Jump to content



Το PC μου αρνείται να κάνει Shut Down ή Restart


Recommended Posts

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το ακόλουθο πρόβλημα τις τελευταίες 2 μέρες.

Μερικές φορες μόλις πάω να κλείσω το pc μου, πατάω το κλασσικό κουμπί από το "Start" αλλα ο υπολογιστής μένει αναμμένος στα windows... Αν ξαναδοκιμάσω, γίνεται πάλι το ίδιο... Αν δοκιμάσω να πατήσω "restart" πάλι τα ίδια. Ακόμα και το κουμπί να πατήσω από το κουτί, δεν γίνεται απολύτως τίποτα..

Η μονη λύση είναι να κάνω reset από το κουτί, και να το κλείσω όταν φορτώνει στο bios..

Το πρόβλημα αυτό δεν γίνεται συνεχεια, αλλα σε απρόβλεπτες στιγμές..

Έχετε καμια ίδια για το τι μπορεί να συμβαίνει??

Link to comment
Share on other sites

O Event Viewer λέει πολλά πράγματα, και το πάνω πάνω είναι ένα error που λέει τα εξής:

"The COM+ Event System detected a bad return code during its internal processing. HRESULT was C0000005 from line 44 of d:\qxp_slp\com\com1x\src\events\tier1\eventsystemobj.cpp. Please contact Microsoft Product Support Services to report this error.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp."

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου το εκανε για μια περιοδο μολις που ειχα κανει install τα windows αλλα σταματησε μονο του και δεν καταλαβα ποτε τι εφταιγε.. πατα απο την εναρξη αλλαγη χρηστη και μετα τερματισμο.. ετσι τον εκλεινα εγω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις όλα τα προγράμματα που βρίσκονται ανοικτα στην system bar (κάτω δεξιά, δίπλα στο ρολόι) και προσπάθησε να κάνεις shut down. Αν κλείσει τελικά, κάτι από αυτά που τρέχουν, φταίει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, το πρόβλημα επανεμφανίστηκε και έκανα τα εξής:

δοκίμασα να πατήσω control alt delete αλλα το task manager δεν άνοιγε...

δοκίμασα να κάνω "swich user" όπως μου είπε ο louis_gas αλλα και πάλι τίποτα.

πάτησα το κουμπί από το κουτί αλλα και πάλι τίποτα...

τελικά έκανα reset από το κουτί και μόλις βγήκε το bios, πάτησα το κουμπί και τον έκλεισα.. Την επομενη μέρα, όταν τον άνοιξα και μόλις έκανε το memory test, εγραψε: "DRAM frequency is too tightly set. Press DEL enter setup or ESC to continue." Πήγα στο bios, και όλα είναι κανονικά, η συχνότητα τις μνήμης είναι στο "AUTO" και δίνω 2.7 volt σε κάθε μια...

Σκέφτομαι μήπως είναι μούφα η μνήμες μου και είναι στα τελευταία τους... Δεν είναι και καμια καλή μάρκα, "Nanya Technology" είναι!!!

Τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σουπε η στελλα τοκανες? Με το system bar?

Οσο για τις μνημες πολυ σκουρο το κοβω να φταινε αυτες. Καλου κακου (2 dimακια εχεις ετσι?) βγαλε το ενα και αφησε μονο μια μνημη μεσα. Κανε το ιδιο και με την αλλη. Αλλιως βρες καμια δανεικη και δες αν σου το βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνει τίποτα απολύτως ούτε από την system bar... το μονο που μπορώ να κάνω για να κλείσω το μηχάνημα είναι να πατήσω reset και μετά κατευθείαν το κουμπί του ρεύματος από το κουτί.....

Δεν το γλυτώνω το format... και άστα να πάνε είμαι με dial up αυτή τι στιγμή... άντε να κατεβάσω τόσα megabytes από updates......

Βασικά τώρα σκέφτομαι να αγοράσω 2 "διμακια" των 1024 MB το καθένα για να έχω άνεση από το θέμα τις RAM.. Αλλα σκέφτομαι μήπως μου ξαναδημιουργηθεί το πρόβλημα που είχα πριν λίγο καιρό όπου τα παιχνίδια "κρασηαρανε" μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού.. Τελικά η λύση ήταν να δουλέψω σε single channel και όχι σε dual channel... Πάει καιρός όμως από αυτό και δεν έχω δοκιμάσει να τις ξαναδουλέψω σε dual channel (αυτή τι στιγμή έχω βολευτεί σε single channel) μήπως και έχει επανέλθει.....

Link to comment
Share on other sites

2gb σου ειναι παντελως αχρηστα στις περισσοτερες περιπτωσεις. Τωρα αν χρησιμοποιεις παρα πολυ βαρια προγραμματα καθημερινα (πραγμα σπανιο) τοτε...

Περιμενε λιγο ακομη. Μην το κανεις το φορματ. Καποιος θα βρεθει με παρομοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή παίζω Lineage και ως γνωστόν είναι θάνατος για τις μνήμες, (χρησιμοποιώ πάνω από 1,3 γιγα μετά από αρκετές ώρες) 2 giga θα είναι κομπλέ... έτσι επιμικύνω και την ζωή του σκληρού μου που δουλεύει υπερωρίες για να καλύψει τις ανάγκες για ram...πιστυέω είναι μια επένδυση.. Πλέον τα 512 αρχίζουν και παλιώνουν, δεν ξέρω αν συμφωνείς...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , αμα μπορείς πάρτες , ποτέ δεν πάνε άχρηστές. Πάντως αν θές γνώμη μου είναι πάρε πρώτα 1GB ram οχι noname να δεις ότι όντος δεν εχει πρόβλημα με την μητρική σου και αν δουλέψει σωστά πάρε και 2η....

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο παίχτης, δε λεει να σκάσω τόσα λεφτά και για τις 2 όταν δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα!!

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλεον τα 512 πραγματι αρχιζουν και παλαιωνουν. Δεν φτανουν με τπτ. Παρε μια του 1gb και μετα προχωρας...βεβαια οσον αφορα το συγκεκριμενο προβλημα στοπα, δεν νομιζω να φταιει κατι hardware. πχ εγω εχω το εξης προβλημα. Παταω τερματισμο αλλα δεν τερματιζει. πρεπει να το κανω δευτερη φορα για να κλεισει. Αυτο το προβλημα υπαρχει εδω και κανα χρονο χαλαρα που εχω αλλαξει στην κυριολεξια τα παντα στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.