Jump to content



Κατασκευή υδρόψυξης


daffyrho

Recommended Posts

λοιπον τα νεα μου ειναι τα εξης:

την παρασκευη παρελαβα το μπλοκ απο 11(ευχαριστω μιχαλη:023:)

και απο σημερα το απογευμα ειμαι και εγω κατοχος του πολυποθητου

coolermater stacker:041::041:

με την παλια μου ψυκτρα(μια απο αλουμινιο) εχω 9 βαθμους κατω(πριν με την thermaltake silent tower ειχα μαχ 62 τωρα εχω μαχ 53)

αυριο περιμενω την eheim 1250 και ξεκιναω την υδροψυξη

το σαββατοκυριακο θα στειλω φωτο

Link to comment
Share on other sites

εστησα την υδροψυξη επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μονο που συμβαινει κατι περιεργο δεν εχω μειωση στην θερμοκρασια αλλα αυξηση 3 βαθμους.

τα εχω κοιταξει ολα απο την αρχη μηπως εψω κανει καποιο λαθος και ειμαι οκ

η διαταξη ειναι αντλια-ψυγειο-μπλοκ-αντλια:022::022::119::119::119:

εχω στο συστημα 35 και τον επεξεργαστη 57.

θερμοκρασια δωματιου 28 βαθμους.

ειναι λογικες θερμοκρασιες για athlon 2000+ που δουλευει στα 2170Mhz??

υπαρχει κανενα συγκρητικο που να λεει για τον επεξεργαστη μου μεσο ορο ποσους βαθμους εχει?

Link to comment
Share on other sites

57 σε idle θα λες λογικα ... Ελεγξε πρωτα αν το block παταει σωστα πανω στο CPU , καθως δες και το ψυγειο αν ζεσταινεται . Θα πρεπει να ζεσταινεται κανονικα γιατι τραβαει τα watt απο το block ! Βγαλε και τους ανεμιστηρες του για σιγουρια. Aν δε ζεσταινεται , για καποιο λογο δεν φτανει η θερμοτητα στο ψυγειο .

Στη συνεχεια ελεγξε τη ροη σου . Δεν ξερω με τι τροπο ... αντι για την εισοδο του block βαλε ενα διλιτρο μπουκαλι και μετρα σε ποσο χρονο το γεμιζει . Θα πρεπει να κανει περιπου 15-20sec για να εισαι σε καλο δρομο.

Επισης , η διαταξη σου δεν μου αρεσει . Βαλε αντλια > μπλοκ > ψυγειο > αντλια.

To μπλοκ το συνδεσες σωστα ??? Η εισοδος ειναι στο κεντρο !

Κανε δοκιμες και ενημερωσε μας ξανα . Καλη τυχη ! :)

Link to comment
Share on other sites

την συνδεση την εκανα ετσι γιατι οταν εκανα τεστ για διαρροες παρατηρησα οτι η αντλια ζεστενεται.

για την ροη το εκανα οπως μου λες και εκανε 16 δευτερολεπτα.

το μπλοκ ειναι οκ το εβγαλα και η παστα ειναι ομοιομορφη πανω του

το ψυγειο ζεστενεται αλλα ελαχιστα απ΄οτι μπορω να καταλαβω με το χερι.

μηπως ειμαι ενταξι και μου δειχνει λαθος το bios?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ζεσταινεται η 1250 , δεν πειραζει ... φυσιολογικο ειναι .

Αρα αφου εισαι ΟΚ απο ροη και το μπλοκ εχει πατησει καλα , τοτε μενει μια μετρηση θερμοκρασιας νερου .

Μπορεις να μετρησεις τη θερμοκρασια νερου στο ψυγειο σε idle , αλλα και σε full load ???

Aν εχεις βαλει καποιο tank , ειναι ακομη πιο ευκολο . Να υπολογιζεις οτι θα πρεπει να εχεις 3-5 βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια δωματιου . Αναλογως αν εισαι idle ή full load .

H μητρικη σου δεν ξερω πως μετραει , για να σου πω με σιγουρια αν χανει ή αν δε χανει .

Link to comment
Share on other sites

το κυκλωμα ειναι κλειστο.πες μου πως θα το μετρησω?

παντως και χωρις oc οταν δουλευε στα 1667ΜΗΖ ειχα και 60 βαθμους(οχι με το νερο με αερα)

μαλλον πρεπει να την φλασαρω γιατι τωρα που το σκεφτομαι δεν εχω δει ποτε κατω απο 48 βαθμους.

τι λες????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις tank ειναι λιγο δυσκολο να μετρησεις τη θερμοκρασια .

Απο idle σε full load ποση διαφορα εχεις ?? Περιπου 8-10 βαθμους ? Αν ναι , τοτε μαλλον η μητρικη σου μετραει λαθος. Aν υπαρχει καινουριο bios βαλτο και αυτο ...

Ειναι υποπτο το οτι δεν εχεις δει ποτε μετρησεις κατω απο 48 .

Αν κλεισεις το μηχανημα για μια ωρα και οταν το αναψεις μπεις κατευθειαν bios , τι θερμοκρασια δινει ?

Link to comment
Share on other sites

οταν εστησα την υδ/ξη και το αναψα αρχισε στους 49 και μετα ανεβενε 1 βαθμο ανα 15 δευτερολεπτα περιπου τωρα εχω 57

μεχρι στιγμης που δουλευει νορμαλ(σερφαρω) εδω και 4 ωρες δεν εχει ανεβει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Λαβε υποψη σου πως η θερμοκρασια που μετριεται στο bios δεν ειναι idle ! Ειναι υπο φορτιο . Οχι οσο το να τρεχεις ενα prime95 ή το stability tester που σου ειπα νωριτερα , αλλα και εκει στρεσσαρει τη CPU.

Eδω δεν ξερω να σου πω , δεν εχω εμπειρια απο gigabyte και easy tune . To motherboard monitor παντως το εμπιστευομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις διαφορα idle -full 3-4 βαθμους? Αν ναι το νουμερο ειναι λογικο

Το οτι το ψυγειο σου ειναι κρυο δειχνει μαλον την παρουσια αερα

Πως εκανες εξαερωση?Το ψυγειο το πηρες καινουργιο?

Ανεμιστηρες εχεις βαλει τους 2χ120 που αναφερες στην αρχη του ποστ?

Αν μπορεις να ανεβασεις και καμια φωτο απο το μπλοκ πανω στην μητρικη και το πως παταει θα βοηθουσε για να καταλαβω ορισμενα πραγματα μια που η μητρικη σου δεν εχει τρυπες γυρω απο το σοκετ και αναγκαστικα εγινε κατασκευη με πλεξι για την συγκρατηση

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα αλλαξω την διαταξη για να δω μηπως εχω καμια διαφορα.(μπλοκ-ψυγειο-αντλια-μλοκ)

θα κοιταξω μηπως βρω κανενα τανκ να βαλω.

παντως παρατηρω οτι η αντλια ζεστενεται αρκετα.ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα αλλαξω την διαταξη για να δω μηπως εχω καμια διαφορα.(μπλοκ-ψυγειο-αντλια-μλοκ)

θα κοιταξω μηπως βρω κανενα τανκ να βαλω.

παντως παρατηρω οτι η αντλια ζεστενεται αρκετα.ειναι φυσιολογικο?

Φυσιολογικο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.