Jump to content



Αλλαγή μητρικής


LEO

Recommended Posts

Καλησπέρα

:017: Λοιπόν θέλω να αλλάξω την mobo που έχω μια άλλη, και επειδη δεν θελω να εχω προβλήματα ερωτώ τώρα εγώ θα χρειαστεί να ξανά εγκαταστήσω τους drivers γιa τον sata από το cd της νεας mobo και εάν ναι πως…πρέπει να κάνω εγκατάσταση τον xp από την αρχή….?

Help pleaseeee….. :010:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει γιατί αλλιώς θα σέρνεται ελεεινά...

Είναι απίστευτη και τελικά μάταιη ταλαιπωρία να προσπαθήσεις να κρατήσεις τα ΧΡ μετά από αλλαγή μητρικής.

Άκυρο αλλά... να ένας ακόμα λόγος να βάλετε Λίνουξ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας μικρηνε την υπογραφη σου ξεχιλωνει την σελιδα!

Να ξερεις οτι αφου αλλαξεις mb θα τρως μπλε οθονη και θα χρειαστεις repair. Αφου κανεις το repair Βαζεις drivers και εισαι οκ! Αλλα καλυτερη λυση το format. Α και πρωτου αλλαξεις mb κανε uninstall τους drivers του sata.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικη συμβουλη προς αποφυγη φαγωματος οθονης , δεξιου μερους του γραφειου και αμεσης τριχοπτωσης : Φορματ και ξαναμανα win

Οπως ειπε και ο φιλος μου απο πανω , αν δε θες ραβε-ξηλωνε βαλε λινουξ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

:017: Λοιπόν θέλω να αλλάξω την mobo που έχω μια άλλη, και επειδη δεν θελω να εχω προβλήματα ερωτώ τώρα εγώ θα χρειαστεί να ξανά εγκαταστήσω τους drivers γιa τον sata από το cd της νεας mobo και εάν ναι πως…πρέπει να κάνω εγκατάσταση τον xp από την αρχή….?

Help pleaseeee….. :010:

Οι βασικες συσκευες που δημιουργουν προβλημα κατα την αλλαγη μητρικης ειναι :

1) Raid controller , αν εχουμε τα windows σε raid

2) Agp controller

3) Hard disk controllers

Πρεπει να κανεις remove ολα αυτα , για να μπορεσεις να μπεις windows με τη νεα μητρικη. Εχω κανει αρκετες αλλαγες κατα καιρους μεταξυ διαφορων chipset , αλλα και μεταξυ Intel και Amd . Θελει λιγο προσοχη αλλα δουλευει.

Αν εχει το ιδιο chipset με την προηγουμενη σου , τοτε λογικα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Διαβασε και εδω : http://www.motherboard.windowsreinstall.com/ .. εχει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.