Jump to content



Kρασαρισμα linux help!!


Braveheart1980

Recommended Posts

Ολα μια χαρα και ωραια στο σουσακι μου (9.2 προ) μεχρι που εγκατεστησα και ετρεξα το limewire !

Την πρωτες 2 δουλεψε μια χαρα

Το ετρεξα για 3η φορα πριν απο λιγα λεπτακια και κρασσαρε το συμπαν!!

Ουτε ctrl+backspace πιανει ουτε ctrl+alt+del ουτε ctrl+F1,2,3 κτλ!

Παντελες κολλημα!

Ο σκληρος αναβοσβηνει που και που...

Υπαρχει κανα κολπο να γλυτωσω ρισταρτ?

(ειμαι και μελος στο uptime project μη ξεχνιομαστε!)

ΥΓ Πως καταφερα να κρασαρω το λινουξ δε ξερω ουτε εγω!ΛΟΛ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω σε lan η μηχανή;

Nαι πανω σε λαν ειναι φιλε DarthMoul. Τρεχει μια χαρα samba και επικοινωνει αψογα με το win πισι μου.

Δυστυχως ομως χτες το βραδυ μεσα στην αναμπουμπουλα πειραξα το καλωδιο της τροφοδοσιας κατα λαθος και ετσι εσβησε το πισι!

Τωρα μολις περασα σουσε 9,3 προ και κανω φουλ update!

Παντως ακομα και τωρα θα ηταν χρησιμη η απαντηση σου σε περιπτωση μελλοντικου παρομοιου περιστατικου

Λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις login με telnet ως root και μετά ανεβάζεις το top console. Εκεί βλέπεις να έχει κρεμάσει κάτι. Συνήθως θα δεις τον X server να έχει πάρει το 100% της CPU. Κάνε kill το pid και λογικά το σύστημα θα συνέλθει. Αφού έχεις samba κλπ δεν έχεις κρεμμάσει. Κάποιο αρχείο πειράχτηκε από την απώλεια της τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα!

Αν και δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε telnet κτλ (ντροπη μου,ε?) θα σεταρω πληρως το συστημα μου τωρα και θα το δοκιμασω

Για οτι βοηθεια χρειαστω να σε υπολογιζω Darth?

Link to comment
Share on other sites

Hidden

Καλη ιδεα!

Αν και δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε telnet κτλ (ντροπη μου,ε?) θα σεταρω πληρως το συστημα μου τωρα και θα το δοκιμασω

Για οτι βοηθεια χρειαστω να σε υπολογιζω Darth?

Link to comment
Δεν είναι δύσκολο. Δήλωσε τα κατάλληλα terminals στο /etc/securetty ώστε να μπορείς να κάνεις login as root και είσαι οκ.

Για καντο πιο λιανα αν γινεται βρε αρχοντα

Την ολη αυτη διαδικασια θα την επηρεασει το firewall του suse μου?

Μηπως να το απενεργοποιησω μιας και εχω hardware firewall(Alcatel speedtouch 530i)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το firewall αφού και οι δύο μηχανές είναι πάνω σε lan. Άνοιξε μια κονσόλα και γράψε:

$man securetty

Διάβασε το με λεπτομέρια και ότι δεν καταλάβεις με ρωτάς. Το αρχείο /etc/securetty το διορθώνεις με κάποιον text editor. Κράτα ένα αντίγραφο πριν το πειράξεις για να είμαστε σίγουροι :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα!

Διαβασα οτι το telnet γενικα δεν ειναι και πολυ καλο(απο πλευρας ασφαλειας κτλ) και για αυτο χρησιμοποιω ssh

Λοιπον

1)Εβαλα να τρεχει το αναλογο service στο linux (ssh) , ανοιξα και την ssh υπηρεσια απο το firewall του suse

2) Με το προγραμμα putty απο winxp μπηκα μια χαρα και ωραια στο linux-ακι μου!

Thanx Darth!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.