Jump to content



υπολογιστής φάντασμα!!!!!!!


Recommended Posts

εχω το εξής πρόβλημα: ο υπολογιστής μου ανοίγει μόνος του σε άσχετες στιγμές συνήθως μετά από λίγη ώρα αφού τον κλείσω!! Ρυθμίσεις του bios έχω

ψάξει αλλά δεν βρήκα κάτι! κάτι επιλογές που αναφέρονται σε wake up κτλ. είναι

απενεργοποιημένες! η μητρική εάν αυτό βοηθάει είναι:gigabyte 7N400 pro 2 με

nforce 2 ultra 400 chipset!

καμία φορά επίσης πατάω να κάνω απενεργοποίηση και κάνει επανεκκίνηση!

έχω windows XP!

Link to comment
Share on other sites

απενεργοποίησα την επιλογή αυτόματης επανεκκίνησης και μέχρι στιγμής έχουμε

θετικό αποτέλεσμα! ελπίζω να είναι αυτό γιατί οι επιλογές στο bios που λένε για

wake on από modem,usb κτλ είναι εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

τελικά απενεργοποίησς την επιλογή της αυτόματης επανακίννησης και εκεί που νόμιζα ότι ξορκίστηκε το φάντασμα :070: πάλι τα ίδια σήμερα!!! :022:

στο bios έχει επιλογές για wake up και είναι επιλεγμένες enable(default) όμως στο disabled μου λέει ότι είναι ενεργές αυτές οι επιλογές!! :119:

τι να πω ξέρω και γω!καμιά άποψη κανεις????

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε τον δεμονισμενο και βγαλε το καλωδιακι που ειναι στην μητρικη για τον διακοπτη στο κουτι που ανοιγει το πισι και περιμενε να δεις αν ξανανοιξει...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν έχει πρόβλημα η μητρική ή είσαι o/ced και σου κάνει κάποια restart μπορεί να μπαίνει από το δευτερο bios και εκεί να μην είναι disable οι wake up επιλογές.

Κανε ένα restore defaults / clear cmos και όταν μπεις πάτα Control + F1 να σου βγάλει όλες τις επιλογές. Κάνε disable όλα τα wake up events και στο main και στο backup bios. Αν δεν φτιάξει κάνε ένα flash στο bios (update δλδ)...

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το power bottom ήθελε η παρατεταμένη πίσεη η να πατήσεις και restart και PWR SW για να πάρει μπρος !

Μόλις έβαλα BIOS έφτιαξαν όλα !

Αν το floppy είναι καθαρό και δεν χαλά δισκέτες τότε αγόρασε μία άδεια και βάλτη να μπουτάρει από Dos και βάλε τα απαραίτητα αρχεία.

Μην βάλεις προηγούμενη έκδοση! Πρόσεχε τι Revision έχεις!!

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι overclocked! να ξεκαθαρρίσω ότι δεν κάνει retart από μόνο του αλλα΄αντί για shutdown κάνει restart! έκανα load optimized default και update και disable ta wake up αν και τα default είναι στο enable! μέχρι στιγμής καλά πάει αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το κάνει συχνά!

επίσης το control+F1 το ξέρω! ρυθμίσεις για το 2 bios υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.