Jump to content



Dialup gateway σε Windows XP


Recommended Posts

Χμ ειναι λίγο περίεργο.

1ον γιατι θα πρέπει να ορίσεις εσυ μια static ΙΡ η οποία δεν ξέρεις αν την χρησιμοποιεί κάποιος από το ISP αν είναι στο ίδιο segment. Ας υποθέσουμε ότι βάζεις μια οποιαδήποτε άλλη ΙP απο διαφορετικό segment. Μπορεί να μπεί? ΄΄Η θα πρέπει να έχει οπωσδήποτε static που να προέρχεται από τον ίδιο τον ΙΣΠ ώστε να μπορεί να μπεί στο δίκτυο του? Αυτό είναι κάτι που μπορεί να δοκιμαστεί εύκολα.

Όσο αφορά την gateway , απλά πάς στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου ή στις ρυθμίσεις της συνδέσης dial-up και στην καρτέλα των ΙΡ προτόκολλων , πας advanced ->καρτέλα Ιp settings -> Gateway και προσθέτεις την ΙΡ που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμ ειναι λίγο περίεργο.

1ον γιατι θα πρέπει να ορίσεις εσυ μια static ΙΡ η οποία δεν ξέρεις αν την χρησιμοποιεί κάποιος από το ISP αν είναι στο ίδιο segment. Ας υποθέσουμε ότι βάζεις μια οποιαδήποτε άλλη ΙP απο διαφορετικό segment. Μπορεί να μπεί? ΄΄Η θα πρέπει να έχει οπωσδήποτε static που να προέρχεται από τον ίδιο τον ΙΣΠ ώστε να μπορεί να μπεί στο δίκτυο του? Αυτό είναι κάτι που μπορεί να δοκιμαστεί εύκολα.

Όσο αφορά την gateway , απλά πάς στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου ή στις ρυθμίσεις της συνδέσης dial-up και στην καρτέλα των ΙΡ προτόκολλων , πας advanced ->καρτέλα Ιp settings -> Gateway και προσθέτεις την ΙΡ που θέλεις.

Φυσικά και ξέρω αν την χρησιμοποιεί κάποιος άλλος. Εγώ είμαι ο administrator. Που βλέπεις το περίεργο; Αν η IP δεν είναι η προκαθορισμένη, το linux από την άλλη πλευρά θα κλείσει την γραμμή για λόγους ασφαλείας. Τέλος πάντων μην μπλέκεις με φιλολογικού τύπου λεπτομέριες εδώ. Είναι κατηγορία εκτάκτου ανάγκης και το ερώτημα πολύ συγκεκριμένο.

Aυτό που λές στα XP SP2 δεν γίνεται. Εκτός και αν έχεις να μου δώσεις κανένα screenshot για να με καθοδηγήσεις.

Όταν κάνω unplug USB modem, τα windows βγάζουν μια μαύρη οθόνη και μετά κάνουν cold reset. Αυτή είναι η συνήθης συμπεριφορά; Οι drivers του modem ήταν Microsoft certified.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , μίλησα λίγο παραπάνω γιατί οι πληροφορίες ήταν λίγες.

Δεν γνώριζα τον τρόπο σύνδεσης ούτε το μέσο αλλα ούτε και τον σκοπό.Τέλοσπάντως , σου δίνω μερικά ss που πιστέυω να σε βοηθησουν αν κατάλαβα καλά το τι θές να κάνεις.

Αυτό με τα usb modem μου έχει τύχει και μένα και με άλλες usb συσκεύες , κυρίως μοδεμ. Δοκίμασε άλλους drivers gia to μοδεμ για αρχη.

post-22-1442174096,6504_thumb.jpg

post-22-1442174096,7888_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

H 2η φωτό είναι απο το dial up όπου εκει ορίζεις και τον τρόπο που θα συνδεθει η δdial up...

Ναι το ξέρω. Αλλά εκεί δεν μπορείς να ορίσεις το default gateway. Τα windows περιμένουν να το πάρουν από το peer. Θυμάμαι ότι στα Win98 κάποτε γινόταν. Τέλος πάντων, έλυσα το πρόβλημα από την πλευρά του Linux με IP aliasing και τώρα δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.