Jump to content



Μάλλον δέν είναι η μέρα μου σήμερα!


Recommended Posts

:089: Δεύτερη αίτηση βοήθειας την ίδια μέρα :089:

Αυτή τη στιγμή σας γράφω απο τον φορητό γιατι το desktop τα έπαιξε.

Πήγα σήμερα να του αλλάξω την μανίσια ψύκτρα επεξεργαστή lga 775 με την artic cooling freezer 7 και να του βάλω και για ψύξη σκληρού το cool drive 6 τής cooler master. Ολα καλά λοιπόν μέχρι που παω να παίξω lineage και αρχίζει ένας φριχτός συνεχές θόρυβος απο την μητρική (ντιιιιιιιιιιιιιιτ) ο οποίος σταμάτησε όταν έκλεισα το παιχνίδι.Κλέινω αμέσως κοιτάω μήπως έκανα καμμια λαθος σύνδεση και επανεκινω....πλέον μου κάνει τον θόρυβο και στην εκκίνηση. :010: αλλά και όποτε του ρθει.

Τί να κάνω help!!! :107:

Mητρική είναι της gigabyte . award bios

attachment.php?attachmentid=6617&stc=1

attachment.php?attachmentid=6618&stc=1

post-349-1442174104,9323_thumb.jpg

post-349-1442174105,124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@tefra Η ψύκτρα είναι καρφωμένη πάνω στον επεξεργαστή,δέν παίζει, τώρα ένα έχω κάνει καμμία χαζομάρα με την θερμαγωγιμή θα το κοιτάξω αμέσως

Aν μπορείς, δοκίμασε και με ένα άλλο τροφοδοτικό.

Λές να μήν τα σηκώνει ή να έχει βλάβη? είναι 400 w qtec

Link to comment
Share on other sites

Λές να μήν τα σηκώνει ή να έχει βλάβη? είναι 400 w qtec

Απλά θα ήταν καλό να μπορέσεις να αποκλείσεις το ενδεχόμενο της κακής τροφοδοσίας το οποίο μπορεί να ευθύνεται για άπειρα φαινομενικά "άσχετα" προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήταν καλό να μπορέσεις να αποκλείσεις το ενδεχόμενο της κακής τροφοδοσίας το οποίο μπορεί να ευθύνεται για άπειρα φαινομενικά "άσχετα" προβλήματα.

Μα το πρωι ήταν μια χαρα.τί έβαλα τόσο και ανεβηκε η κατανάλωση.Μάλιστα δοκίμασα και έβγαλα το cooldrive αλλα ο ήχος παρέμεινε.Βέβαια στην ώρα της επεξεργασίας μπορεί να έκανα καμμια χαζομάρα αλλα ποιος ξέρει.

Αυτη τη στιγμή παιρνάω ξανά πάστα και βλέπουμε για επόμενα βήματα... :104:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μου φαίνετε. άπλωσε τη καλά, ώστε να γίνει ενα λεπ΄το στρώμα και όταν βάλεις την ψύχτρα και πατήσει πριν την ΄δεσεις στριφογύρισε τη δεξια αριστερα ώστε να κατσει καλα η πάστα.

Link to comment
Share on other sites

κατα βαση δεν ειναι απαραιτητο το απλωμα, ελλα εγω την απλωνω πρωτα λίγο και μετα βαζω την ψύχτρα. με ενα σκληρο χαρτονακι θα κανεις τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Το άπλωμα μπορεί να γίνει προσεκτικά με μία σπάτουλα.Σκέψου ότι όσο λεπτό και να το κάνεις πάλι παραπανίσιο θα μείνει οπωσδήποτε. Πάντως δεν μπορεί η πάστα να κάνει τόση διαφορά.Ειδικά με το επίπεδο λειότητας που φαντάζομαι ότι έχει η νέα ψύκτρα.Προσεύχομαι για σένα (έχουμε το ίδιο τροφοδοτικό κόντρα στο ρεύμα.)

Link to comment
Share on other sites

ρε σι μπες στο bios και πτα load defaults. να δεις τι θα γίνει.

επίσης κοίταξε από το bios σε τι θερμοκρασία ειναι το "warning temp" ανεβασε το όσο πιο ψηλά μπορείς ή απενεργοποιήσε το.

Link to comment
Share on other sites

απο optimized default που έβαλα τώρα , σταμάτησε ο ήχος και αυτό φαντάζομαι οτι οφείλεται στο οτι ως default έχει απενεργοποιημένο το alarm όταν ανεβάζει θερμοκρασία το cpu....τωρα αυτό ειναι καλό ή κακο? (η αγνοια είναι ευτυχία?)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως την βαζεις αναποδα και δεν παταει καλα?εγω ειχα κανει την ιδια μ@λ@κι@ με την δικη μου και αρχισε να τσιριζει μολις τον ανοιξα...

όταν λές ανάποδα τι ενοείς? δές πάνω εικόνα πώς το έχω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω απο την εικονα για να σου πω...αλλα η ψυκτρα απο κατω πρεπει να εχει μια πατουρα λογικα...ενα κομματι πιο ψηλα απο την υπολοιπη βαση...κανω λαθος? αν ναι τοτε ακυρο αυτο που ειπα..αν οχι τοτε μαλλον πρεπει να γυρισεις την ψυκτρα 180 μοιρες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.