Jump to content



LCD 24" ή CRT 22"?


Cthulhu

Recommended Posts

Παίδες και παιδούλες, σε προηγούμενό μου thread έψαχνα τη βέλτιστη LCD money can buy. Αυτή που με μάγεψε ήταν η Dell, στη διάσταση των 24" 16:9, η οποία θα μου κοστίσει λίγο πολύ 12 κατοστάρικα.

Έλα μου ντε όμως που μπήκα στο Πλαίσιο και είδα πως μπορώ να έχω 22" CRT με μόλις € 600 (Yiiama 514). Μπήκα λοιπόν σε δίλλημα ο χριστιανός.

Τα πλεονεκτήματα της CRT είναι πως δεν έχει πρόβλημα με καμμένα pixels και προβλήματα σε παιχνίδια με το χρόνο απόκρισης και πως, όντας μια τεχνολογία στη δύση της, δίνει την καλύτερη δυνατή ποιότητα, σε χρώμα, contrast, όλα - ενώ αντίστοιχα, μπορεί να αγοράσω σήμερα μια LCD και σε δύο-τρία χρόνια να έχει βελτιωθεί τόσο η ποιότητα, που να κλαίω τα λεφτά μου.

Από την άλλη μεριά όμως, η Dell είναι 16:9, δινοντάς μου μεγαλύτερο χώρο στο desktop και παίζοντας καλύτερα τις ταινίες σε DVD, ενώ σημαντικό πλεονέκτημα είναι ο μικρότερος όγκος και βάρος.

Με δεδομένο πως οι βασικές δουλειές που κάνω στον υπολογιστή είναι να γράφω και να παίζω παιχνίδια, τι απ' τα δύο θα μου προτείνατε; Σημειωτέον, όποια οθόνη κι αν πάρω, σκοπεύω να την κρατήσω μέχρι να χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ειναι αυατ που λες, αλλα απο χωρο πως τα πας? Γιατι σε τετοιες ιντσες οι CRT ειναι κυριολεκτικα ΤΕΡΑΤΑ!

22άρα είχα και πριν και μου κάηκε (μετά από εφτά χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας). Δεν παίζει ρόλο για εμένα ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Την TFT πάρε. O όγκος της CRT στις 22'' είναι τεράστιος (για μένα και το γραφείο μου, τουλάχιστον). Χώρια την ακτινοβολία που θα τρως 16 ώρες την μέρα (λέμε τώρα... επειδή είπες ότι είναι η δουλειά σου).

Link to comment
Share on other sites

αφου ο χώρος δε παιζει ρολο παρε την crt να μη φας τα ματια σου....και γω τωρα με την ταπεινη 17αρα μου παιζω σε 85hrz και αν δεν ειχα προβλημα χωρου θα την ειχα τσιμπησει την 19 αρα crt .....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά παιδιά, η ακτινοβολία είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει - έτσι κι αλλιώς, όλες οι ηλεκτρικές συσκευές εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, οπότε μην νομίζετε πως οι TFT είναι σε τόσο καλύτερη μοίρα.

Από την άλλη μεριά, κανένα απ' τα δύο είδη οθόνης δεν με κουράζει περισσότερο ή λιγότερο.

Εν πάση περιπτώσει, όσο το σκέφτομαι, τόσο μπερδεύομαι. Θα πάρω την TFT (για το widescreen), να τελειώνει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

οι μαγνητες που προσανατολιζουν τα ηλεκτρονια σε μια ελ σι ντι οθονη δεν παιζουν ρολο;;πηγαινε για σι αρ τι εγω αυτο επραξα πριν απο λιγο καιρο . και αγορασα την 22 της philips brilliance 202p4 με αυτη εκαψα και ολας 4 9800 προ με πυρηνα χτ . κατα λαθος βεβαια γιατι η οθονη σηκωνε 10 χερτζ παραπανω σε καθετη ανανεωση.και οταν εισαι στα 2048 τοτε ακομα και 10 χερτζ σου καινε μια καρτα τερας .μην το σκεφτεσαι παντως προτιμησε ποιοτητα απεικονισης . δηλαδη crt

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου ότι η συγκεκριμένη CRT - όπως αντίστοιχα και οι 450, 454 της Iiyama στις 19΄΄ - είναι κυριολεκτικά ΔΙΑΜΑΝΤΙ, από τις κορυφαίες CRT του πλανήτη με τους πολύ καλούς καθοδικούς Diamondtron και αναλύσεις-Hz:

- 640x480 -> 200Hz

- 800x600 -> 200Hz

- 1024x768 -> 160Hz

- 1152x864 -> 120Hz

- 1280x960 -> 120Hz

- 1600x1200 -> 100Hz

- 2048x1536 -> 85Hz

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά παιδιά, η ακτινοβολία είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει - έτσι κι αλλιώς, όλες οι ηλεκτρικές συσκευές εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, οπότε μην νομίζετε πως οι TFT είναι σε τόσο καλύτερη μοίρα......

:018: Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Ότι μπορείς να αποφύγεις καλό για σενα είναι και ιδικά για την οθόνη που είναι από τα πιο βασικά μιας και καθόμαστε πολλές ώρες σε απόσταση μισού μέτρου...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω βγαλει απο το μυαλο μου αυτο για τους μαγνητες το εχω διαβασει παλια σε αρθρο αλλα τωρα δεν μπορω να πιστοποιησω εαν το αρθρο ελεγε βλακειες η οχι.μακαρι να γνωριζει καποιος εαν οτως αυτη η τεχνικη χρησιμποιειται γι τον προσανοτολισμο των ηλεκτρονιων της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την Yiiama. Μιλάμε για ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ οθόνη, αν την δεις απο κοντά σε λειτουργία θα πάθεις πλάκα. Απο την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα χώρου δεν βλέπω τον λόγο να πάρεις TFT και σε 1 χρόνο που θα έχουν βγει καλύτερες να ψάχνεσαι πάλι...

