Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΒΙΤ?


nikos19

Recommended Posts

Παιδιά ένας φιλος μου αγορασε ενα υπολογιστη με AVIT-FATALITY και ge force 6600.ταν τον ανοιγει η οθονη του(ACCER) λεει no signal.Αλλαξαμε την καρτα γραφικων και βαλαμε ATI X600 και η οθονη βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα.Ξερει κανενας τι μπορει να φταιει???

Link to comment
Share on other sites

Τα fan δουλεύουν; Σιγουρέψου ότι η VGA,μνήμες και CPU κάθονται καλά στο Motherboard.Δοκίμασε μετά να αφήσεις μόνο τα απαραίτητα. Ποιο motherboard είναι ακριβώς; Αν συνέδεες το motherboard με το ηχείο του κουτιού σου από τα post codes θα μπορούσαμε να καταλάβουμε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα fan δουλευουν.Ολα καθονται καλα και εχουμε πανω μονο τα απαραιτητα.η motherboard ειναι το τελευταιο μοντελο της ABIT-ABIT FATALITY AA8XE

.Tα post codes που βγαζει δεν περιεχονται στο βιβλιαρακι τησ μητρικης.Καθε φορα που τον ανοιγε εβγαζε και διαφορετικο code

Link to comment
Share on other sites

Troubleshooting:

Άσε επάνω μόνο την CPU.

Συνέδεσε ένα buzzer ( ηχειάκι ) στο Speaker output του motherboard ( στα front panel connectors ) και άνοιξέ το.

Αν βαράει, είσαι σε καλό δρόμο.

Αν δεν βαράει έχεις είτε dead CPU είτε dead MOBO.

Αν βαράει, κλείσε, βάλε την μια μνήμη RAM, και power on again.

Αν κάνει beep, έχεις prob ή ασυμβατότητα με την RAM.

Clear CMOS φαντάζομαι δοκίμασες ήδη.

Ποιές μνήμες RAM έχεις ( really important to know )

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω fatal1ty!

1)καθαριζεις με το τζαμπερακι το bios

2)δοκιμασε να αναψεις μετα χωρις καρτα γραφικων καιμετα χωρις τις μνημες

3)αναψε τον υπολ χωρις το φυσακι της οθονης πανω στην καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας φιλος μου αγορασε ενα υπολογιστη με AVIT-FATALITY και ge force 6600.ταν τον ανοιγει η οθονη του(ACCER) λεει no signal.Αλλαξαμε την καρτα γραφικων και βαλαμε ATI X600 και η οθονη βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα.Ξερει κανενας τι μπορει να φταιει???

Αφού ο φίλος σου αγόρασε τον υπολογιστή όπως γράφεις.....γιατί δέν τον επιστρέφει στο κατάστημα για έλεγχο εντός εγγύησης ??....και κάθεστε και παιδεύεστε ??

Link to comment
Share on other sites

τα πηρε απο ε-shop και θα ρωτησει αυριο.ομως δοκιμασε να βγαλει τις μνημεσ και τωρα ακουγεται ο θορυβος απο το ηχειο τησ μητρικης.μαλλον οι μνημες φταινε και δεν τισ υποστηριζει η μητρικη

Link to comment
Share on other sites

τα πηρε απο ε-shop και θα ρωτησει αυριο.ομως δοκιμασε να βγαλει τις μνημεσ και τωρα ακουγεται ο θορυβος απο το ηχειο τησ μητρικης.μαλλον οι μνημες φταινε και δεν τισ υποστηριζει η μητρικη

Τι μαρκα ειναι οι μνημες του?

Link to comment
Share on other sites

Αν δείς στο forum της ΑΒΙΤ υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας AA8XE και OCZ , αν και κάπου διάβασα ότι το τελευταίο BIOS διορθώνει μερικές ασυμβατότητες. Δοκίμασε να κάνεις BOOT με άλλες μνήμες , δες αν έχεις τελευταίο BIOS και κάνε update.Ειδάλλως άλλαξε τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα μεγάλο πρόβλημα, τελικά οι μνήμες δεν πάταγαν καλά! Βέβαια χρειάστηκε να λύσω όλο το pc, μαζί με υδρόψυξη, να δοκιμάσω 3 διαφορετικές κάρτες γραφικών, μεχρι να καταλάβω τι φταίει! Κοίτα αν σου δουλεύει με 1 dimm μνήμης, ή βάλτες σε άλλες θύρες, οι δώσε λίιιιιγο ρευμα παραπάνω (το έχω δει κ αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.