Jump to content



Dot matrix εκτυπωτής - Αγορά τώρα - Help...!!!


Orthodox

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα….

Καίγομαι για άμεση αγορά ενός dot matrix εκτυπωτή για A3. Δυστυχώς σε αυτό το μέγεθος δεν γνωρίζω και πολλά και δεν ξέρω τι να πάρω…

Προορίζεται για το λογιστήριο επιχείρησης. Μέσο όρο θα είναι 7 – 10 ώρες online και θα κάνει 5άλεπτες & 10άλεπτες εκτυπώσεις κάπου στη μια ώρα ανά ημέρα σύνολο. Μέτρια χρήση δλδ…

Ερωτήσεις:

- Ποίες οι διαφορές των κεφαλών 9 / 18 / 24 pins, (είναι καλύτερες γενικά, είναι γρηγορότερες, ανθεκτικότερες)????

- Οι διάρκεια ζωής (χιλιάδες ώρες) που λέει τι εννοεί εκτύπωσης ή απλά ότι είναι στο ρεύμα??

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τοις ακίδες όπου έχει ο κάθε εκτυπωτής είναι και η ταχύτητα του π.χ. εγώ έχω έναν Star LC100 Color με 9 ακίδες αλλά το κακό είναι ότι τυπώνει με εξαιρετικά αργό ρυθμό και δεν νομίζω να σε συμφέρει κάτι τέτοιο … άμα μιλάμε για μεγάλη εταιρία τότε θες επειγόντως 24 ακίδες και για να προλαβαίνουνε να «κόβουν» τοις σελίδες και να συνεχίσει η 2η 3η 4η εκτύπωση κ.ο.κ

Η κεφαλή έχει περιορισμένο χρόνο ζωής όπου την μετράμε σε χτυπήματα.

Καλό θα ήταν να αγοράσεις πέρα από τον εκτυπωτή και τα ανταλλακτικά του για παν ενδεχόμενο .. αν π.χ. η Star σταματήσει το Service στους dot matrix η αν τύχει κανένα αργό RMA κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλή και φτηνή περίπτωση είναι ο OKI 3321 o οποίος είναι και συμβατός με τα περισσότερα λογιστικά προγράμματα (homemade , SAP κλπ) και είναι και ευκολος στην χρήση. Από ταχύτητα συμφωνα με αυτά που λές είναι αρκετα γρήγορος και έχει και φτηνά μελάνια.

Η διάρκεια ζωής έχει να κάνει με την διάρκεια εκτυπωσης και την κεφαλή εκτύπωσης. Μετά το πέρας ζωής μπορεί η κεφαλή να μην αρχίσει να εκτυπώνει καλα πχ κάποιο γράμμα η αριθμό οπότε πάει για αλλαγή καφαλή με σχετικα μεγαλούτσικο κόστος αλλα αυτό εξαρτάται απο το μοντέλο.

Τα pins έχουν να κάνουν με την ταχύτητα κεφαλής και πόσα ψηφία τυπώνει ταυτόχρονα οπότε περισσότερα=καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλή και φτηνή περίπτωση είναι ο OKI 3321 o οποίος είναι και συμβατός με τα περισσότερα λογιστικά προγράμματα (homemade , SAP κλπ) και είναι και ευκολος στην χρήση. Από ταχύτητα συμφωνα με αυτά που λές είναι αρκετα γρήγορος και έχει και φτηνά μελάνια.

Η διάρκεια ζωής έχει να κάνει με την διάρκεια εκτυπωσης και την καφαλή εκτύπωσης. Μετρά το πέρας ζωής μπορεί η κεφαλή να μην αρχίσει να εκτυπώνει καλα πχ κάποιο γράμμα η αριθμό οπότε πάει για αλλαγή καφαλή με σχετικα μεγαλούτσικο κόστος αλλα αυτό εξαρτάται απο το μοντέλο.

Τα pins έχουν να κάνουν με την ταχύτητα κεφαλής και πόσα ψηφία τυπώνει ταυτόχρονα οπότε περισσότερα=καλύτερα...

