Jump to content



Αγορά ARMOR V8000S


bibis1442169099

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Επιτέλους μου ήρθε το armor... οι παρατηρήσεις μου ειναι οτι δεν υπάρχουν 3pin fan connectors αλλά μόνο molex. επίσης μόνο οι 2 ανεμιστήρες έχουν monitor.. Πράγμα που σημαίνει είτε οτι αχρηστεύω τους fan controlers, είτε κάνω adaptors και γεμίζει το κουτί καλωδιάκια

Το κούμπωμα στην vga μου έκατσε λιγο μικρό οπότε μπήκε βίδα,

Άυτο που μου άρεσε ήταν οτι υπάρχουν χώροι για να κρ΄ψεις τα καλώδια.. αυτο που δεν μου άρεσε είναι οτι τα καλωδια (power btn, reser κτλ) είναι τελείως χύμα.

Θα βάλω μερικά Link με pics:

http://users.hol.gr/~cakrit3/pics/1.jpg

http://users.hol.gr/~cakrit3/pics/2.jpg

ναι ναι.. το ξέρω.. τα drives θέλουν βάψιμο.. αλλά βαρέθηκα σημερα να τα κάνω

http://users.hol.gr/~cakrit3/pics/3.jpg

Εδω μπορεί να δει ο φίλος μου ο soler πως φαίνεται τo psu μετά από μία μονοτική :p

http://users.hol.gr/~cakrit3/pics/4.jpg

Δυστηχώς η lcd της vga δεν φαινεται άπό τα πλάγια γιατί σε εκείνο το σημείο έχει μέταλο και όχι πλέξι (γκαντεμιά)

Και ένα πιο κοντινό

http://users.hol.gr/~cakrit3/pics/5.jpg

Θέλει ακόμα πολύ δουλεια.. βάψιμο, φώτα, συμάζεμα τα καλώδια, αλλά μετά από 8 ώρες δουλειά και 3 ώρες στήσιμο μην περιμένεται και πολλά.

Παραπάνω σχόλιο όταν θα έχω κουράγιο :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου συνέβει και εμάνα με την κάρτα γραφικών όπως ακόμη και σεν ένα φίλο μου!

όσο για τα ανεμιστηράκια εγώ τη βόλεψα με το nexus στο οποίο είχα ήδη adaptores και τους έχω πιάσει και τους 3 με sleeving με ένα ωραίο μπλε κάλλυμα!επίσης μπορώ και τους ρυθμίζω όλους!

όταν στην αρχή έβαλα έναν από αυτούς στο aerogate μου έδειχνε στροφές αλλά δεν μπορούσα να το ρυθμίσω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια και δεν έχω δουλίτσα είπα να γράψω αναλυτικότερα για το κουτάκι και να σχολιάσω κάποια πράγματα για τα review που είχα διαβάσει πριν την αγορα του.

Πολλα έχουν ειπωθεί για την δυσκολία στην τοποθέτηση του τροφοδοτικού.. κάτι το οποίο δεν το συνάντησα σε καμία περίπτωση. Το μόνο κακό είναι οτι σε περίπτωση που θέλεις να το βγάλεις πρέπει να αφαιρέσεις τον επάνο ανεμιστήρα, ο οποίος αφαιρείται ιδιαίτερα εύκολα.

Κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν οτι για να αφαιρέσω το frame για 3.5 συσκευή (όχι το μεγάλο) έπρεπε να ανοίξω και τα δύο καπάκια. Μια ανυσηχια που είχα μετά απο συζήτηση με τον Greek ήταν αν θα μπορέσω να τοποθετήσω τους fan controllers. Το κουτί εκτός από τα clips έχει και θέσεις για βίδες.. Μάλιστα μπορείς να βγάλεις τα clips έτσι ώστε να δουλέψεις με τον παλιό καλό τρόπο αν το προτιμάς.

Κάτι ακόμα που με απασχόλησε ήταν τα καλώδια για τα front usb/audio/fw τα οποία αν και είναι πολύ ωραία οπτικά και πρακτικα, παρόλαυτα θα ήταν προτιμότερο να μην βγαίνουν στην μέση του κουτιού, ή ακόμα να μπορείς να τα αφαιρέσεις. Επίσης δεν έχουν αρκετό μάκρος για να μπορέσεις να τα κρύψεις στα πλάγια του κουτιού.

Μία ακόμα λεπτομέρεια που με βόλεψε αφάνταστα ήταν οι τρύπες για να περάσουν σωλήνες wc. έτσι έρχονται απο πάνω και όχι από κάπια pci υποδοχή, και δεν είναι μεσα στην μέση..

Επίσης τα καλύματα 5.25 δεν μπορώ να πώ οτι βγαίνουν ιδιαίτερα εύκολα και είναι πολύ εύκολο με λίγη απροσεξία να κάνεις ζημιά στην σιτα του φίλτρου. Επίσης η ποιότητα του πλαστικού στο 3.5 δίπλα στα κουμπια δεν είναι ιδιαίτερα καλή και θέλει προσοχή γιατί κατά την αφαίρεση του καλύματος μπορεί να σπάσουν οι ασφάλειες.

Τέλος για την τακτοποίηση των καλωδιων βολευει ιδιαίτερα οτι υπάρχει μία γωνία ανάμεσα στο πίσω frame σκληρων και στο τροφοδοτικό. Δημιουργείται έτσι μία τρύπα αρκετά μεγάλη για να περάσουν καλώδια στα όρια του case. Πιστεύω οτι φαίνεται ξεκάθαρα οτι στην περιοχή του επεξεργαστή δεν υπάρχουν καθόλου καλώδια και σε αυτό βοήθησε πολύ αυτή η τρύπούλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου συνέβει και εμάνα με την κάρτα γραφικών όπως ακόμη και σεν ένα φίλο μου!

