Jump to content



ΤΥ T02 +R Disc Impex logo - Nec 3540


Braveheart1980

Recommended Posts

Ειμαι ενας ευτυχης(?) κατοχος ενος nec 3540 dvd recorder

Μαμισιο firmware (1.01)

Εγραψα λοιπον 3 dvdακια taiyo yuden τα 8χ με το χρυσο πανω μερος

Ε , λοιπον κατι ΔΕΝ παει καλα

Δειτε

16χ

taiyo16x1jl.th.png

Λεω οκ , το ψιλοεσκισα στο 16χ , ας βαλω 8χ

taiyo8x4fd.th.png

Σε παρα πολλα σημεια ξεπερναει τα 280 pi errors που ειναι το ψυχολογικο οριο του σφαλματος!

Τι παιζει?

Hemispam που εισαι?

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι τα μαιμού ΤΥ?

Εχω δει και εγω το thread με τα μαϊμου ΤΥ , αλλα που να ξερω αν ειναι?

Απο diskimpex τα ειχα παρει την προηγουμενη φορα που συναντηθηκαμε!

Και να φανταστειτε οτι εστειλα το plextor μου για rma επειδη δεν τα εγραφε!!!!!!!!

Πηρα απο το Πλαισιο ενα dvdακι (TDK) και να τα αποτελεσματα

tdk8x4qh.th.png

Θα παρω και diskimpex μπας και γινει τιποτα , αλλα χλωμο

Και να φανταστειτε οτι εστειλα RMA το Plextor ! Λετε να με βαλουν να πληρωσω μεταφορικα?

Θα παω να γυρισω και το nec στο eshop......

Hθικο διδαγμα της ημερας

!!MHN ΠΑΙΡΝΕΤΕ TAIYO YUDEN GOLD DVD ΜΕ ΛΟΓΟΤΥΠΟ DISKIMPEX!!

Aυτα ειναι καλα πιστευω(?)

DR-47WTY50BA.jpg

35,7 ευρα η 100σταδα απο diskimpex

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει καποια αντιρρηση θα αλλαξω λιγο το θεμα του thread και θα το μεταφερω στo media forum ok :)

Ο freedom εχει δωσει καποια media με το disc impex logo στο Βαϊο για να τα τεσταρω αλλα δυστυχως δεν εχω βρει το χρονο να τα παραλαβω. Δυστυχως απο οτι φαινεται ως τωρα τα αποτελεσματα με αυτα τα μεσα δεν ειναι μεν κακα αλλα δεν ειναι και στα επιπεδα που θα ανεμενε κανεις για την ποιοτητα των ΤΥ.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγουμενη συναντηση ειχα παρει 200 dvd

Απο την πρωτη κατοσταδα , τα 65 ηταν αψογα

Απο τα υπολοιπα καμμια 10αρια που δοκιμασα φολα

Απο την αλλη κατοσταδα δοκιμασα 2-3 και ειναι και αυτα αστα να πανε!

ΥΓ ΟΚ για τη μεταφορα του thread και την μετονομασια του, no problem

Link to comment
Share on other sites

Με τα media δυστυχως παιζει προβλημα ... Τα διαφορα batches συμπεριφερονται εντελως διαφορετικα .Στην ομαδικη το Φεβρουαριο περιπου , τα Τ02 που ειχα παρει (DVD+R 8X με κουτακι,logo) γραφοντουσαν χωρις προβληματα με το 716Α σε 12Χ .

Στην επομενη ομαδικη , τον Απριλιο νομιζω , τα ιδια Τ02 που πηρα (ιδια ακριβως) ... ειχαν προβλημα .

Η μονη διαφορα ηταν το batch ... δηλαδη στην πρωτη παρτιδα , το εσωτερικο δαχτυλιδι (ring) εγραφε 0103 .... ενω στη δευτερη 1208 ! ;)

Αυτο δε σημαινει πως δεν ειναι σωστες και αλλες παρτιδες ... αλλα οτι δεν ειναι καλες ολες οι παρτιδες .

Η τελευταια δηλαδη που αγορασα , δεν εκανε παρα μονο για 4απλη ...:021:

Δειτε τη φωτο που εχω επισυναψει .

post-447-1442174151,2526_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς aspirin και mefostofelis:

Μπορειτε να διαβασετε τα stickies και τους οδηγους του media forum 2 σειρες πιο πανω please? Μου πηρε παρα πολυ ωρα να τους φτιαξω για να βρισκετε τις αναλογες απαντησεις :)

btw η ταχυτητα αναγνωσης πρεπει να ειναι 4χ .

Link to comment
Share on other sites

...στο Βαϊο για να τα τεσταρω αλλα δυστυχως δεν εχω βρει το χρονο να τα παραλαβω...

ΑΚΟΟΟΟΟΟΜΑΑΑΑΑ???

Γκρρρρρρρρρρρρρρρ!!!

Αν και σίγουρα δεν θα είναι στις πρωτες μου επιλογές, εχω κάψει καμιά 40αριά απο δαυτα, στην συντριπτική τους πλειοψηφία με χ8 ταχύτητα και ελάχιστα σε χ12 (καλά και μερικά δείγματα σε χ16)...εχω το 3520 με το τελευταίο (ή μηπως πλέον πρότελευταίο???) firmware Liggy...

Απο οτι θυμάμαι το σκανάρισμα με Kprobe ειχε δώσει ψιλοφρικαλέα ποιότητα εγγραφής σε χ16, λίγο καλύτερα τα πραγματα σε χ12 και φυσιολογικά θα έλεγα σε χ8...

Στην πράξη κανένα δισκάκι απο τα συγκεκριμένα που έχω κάψει δεν υπάρχει πρόβλημα (ειδικά τα όσα ειχα κάψει χ16 τα είδα σε ένα funai επιτραπέζιο απο την αρχή μέχρι το τέλος)...

Αλλά το ξαναλέω, δεν θα έλεγα οτι τα συγκεκριμένα δισκάκια είναι πολύ ψηλά στην λίστα με τις επιλογές μου...

ΥΓ: με γειά το καινουριο sub-forum!!! ΤΩΡΑ το πήρα πρέφα...

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα ποστάρω και εγώ εικόνες. Όχι ότι έχω καλύτερες.Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το μέγιστο pi failure για να είναι σχετικά "καλή" η ποιότητα του DVD? Νομίζω 4 είναι άριστο μετά 8 είναι πολύ καλό κ από εκεί κ πάνω αρχίζουν τα μέτρια...απ'όσα έχω καταλάβει μέχρι στιγμής στα άρθρα κ fora, αλλά μπορεί να μην είμαι σωστός οπότε ζητάω να πει κάποιο κάποιος ποιο είναι το μεγιστο επιθυμητό PIF

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.