις κανα τρελό drop σε 1 απο τα 2. Δώσε 1-2 κλίκ πάνω ρεύμα στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

όσο αναφορά το manual της μητρικής δεν είδα κάτι τέτοιο!

ρεύμα δοκίμασα να δώσω αλλά τίποτα! άλλωστε δεν μπορώ να δώσω και πολύ ρεύμα μέχρι +0,2 από το αρχικό!

Μάλλον θα πάω πίσω τις 2Χ256 και θα πάρω μία 512 και θα έχω 2Χ256+1Χ512!

όταν βγάζω τη μία από τις 4 μνήμες με αφήνει να τις δουλέψω 400άρες οπότε με 3 μνήμες θα είμαι οκ πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

το nforce2 ultra 400 υποστηριζει 400 fsb μόνο για 3 dimms μνήμης. Από εκεί και μετά ότι και να του βάλεις τις πάει αυτόματα στα 333...

Τώρα αν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω FSB αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι είναι τελικά από ότι είδα και στο site της gigabyte! Οπότε ήδη έχω κανονισει αντικατάσταση τις 2Χ256 με μια 512 και παρήγγειλα και άλλη μια 512 για να τελειώνουμε! τις άλλες 2Χ256 μάλλον για πούλημα θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.