Οι EPSON που βρήκα έχουν περισσότερα CPS= Περισσότερα χτυπήματα το δευτερόλεπτο

Όσο περισσότερα είναι τα CPS τόσο το καλύτερο:023:

Link to comment
Share on other sites

Ο EPSON ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΘΟΡΥΒΟ, ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΡΟΤΗΜΗΣΕΙΣ. Ο ΟΚΙ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο GREEK ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΙΒΜ PROPRINTER ,ΚΑΙ ΜΕ EPSON,ΟΠΟΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΗΜΗΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΡΗΘΜΗΖΟΝΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΤΟΥ ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Οι EPSON που βρήκα έχουν περισσότερα CPS= Περισσότερα χτυπήματα το δευτερόλεπτο

Όσο περισσότερα είναι τα CPS τόσο το καλύτερο:023:

Επισης το configuration των EPSON είναι μεγάλος μπελάς. Εγω θα έλεγα κάτι σε ΟΚΙ.. είναι σκυλιά και μπορώ να πω οτι όπου έχω βάλει είναι απολύτος ευχαριστημένοι. Όπως είπαι και ο φίλος Greek ο 3321 είναι μια πολύ καλή και αξιόπιστη λύση... Για Star ούτε να το συζητάμε:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινω OKI. Ευκολο config γρηγορο και καλο service. Απο την αλλη ειναι πιο ακριβοι συγκριτικα με αλλες μαρκες αλλα τα λεφτα τους τα βγαζουν και με το παραπανω δεν τιθεται θεμα.

Edit: Οποιος βιαζεται γραφει βλακειες ΟΚΙ ηθελα να πω. :o :091:

Cakrit τελικα συμφωνουμε man :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινω star. Ευκολο config γρηγορο και καλο service. Απο την αλλη ειναι πιο ακριβοι συγκριτικα με αλλες μαρκες αλλα τα λεφτα τους τα βγαζουν και με το παραπανω δεν τιθεται θεμα.

Μου αρέσει που συμφωνουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματικη χρηση σιγουρα ΟΚΙ, ειναι ακριβοτεροι αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις.

Ειχα κατα καιρους σε μικρη επιχειρηση STAR και EPSON αλλα δεν ειχα μεινει ικανοποιημενος κυριως απο την διαχειρηση του χαρτιου, ολο κοληματα, σκισιματα κτλ.

Οι ΟΚΙ ειναι μια κλαση πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δω τις απαντήσεις σας (πραγματικά το βιαζόμουνα) και κατέληξα στον Epson FX-2190 με 620 ευρώ τελική…

Μέσα στους τρεις που πρότεινα ήταν και ο OKI ML-3321 στα 710 ευρώ…

Εκεί που κολλούσα είναι ότι οι προδιαγραφές του Epson είναι πολύ καλύτερες από του oki και δεν επέμενα και πολύ…

Η λαλακια είναι ότι στο my-shop οι τιμές είναι χωρίς ΦαΠΑ και από τη βιασύνη μου ούτε που το πρόσεξα και τα 200 ευρώ είναι μετρίσιμη διαφορά….

Η άλλη λαλακια είναι ότι τους σταύρωσα να περιμένουμε μέχρι αύριο αλλά “άντρα θέλω τώρα τον εθέλω”…

Πάντως απ’ ότι βλέπω όλοι για oki λέτε οπότε θα τους έχω ως βάση και μετά θα κοιτάω για εναλλακτικές….

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση γιατί είχα ολόκληρο Σαββατοκύριακο μπροστά μου και γω το ξέχασα να πάρει η ευχή… Σήμερα λοιπόν με πήραν τηλ. κατά τις 11:30 να τους πω μάρκα τιμή και πότε θα έρθει το δέμα..

Ευτυχώς ετοιμόλογος είπα αμέσως «κλείσε σε παίρνω σε λίγο»…

Έτσι έπρεπε να βρω εκτυπωτή σε 30' maximum…. :087:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση γιατί είχα ολόκληρο Σαββατοκύριακο μπροστά μου και γω το ξέχασα να πάρει η ευχή… Σήμερα λοιπόν με πήραν τηλ. κατά τις 11:30 να τους πω μάρκα τιμή και πότε θα έρθει το δέμα..

Ευτυχώς ετοιμόλογος είπα αμέσως «κλείσε σε παίρνω σε λίγο»…

Έτσι έπρεπε να βρω εκτυπωτή σε 30' maximum…. :087:

Και εγώ κάτι πάω να θυμηθώ …

Πάντως να αποφεύγεις τα άρπα κόλα και να σκέπτεσαι .. την είχα πατήσει έτσι αγοράζοντας πράματα που στο κάτω μέρος της γραφής δεν επήγαν τόσο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.