Jump to content



υπολογιστής φάντασμα!!!!!!!


Recommended Posts

Κάποιο πρόγραμμα βγαζει error ή service με αποτέλεσμα να κάνει restart. Κοίτα λίγο τον event viewer να δεις αν υπάρχει κάνα μύνημα λάθους.

Μετά , λίγο πρίν το shut down , "σκότωσε" όλα τα services που δεν ειναι του συστήματος και δοκιμασε να τον κλεισεις. Αν δεν παρουσιαστεί πρόβλημα μετά πρέπει να δεις ποιο service ειναι αυτο που το κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

δεν μου βγάζει κανένα μήνυμα λάθους! αυτό το ενδεχόμενο πιστεύω το κάλυψα αφού απενεργιποίησα την επιλογή αυτόματης επανεκκίνησης σε περίπτωση failure του συστήματος!!

το θέμα είναι ότι δεν μου το κάνει συχνά και δεν μπορώ να δοκιμάζω γιατί δεν ξέρω πότε θα μου το κάνει! παράδειγμα έχει 3 μέρες να μου το κάνει! δεν ξέρω έκανα disable κάποια wake up modem ring κτλ. αλλά όπως είπα και παραπάνω οι default τιμές είναι enable και συγκεκριμένα λέει (όταν είναι disable- can wake up system..........) μέσα στο manual της μητρικής όμως λέει απλά ότι στο disable-disable wake up modem ring και στο enable-enable wake up modem ring!

άντε βγάλε άκρη τώρα!! :104:

το modem ring είναι παράδειγμα. εγώ απενεργοποίησα όλες τις επιλογές wake up!

ας ελπίσουμε να είναι κάτι τέτοιο!

όταν λες event viewer εννοείς να κλείσω τις διεργασίες από την διαχείριση εργασιών????

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ο Event Viewer και άλλο τα services. Χμ... στα ελληνικά δεν θυμάμαι πώς είναι το καθένα. Τέσπα στην διαχείρηση εργασιών θα πάς και θα κάνεις "Τερματισμο εργασίας " σε καθε μια από αυτές ειδικά σε αυτές που καταλαβαίνεις ότι είναι από πρόγραμμα που τρεχει.

Πχ... winamp.exe ή clonecδtray.exe ή msmsgs.exe κλπ κλπ..

Θα μείνουν οι βασικές λειτουργίες των Παραθυριών. Αν δεν σου κάνει κανένα πρόβληαμ σε κάποιο κλείσιμο , τότε είναι από εφαρμογή. Αν στο κάνει και εκεί , το πιο πιθανό είναι ότι έχει πρόβλημα το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος event viewer λέγεται “Προβολή Συμβάντων”…….

μέσα στο manual της μητρικής όμως λέει απλά ότι στο disable-disable wake up modem ring και στο enable-enable wake up modem ring!

άντε βγάλε άκρη τώρα!! :104:

το modem ring είναι παράδειγμα. εγώ απενεργοποίησα όλες τις επιλογές wake up!

Στο manual λέει:

ModemRingOn/WakeOnLan ([SIZE=2][COLOR=Blue]<- Αυτό είναι η παράμετρος[/COLOR][/SIZE])

An incoming………κλπ

>>Diasble Disable Modem Ring on/wake on Lan function
([SIZE=2][COLOR=Blue]Αυτό είναι η επιλογή 1 και δεξιά η επεξήγηση του[/COLOR][/SIZE])

>>Enable Enable Modem Ring on/wake on Lan function (Default Value)
([SIZE=2][COLOR=Blue]Και αυτό είναι η επιλογή 2 και δεξιά η επεξήγηση του[/COLOR][/SIZE])

Μην μπερδεύεσαι καλά τα γράφει….

Και κάτι τελευταίο, οι μνήμες σου είναι σίγουρα καλές? τρέξε ένα memtest καλού κακού...

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι αυτά λέει στο manual και εγώ τώρα το έβαλα disable και μέχρι στιγμής εδώ και μια εβδομάδα δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα!

στην επεξήγηση που δίνει στο bios όμως στο disable λέει ότι:can wake up system............! δηλαδή σαν να σου λέει βάλτο enable!

μέχρι στιγμής καλά πάμε! αλλά θα δείξει!

τώρα με τα services δεν έκανα ακόμη τίποτα αλλά εάν έχω πρόβλημα θα το ψάξω έτσι!! :109:

Link to comment
Share on other sites

Οκ , τότε προς το παρόν το θέμα κλεινει εδώ. Αν υπάρξει πρόβλημα στείλε μου Πμ να το ανοίξω ξανά ή μπορείς να ανοίξεις θέμα στην ανάλογη κατηγορία μιας και το επείγον έχει πάψει. Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.