Jump to content



Ερώτηση για DVD-ROM και bitsetting


illusion

Recommended Posts

Όπως είναι γνωστό ένα DVD-ROM διαβάζει πιο γρήγορα ένα δισκάκι DVD-ROM από ένα DVD+R. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάνοντας bitsetting σε ένα DVD+R αν το DVD-ROM το διαβάζει με μεγάλύτερη ταχύτητα σαν το δισκάκι να ήταν DVD-ROM? Στην δική μου περίπτωση όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες το κόλπο δεν λειτούργησε και οι ταχύτητα ανάγνωσης παρέμεινε στα επίπεδα ενός DVD+R. Το παράξενο είναι πως αν και έχω κάνει bitsetting, το NEC αναγνωρίζει το δισκάκι σαν +R

post-222-1442174109,9118_thumb.png

post-222-1442174110,7865_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι συμβαινει ,γιατι εχει καποιο συστημα το DVDROM και αναγνωριζει ακριβως τι δισκακι του εχεις βαλει .

Κραταω μια επιφυλαξη ομως για τα παλιοτερα DVDROM (3ετιας ή και παλιοτερα) μηπως και δεν ξερανε απο bitsetting τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Για την παραπάνω ερώτηση, έχω να σου πω ότι τα δισκάκια που γράφω με bitsetting στο liteon DVDROM 166s διαβάζονται στην ταχύτητα που διαβάζονται όλα τα +R ενώ στο pioneer 120s (slot in) το βλέπει σαν -ROM και ανεβάζει full 16x ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι τα τελευταία μοντέλα της Asus (Ε616P2 και P3) έχουν πρόβλημα στο να παίξουν ή να κάνουν ripping λόγω προστασίας των ταινιών. Ισχύει;

Έχω το Asus E616P2. Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Spybol δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον Pioneer 120S. Είσαι από τους τυχερούς!! Από όσο ξέρω είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί DVD-ROM που να διαβάζει +R με bitsetting σε full ταχύτητα. Τα περισσότερα, παρά το bitsetting, τα διαβάζουν σαν +R. Αν γνωρίζει κάποιος DVD-ROM που να λειτουργεί με αντίστοιχο τρόπο με αυτόν του 120S ας το γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το "πουσάρεις". Αν το recorder σου υποστηρίζει bitsetting σε +R δισκάκια, τότε το Pioneer 120 σύμφωνα με τον spyball θα πρέπει να σου διαβάζει το δισκάκι σε full ταχύτητα και όχι σαν +R. Δοκίμασε και γράψε τις εντυπώσεις σου. Περιμένω αποτελέσματα και από άλλους που έχουν DVD Recorder με δυνατότητα bitesetting να δούμε αν υπάρχει DVD ROM που να μπορεί να διαβάσει +R σε full speed.

Link to comment
Share on other sites

Stelara έχω διαβάσει για τα Liteon με το hacked firmware. Μπορείς να ανεβάσεις εικόνες από cdspeed για τις ταχύτητες που έχει σε +R, -R και dual layer, ή αν δεν γίνεται, να γράψεις ταχύτητα έναρξης και ολοκλήρωσης για να έχουμε μια γενική εικόνα. Ποιό μοντέλο Liteon έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Stelara έχω διαβάσει για τα Liteon με το hacked firmware. Μπορείς να ανεβάσεις εικόνες από cdspeed για τις ταχύτητες που έχει σε +R, -R και dual layer, ή αν δεν γίνεται, να γράψεις ταχύτητα έναρξης και ολοκλήρωσης για να έχουμε μια γενική εικόνα. Ποιό μοντέλο Liteon έχεις;

Εχουν βγει firmware για ολη τη σειρα 16Χ . Εγω εχω ενα 163 , ενα 165 και ενα 167 . Χρησιμοποιω το 167 .

Τα firmware που εχουν βγει , υπαρχουν σε παρα πολλες εκδοσεις αναλογα με το τι ταχυτητα θελεις στα DVDR , στα DVDRW και στα DVDRDL .

Εγω εχω βαλει την εκδοση που ειναι 16Χ στα DVDR , 12Χ στα DVDRW και 10Χ στα DVDRDL .

Ξεκιναει τα DVDR απο το 6.5Χ και τελειωνει στο 16Χ περιπου .

H σελιδα με τα firmware ειναι αυτη : http://codeguys.rpc1.org/firmwares.html

Κατεβασε απο περιεργεια το zip με τα firmware των liteon ωστε να καταλλαβεις ακριβως τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το "πουσάρεις". Αν το recorder σου υποστηρίζει bitsetting σε +R δισκάκια, τότε το Pioneer 120 σύμφωνα με τον spyball θα πρέπει να σου διαβάζει το δισκάκι σε full ταχύτητα και όχι σαν +R. Δοκίμασε και γράψε τις εντυπώσεις σου. Περιμένω αποτελέσματα και από άλλους που έχουν DVD Recorder με δυνατότητα bitesetting να δούμε αν υπάρχει DVD ROM που να μπορεί να διαβάσει +R σε full speed.

Xμ... με εβαλες σε σκέψεις...Έχω το 120ς αλλά δενπρέπει να έχω δει 16χ ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Stelara επειδή και εγώ το 167Τ σκέφτομαι να αγοράσω, είναι αρκετά θορυβώδες με το hacked firmware; Μήπως έχεις παρατηρήσει κάποια ανωμαλία στην λειτουργία του λόγω αύξησης της ταχύτητας; Σκέφτομαι να το βάλω σε 12x DL αλλά δεν ξέρω αν θα το αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Stelara επειδή και εγώ το 167Τ σκέφτομαι να αγοράσω, είναι αρκετά θορυβώδες με το hacked firmware; Μήπως έχεις παρατηρήσει κάποια ανωμαλία στην λειτουργία του λόγω αύξησης της ταχύτητας; Σκέφτομαι να το βάλω σε 12x DL αλλά δεν ξέρω αν θα το αντέξει.

12xDL δεν θα διαβασει με τιποτα . Μεχρι 10χ . Οταν επιλεγεις 12χ , κανει συνεχεια spin-up / spin-down ... Kαι ειναι γενικο το προβλημα . Το ιδιο εκανε και το 163 , και το 165 , και ενα 166 ενος φιλου , αλλα και αλλα 167.

Απο θορυβο σιγουρα κανει αφου δουλευει σε full cav ... Μπορει ομως να το βαλεις στο 12χ dvdrom και θα ειναι πιο ησυχο . Μην τα θελεις και ολα δικα σου ...

Προβλημα στη λειτουργια δεν εχω παρατηρησει τιποτα , μονο αυτο που εγραψα για το 12χ DL .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.