Jump to content



Πρόβλημα με σύνδεση PSTN modem


Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα. Από το ένα modem καλώ το άλλο μέσω PSTN. Το ένα είναι V90 και το άλλο V92. Αρχικά η σύνδεση γινόταν στα 4.8 Kbaud. Μετά πειράζοντας τους registers S37 και S38 ανέβηκα στα 16.8 Kbaud. Τι πρέπει να κάνω για να ανέβω παραπάνω; Χρειάζομαι τουλάχιστον 33.6 Kbaud. Πρόβλημα θορύβου στην γραμμή δεν υπάρχει. Και οι δύο γραμμές είναι στο ίδιο τηλεφωνικό κέντρο. Σε ISP συνδέομαι με πάνω από 40. Καμμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Στο V90, μέσα από τις έξτρα εντολές, στα Windows, μπορείς να βάλεις την εξής εντολή και να συνδέεσαι τουλάχιστον στα 44000.Κρατάει σταθερή την ταχύτητα εκεί.Αλλά στο V92 δεν το έχω δοκιμάσει.

AT+MS=V90,1,,,44000,52000

Link to comment
Share on other sites

Στο V90, μέσα από τις έξτρα εντολές, στα Windows, μπορείς να βάλεις την εξής εντολή και να συνδέεσαι τουλάχιστον στα 44000.Κρατάει σταθερή την ταχύτητα εκεί.Αλλά στο V92 δεν το έχω δοκιμάσει.

AT+MS=V90,1,,,44000,52000

Ευχαριστώ γιατρέ. Αυτό δούλεψε. Τώρα μου πετάει "No Carrier" αμέσως μετά την απάντηση του host. Την γραμμή την κλείνει το modem που καλεί. Έκανα restore τα factory defaults και τώρα δεν μπορώ να βρω τι φταίει :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιατρέ. Αυτό δούλεψε. Τώρα μου πετάει "No Carrier" αμέσως μετά την απάντηση του host. Την γραμμή την κλείνει το modem που καλεί. Έκανα restore τα factory defaults και τώρα δεν μπορώ να βρω τι φταίει :(

Ποιο μοντεμ χρησιμοποιεις ???

Φανταζομαι μεσα απο λινουξ θα προσπαθησεις να κανεις dial-up.

Στο αντιστοιχο προβλημα που ειχα εγω(σε λινουξ), ακριβως ετσι οπως το περιγραφεις: NO CARRIER και να μου κλεινει την γραμμη το μοντεμ , επρεπε να ριξω μια ματια στους drivers που εδινε η εταιρια για windows και κυριως να χρησιμοποιησω το σωστο Modem init string οπως περιγραφω εδω :

(υποψιν το μοντεμ μου και στα windows επαιζε μονο με τoυς drivers του)

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=105514&postcount=6

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντεμ χρησιμοποιεις ???

Φανταζομαι μεσα απο λινουξ θα προσπαθησεις να κανεις dial-up.

Στο αντιστοιχο προβλημα που ειχα εγω(σε λινουξ), ακριβως ετσι οπως το περιγραφεις: NO CARRIER και να μου κλεινει την γραμμη το μοντεμ , επρεπε να ριξω μια ματια στους drivers που εδινε η εταιρια για windows και κυριως να χρησιμοποιησω το σωστο Modem init string οπως περιγραφω εδω :

(υποψιν το μοντεμ μου και στα windows επαιζε μονο με τoυς drivers του)

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=105514&postcount=6

Τα windows καλούν το Linux. Λες να έστηνα PPP server σε Windows; :p

Το linux έχει ένα Zoom 56K V90 σειριακό και τα windows ένα Tornado 563 USB V92. Η διαδικασία είναι η εξής: Τα windows καλούν το Linux όπως ακριβώς θα καλούσαν έναν ISP με static IP. Το linux ξεκινά PPP connection και μετά τα windows κάνουν query τον Xserver του linux με cygwin και γίνονται ένα κάπως χρήσιμο X Terminal. Και λέω κάπως χρήσιμο γιατί όταν γίνει hang-up, η usb πόρτα παραμένει κλειδωμένη και δεν μπορείς να ξανακαλέσεις. Αν βγάλεις το modem τα windows κάνουν restart. Τελικά μετά από κάθε κλήση τα windows κάνουν restart όπως και να έχει το ζήτημα :p

Ίσως φταίει το tornado USB και είναι προβληματικό. Πάντως για τα restarts και τα κρεμάσματα, τα windows δεν φταίνε σίγουρα :p Tο Linux δεν το βλέπει καθόλου το Tornado. Ίσως να έχει πολύ θόρυβο η γραμμή και ρίχνει το carrier, γιατί κάποια στιγμή συνδέθηκα 33600.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.