Jump to content



ΤΥ T02 +R Disc Impex logo - Nec 3540


Braveheart1980

Recommended Posts

Σε λίγο θα ποστάρω και εγώ εικόνες. Όχι ότι έχω καλύτερες.Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το μέγιστο pi failure για να είναι σχετικά "καλή" η ποιότητα του DVD? Νομίζω 4 είναι άριστο μετά 8 είναι πολύ καλό κ από εκεί κ πάνω αρχίζουν τα μέτρια...απ'όσα έχω καταλάβει μέχρι στιγμής στα άρθρα κ fora, αλλά μπορεί να μην είμαι σωστός οπότε ζητάω να πει κάποιο κάποιος ποιο είναι το μεγιστο επιθυμητό PIF
Μπορεις να διαβασεις αυτο και θα σου λυθουν οποιες αποριες

GUIDE: Media Quality Scans with KProbe and Nero CD Speed

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση?

πόσο επηρεάζεται το scan από το drive που γίνεται?

π.χ. μπορεί να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα που δίνουν στο kprobe 2 διαφορετικά drive? (π.χ. liteon 811s vs 1693s).

παρεπιπτόντως το 1693s μου φαίνεται ότι γράφει πολύ καλά;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με την τελευταια ομαδικη ειχα αυτα τα αποτελεσματα σε εγγραφη 8χ

Με το τελευταιο firmware L&d σε νεκ35-20

925941959917953954972957945bit.png

Γιατι τοσο χαλια ρε γμτ

Εντάξει ρε συ, ψιλοκυριλέ είναι...

PI μέγιστο 42 είναι μια χαρούλα...

Στο κάτω διάγραμμα αγνόησε τα στιγμιαία spikes...σημασία έχει οτι ο μέσος όρος είναι 0.41 και απο οτι βλέπω με το μάτι (το γκαβό γυάλινο, οχι το άλλο) σπάνια ή καθόλου δεν ξεπερνάς τα 5...

Εντάξει, είναι ολίγον τι μακρια στο να χαρακτηριστεί τέλεια αλλά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα...

Υποκειμενική άποψη...

ΥΓ: Ασχετο...γιατί στην εικόνα που έχεις ποστάρει με ξενίζει το "Ταχύτητα: χ5" στα settings??? x5?????

Link to comment
Share on other sites

Α mefistofelis τσεκαρε και ένα σκανάρισμα ΤΥ +R χ8 (χωρίς logo αν θυμάμαι καλά) γραμμένο χ8 με το 3520 με το πρώτο μαμάτο firmware και συγκρινε τα με το δικό σου...

attachment.php?attachmentid=4176

Και ένα σαν τα δικά σου απο τα "χρυσά" με το logo της disk impex γραμμένα πάλι χ8 απο το 3520 με κάποιο firmware του Liggy...

attachment.php?attachmentid=6519

Για αυτό σου λέω...δεν είναι τόσο ασχημα τα πράγματα στην περίπτωση σου...

(προσωπική μου άποψη πάντα)

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση?

πόσο επηρεάζεται το scan από το drive που γίνεται?

π.χ. μπορεί να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα που δίνουν στο kprobe 2 διαφορετικά drive? (π.χ. liteon 811s vs 1693s).

παρεπιπτόντως το 1693s μου φαίνεται ότι γράφει πολύ καλά;)

Απο τον οδηγο που ειναι στικυ λιγο πιο πανω

Οι παράγοντες που επηρεάζουν τη σάρωση και οι οποίοι είναι στην ουσία αυτοί που εξετάζονται κάθε φορά είναι οι εξής:

  • Το drive / firmware που χρησιμοποιείται στη εγγραφή του μέσου
  • Τα media
  • Η ταχύτητα εγγραφής
  • Το drive / firmware που χρησιμοποιείται για την ανάγνωση
  • Η ταχύτητα ανάγνωσης

Σταθεροποιώντας κάποιες από αυτές τις παραμέτρους όπως πχ η ταχύτητα εγγραφής/ανάγνωσης μπορούμε να εξετάσουμε πώς οι υπόλοιπες παράμετροι επηρεάζουν την ποιότητα εγγραφής. Στην ουσία η σάρωση των μέσων με προγράμματα σαν το Kprobeή το Nero CD DVD Speed μπορεί να μας δώσει ενδείξεις για το πόσο καλά λειτουργεί ένας συνδυασμός μέσου-drive -firmware έτσι ώστε να καταλήξουμε στον καλύτερο δυνατό στο σύστημά μας.

Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να συγκρίνουμε μεταξύ τους scans που έχουν γίνει από διαφορετικά drives με διαφορετικές ρυθμίσεις. Αντιθέτως η σύγκριση scans που γίνονται με το ίδιο drive/firmware μπορεί να δώσει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για τη ποιότητα του χρησιμοποιούμενου μέσου και drive εγγραφής αλλά πάντα συγκρινόμενα μεταξύ τους και όχι σαν απόλυτες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω σχεδόν όλα τα quality scans πάνω από 90% Quality Score ακόμη κ 97% αλλά μερικά pif μεγέθους 8 κ σύνολο 300+ οπότε δεν είναι τόσο ακατόρθωτο να πας πάνω από 90. Τι παίζει?
Δυστυχως δε γνωριζω με ποιο τροπο δουλευει ο αλγοριθμος που εχει ενσωματωσει ο deppe στο προγραμμα του και ομλογω οτι μερικες φορες δε κατανοω ουτε εγω πως βγαινουν τα ποσοστα αφου κατα τη γνωμη μου δε συμφωνουν παντα με αυτα που βλεπω.

Ισως να μου διαφευγει κατι, ειναι μαλλον το πιο πιθανο. Το να κρινεις παντα απο τα νουμερα που βλεπεις ειναι φυσικα ομως ασφαλες.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω διάγραμμα αγνόησε τα στιγμιαία spikes...σημασία έχει οτι ο μέσος όρος είναι 0.41 και απο οτι βλέπω με το μάτι (το γκαβό γυάλινο, οχι το άλλο) σπάνια ή καθόλου δεν ξεπερνάς τα 5...

Εντάξει, είναι ολίγον τι μακρια στο να χαρακτηριστεί τέλεια αλλά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα...

Υποκειμενική άποψη...

Well said :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.