Jump to content


THERMOPAD Για AMD


POLYDOR

Recommended Posts

Στο site της η AMD προτεινει THERMOPAD (θερμοαγωγιμα αυτοκολητα) αντι της παστας για μακροχρονιες εγκαταστασεις . Που μπορουν να βρεθουν ?

Πρεπει να εχουν καποιες προδιαγραφες η κανουν ολα?

Πασα βοηθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Άστην να λέει. Βέβαια οι επεξεργαστές της δε χρειάζονται ιδιαίτερα το ελάχιστο κέρδος που προκύπτει από τη χρήση πάστας αντί για pad αλλά αν είναι να το αλλάξεις έστω κι ένα 6μηνο μετά δε βλέπω γιατίι να μη βάλεις πάστα.

Link to comment
Share on other sites

Άστην να λέει. Βέβαια οι επεξεργαστές της δε χρειάζονται ιδιαίτερα το ελάχιστο κέρδος που προκύπτει από τη χρήση πάστας αντί για pad αλλά αν είναι να το αλλάξεις έστω κι ένα 6μηνο μετά δε βλέπω γιατίι να μη βάλεις πάστα.

Τι σημαινει το 6μηνο ?Εγω σκεφτομαι να μην αλλαχθει τιποτα για παραπανω χρονο.Εχει προβλημα η παστα για μεγαλα διαστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί έχουν την άποψη οτι μετά απο ένα εξάμηνο - χρόνο η πάστα χάνει αρκετές απο τις ιδιότητές της με αποτέλεσμα να μειώνεται η θερμοαγωγιμότητά της. Το γεγονός αυτό είναι άμεση συνάρτηση της ποιότητας της πάστας και των υλικών που την αποτελούν καθώς και της μέσης θερμοκρασίας στην οποία βρίσκεται η πάστα. Σε μηχανηματα τα οποία μένουν αρκετό καιρό κλειστά υπάρχει περίπτωση η πάστα να "στεγνώσει" και να χρειάζεται αλλαγή.

Εγώ πάντως σε ένα μηχάνημα έχω πάνω απο χρόνο να αλλάξω την AS5 και δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή θερμικής συμπεριφοράς. Το μηχάνημα πάντως είναι 24/7/365 ανοιχτό και συνέχεια 100% ο επεξεργαστής (BOINC).

Καλό είναι πάντως όταν παρατηρηθεί αλλαγή θερμικής συμπεριφοράς, που δεν οφείλεται στη σκόνη που μαζεύει η ψύχτρα, να αλλάζεται η θερμοαγώγιμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.