Jump to content



No MemTest-->Bios στην P4P800-E Dlx...Κουφάθηκα


Afanas

Recommended Posts

Χτες το βραδάκι λοιπόν όπως χάζεβα σε overclocking-sites, μπας και βρώ πώς ακριβώς θα κάνω το Vdrop mod στην μητρική μου P4P800-E Dlx, κάτι πήρε το μάτι μου οτι έχει βγαλει καινούριο bios η Asus για τη μητρική μου (εκδοση 1007).Σε λίγα λεπτά το είχα flashαρει οπότε χαρούμενος ,χαρούμενος και μιας και ηταν αργά κλείνω το pc και πάω για νανι!! Σήμερα λοιπόν άρχισα τις δοκιμές ψάχνοντας να βρώ το μεγιστο oerclocking με αερόψυξη και το φαν το cpu στις 1500 γιατι μου τη δίνει ο θόρυβος! Αφού βρήκα οτι ο 3αρης preshot μου είναι σταθερός (6 ωρες prime & άλλες 6 διπλό τοστ) στα 3.75 (250fsb) είπα να κάνς και ένα memtest να δω τί γίνεται με τις μνήμες μου παρόλο που είναι σε διαιρέτη και σε συνδιασμό με τα 250 του fsb δουλευουν default. Έλα όμως που το memtest δεν έλεγε να αρχίσει (έβλεπα φλασια τη μπλέ οθόνη και μετα reboot)! Αρχικά σκευτηκα πώς κατι παιζει με το διαιρέτη αλλά και αφου φόρτωσα τις default του bios τιποτα! Χαλάρωσα και τα timings αλλά και πάλι τπτ! Εκει άρχισα να χαίρομαι γιατι νόμιζα οτι τα τιναξαν οι μουφα μνήμες μου (JetRam) και έτσι θα έπερνα καλύτερες! Αλλά και με την Kingstone που έβαλα τα ίδια! Μετά από βαθύ συλλογισμό καθώς άρχισα να φοβάμαι μήπως είναι η mobo (και την πηρα απο στοκ no RMA) σκεύτομαι:Λες να φταίει το καινούριο bios?????? E με το που ξαναπέρασα την 1004 όλα πάνε ρολόϊ :023: :023: :023: Άτιμη Asus εσύ και τα bios σου :072: :072: :072: :072:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το Vdrop mod στην P4P800-E Dlx το έχει κάνει κανείς από εδώ ! Θέλω info! Και κατι ακόμα όταν λεμε οτι εβαλα τη μνήμη σε 1Τ ή 2Τ τι :105: :105: $#&%*???? Από που ρυθμίζεται αυτό στη mobo μου???

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά :001: :001: :001:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το Vdrop mod στην P4P800-E Dlx το έχει κάνει κανείς από εδώ ! Θέλω info! Και κατι ακόμα όταν λεμε οτι εβαλα τη μνήμη σε 1Τ ή 2Τ τι :105: :105: $#&%*???? Από που ρυθμίζεται αυτό στη mobo μου???

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά :001: :001: :001:

Mηπως σου εχει καποια επιλογη που να λεει Command Per Clock (μπορεις να το δεις και CPC)?

Link to comment
Share on other sites

Την 3,1α έχω ! Λογικό είναι να τοο κανει αυτό???? Για το CPC θα το κοιτάξω , πάντος από το manual που ψάχνω τώρα δε βρίσκω κατι.Ελπίζω να το 'χει,τι asus είναι αμα δε το έχει! Ευχαριστώ παιδιά :033: :033:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.