Επίσης αν θέλεις όπως+δήποτε να πας σε TFT θα σου πρότεινα την Apple Cinema Display 23", ισως η καλύτερη TFT σε αυτές τις ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την Yiiama. Μιλάμε για ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ οθόνη, αν την δεις απο κοντά σε λειτουργία θα πάθεις πλάκα. Απο την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα χώρου δεν βλέπω τον λόγο να πάρεις TFT και σε 1 χρόνο που θα έχουν βγει καλύτερες να ψάχνεσαι πάλι...

Επίσης αν θέλεις όπως+δήποτε να πας σε TFT θα σου πρότεινα την Apple Cinema Display 23", ισως η καλύτερη TFT σε αυτές τις ίντσες.

Και εγώ θα συμφωνήσω στο πρώτο σκέλος! Οι CRT είναι ακόμη αξεπέραστες σε αρκετούς τομείς! Πέρα από το γνωστό θέμα της απόκρισης, αυτό που με ενοχλεί επίσης στις TFT είναι το "pixelation" στα videos χαμηλής ανάλυσης αλλά και στα παιχνίδια, καθώς και το interpollation σε αναλύσεις διαφορετικές από την native ανάλυση, που στο κάτω κάτω στις 17-19άρες δεν είναι η συμβατή 4:3 που και αυτό πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο!

Θα διαφωνήσω όσον αφορά την πρόταση για την οθόνη της Apple. Σύμφωνα με το άρθρo αυτό η οθόνη αυτή έχει διάφορα "κουλά" όπως π.χ. το να μην έχει ρύθμιση ύψους, pivot, ούτε ακόμη και OSD!!!

Βασικά κατά τη γνώμη μου το καλύτερο, ειδικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου, είναι να έχεις μια 19άρα CRT για παιχνίδια, όπως την Yiiama, και μια 17-19άρα TFT για office κλπ., για παράδειγμα μια EIZO 5-768. Τα ίδια λεφτά θα σου βγεί με την 24άρα TFT!

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο πως δεν έγραψα πουθενά πως θέλω μια TFT για δουλειές γραφείου, η πρόταση είναι ακριβής αλλά εντελώς άστοχη στη δική μου περίπτωση.

Παιδιά, το θέμα είναι πως, απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει widescreen CRT monitor. Κι επειδή για εμένα το widescreen desktop είναι πραγματικά σημαντικό (ειδικά για τις ταινίες που βλέπω στον υπολογιστή, μιας και είναι το μοναδικό DVD στο σπίτι), μια wide LCD-TFT είναι μονόδρομος.

Πάντως, στην IFA από την οποία μόλις γύρισα, είδα μια νέα Samsung παρόμοιων προδιαγραφών με τη Dell, την οποία ενδέχεται τελικά να προτιμήσω.

Και εγώ θα συμφωνήσω στο πρώτο σκέλος! Οι CRT είναι ακόμη αξεπέραστες σε αρκετούς τομείς! Πέρα από το γνωστό θέμα της απόκρισης, αυτό που με ενοχλεί επίσης στις TFT είναι το "pixelation" στα videos χαμηλής ανάλυσης αλλά και στα παιχνίδια, καθώς και το interpollation σε αναλύσεις διαφορετικές από την native ανάλυση, που στο κάτω κάτω στις 17-19άρες δεν είναι η συμβατή 4:3 που και αυτό πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο!

Θα διαφωνήσω όσον αφορά την πρόταση για την οθόνη της Apple. Σύμφωνα με το άρθρo αυτό η οθόνη αυτή έχει διάφορα "κουλά" όπως π.χ. το να μην έχει ρύθμιση ύψους, pivot, ούτε ακόμη και OSD!!!

Βασικά κατά τη γνώμη μου το καλύτερο, ειδικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου, είναι να έχεις μια 19άρα CRT για παιχνίδια, όπως την Yiiama, και μια 17-19άρα TFT για office κλπ., για παράδειγμα μια EIZO 5-768. Τα ίδια λεφτά θα σου βγεί με την 24άρα TFT!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το θέμα είναι πως, απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει widescreen CRT monitor. Κι επειδή για εμένα το widescreen desktop είναι πραγματικά σημαντικό (ειδικά για τις ταινίες που βλέπω στον υπολογιστή, μιας και είναι το μοναδικό DVD στο σπίτι), μια wide LCD-TFT είναι μονόδρομος.

Εδω κανεις λαθος .

Υπαρχει η φανταστικη Sony FW900 .

Την εχω δουλεψει σε φιλο που κανει μονταζ .... και ειναι οτι καλυτερο εχω δει.

Ψαξτο λιγακι ... Αν θελεις CRT , δεν θα βρεις καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κανεις λαθος .

Υπαρχει η φανταστικη Sony FW900 .

Την εχω δουλεψει σε φιλο που κανει μονταζ .... και ειναι οτι καλυτερο εχω δει.

Ψαξτο λιγακι ... Αν θελεις CRT , δεν θα βρεις καλυτερη.

Looks like a dream come true. Ελπίζω να μην χρειαστεί να πουλήσω περισσότερο από το 45% της ψυχής μου για να την αποκτήσω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.