όσο για τα ανεμιστηράκια εγώ τη βόλεψα με το nexus στο οποίο είχα ήδη adaptores και τους έχω πιάσει και τους 3 με sleeving με ένα ωραίο μπλε κάλλυμα!επίσης μπορώ και τους ρυθμίζω όλους!

όταν στην αρχή έβαλα έναν από αυτούς στο aerogate μου έδειχνε στροφές αλλά δεν μπορούσα να το ρυθμίσω!

Θα μπορούσα απλά να κόψω τα molex και τα 3πιν που έχουν οι ανεμιστήρες, αλλά δεν πολυθέλω να κάνω κάτι το οποίο δεν διορθώνεται.. για την ώρα ελένχω μόνο τους ανεμιστήρες του psu (έχω κάνει ένα ποστ για αυτο το θεμα) και έχω μόνιτορ στους 12ριδες αλλά χωρίς έλενχο. Δυστηχώς θα αναγκαστώ να αντικαταστίσω τους 8ριδες που έχει για να βάλω με monitor. Για τους άλλους μάλλον θα καταφύγω σε κοψε ράψε, καθώς έχω βύσματα 3πιν από παλιούς ανεμιστήρες και μερικά θυλικά molex.. είπαμε έχει αρκετή δουλίτσα ακόμα.. απλά έπρεπε να το στήσω για να δω και πως φαίνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα αναφέρει και παλιότερα μου την έσπαγε τελείως που στο άρμορ δεν μπορούσα να δω το LCD της VGA μου. (εικόνα 1η).

Είπα λοιπόν αφού έριξα τις στροφές μέσω του fan controller να μεταφέρω και το lcd σε κάποιο άλλο πιο πρακτικό σημείο.

Η αλλαγή στην ταχύτητα είναι από 5500rpm σε 2800-3000 rpm . Το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω έναν τρόπο να καλύψω την τοποθέτηση για λόγους αισιητικής.

και : Ναι η μονωτική είναι προσωρινή λύση : :102:

post-1579-1442174213,0114_thumb.jpg

post-1579-1442174213,1055_thumb.jpg

post-1579-1442174213,2248_thumb.jpg

post-1579-1442174213,2963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η μονοτική είναι μια καλή λύση!

βέβαια άμα βολεύει μπορείς να το κάνεις και sleeving! έχει το multirama καλλύματα σε διάφορα χρώματα!είναι ωραία!βέβαια δεν ξέρω εάν θα σε βολέψει γιατί είναι για καλώδια! έχει σε διάφορα μεγέθη!!

Link to comment
Share on other sites

η μονοτική είναι μια καλή λύση!

βέβαια άμα βολεύει μπορείς να το κάνεις και sleeving! έχει το multirama καλλύματα σε διάφορα χρώματα!είναι ωραία!βέβαια δεν ξέρω εάν θα σε βολέψει γιατί είναι για καλώδια! έχει σε διάφορα μεγέθη!!

Συναδελφε :003: ,

κάτσε να μου έρθουν αύριο τα πραγματάκια που περιμένω απο eshop να δω και τι τελικη μορφή θα πάρει...

Το κακό είναι οτι κόλλησε η φάση με τα μαυρα drives για λίγες μέρες και βλέπω να καθυστερω λιγουλάκι να το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθαν οι λαμπιτσες, αδαπτορες, blue sata cables και heatsinks.

H πίκρα ήταν οτι έκανα βλακεία και δεν είχα προσέξει οτι οι adaptors είναι αρσενικοί.. Τελικά κατέληξα να κόψω όλα τα καλωδια από τους ανεμιστήρες για να τα συνδέσω με τα fan controllers. Τελικά μετά από πολύ ώρα και μεγάλο μπλεξιμο με τα καλώδια (8 φανς ειναι τα άτιμα!) κατάφερα να έχω τον έλενχο όλων και να ρίξω πλέον τον θόρυβο κοντά στο 0db.

Μπήκαν και οι λαμπίτσες και το αποτέλεσμα μου λέει οτι μάλλον τα προσωρινά πορτοκαλι ide/floppy rounded cables θα μείνουν εκεί που είναι.

Το επόμενο Update και μάλλον η τελική μορφή του κουτιου θα γίνει μόλις μου έρθουν τα μαύρα drives και ο 250 δίσκος.. Εκεί θα είναι και τα γούστα να συμαζέψω τα καλώδια :022:

post-1579-1442174213,7708_thumb.jpg

post-1579-1442174213,8457_thumb.jpg

post-1579-1442174213,9263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

UV είναι και τα sata, αλλά όχι και οι λαμπες.. :p

τα sata είναι και 1μέτρο.. για να βάλω 2 δίσκους στο πάνω μέρος.. καθώς δεν θα μου χωρέσουν τα πράγματα.. καλύτερα sata να ειναι στην μέση παρά ide..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ρε παληκαρια μολις το πηρα και γω.μολις το εβαλα παρατηρησα ανοδο στο cpu 5 βαθμους! δεν τον χωρισα απο την μητρικη καθολου οποτε δεν παιζει να μην εχει κατσει καλα.εχω ενα AMD 3500 εχετε καμμια ιδεα? τωρα δουλευει στους 44-45 idle

Link to comment
Share on other sites

κατι επαιζε απο το ΒΙΟS γιατι εκανα update και επεσε.κατα τυχη μιλαμε

Καλά το να κοιτας τι γράφει το bios για θερμοκρασία είναι σαν να ρωτάς τεχνικό του ΟΤΕ για το πρόβλημα της DSL σου :p

Ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος είναι εξωτερικό θερμόμετρο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.