Jump to content



O/C σε 5900 VTD 128


beisnikos_spi

Recommended Posts

ανοιγεις το προγραμμα ανοιγεις το παραθυρο οπως στην εικονα 1.jpg και μετα επιλεγεις το enable driver level hardware overclocking ρυθμιζεις την συχνοτητα και την κανεις τεστ, και μετα αν ειναι ενταξει πατας και το apply o/c at windows startup

post-23-1442174210,6442_thumb.jpg

post-23-1442174210,8943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πού είναι η εικόνα??

την πηρες αργησα να την ανεβασω γιατι την εκανα resize

τωρα εχω μαθημα, λοιπον μπορεις να ανεβαζεις σιγα σιγα το core και της μνημες

βλεπεις αν εχει προβλημα η οχι, και απλα συνεχιζεις, εγω στην δικια μου απο 325 την ανεβαζα κατα 15 δλδ 340 355 κλπ πανω κατω το ιδιο εκανα και στης μνημες

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη μεθοδος ειναι ανεβαζεις 5-5 (ή 10-10 στην αρχη) ΜΟΝΟ την μνημη ή μονο τον πυρηνα, και τρεχεις συνεχεια παιχνιδια+3dmark 2005 κλπ, μεχρι να βρεις artifacts, οποτε και επιστρεφεις στην προηγουμενη "καθαρη απο artifacts" συχνοτητα...

Μολις βρεις τις 2 συχνοτητες που αντεχει η καρτα σου... "καθαρισες"

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ από 300/850 ΜHz που είναι οι default τιμές την πήγα με την μία σε 325/875 MHz, έτρεξα το F.E.A.R και δεν είδα σχεδόν καθόλου διαφορά..

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες από 60 ingame πήγαν 69-70.. Αρκετά μεγάλη άνοδος πιστεύω... Θα τρ'εξω 3dmark και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

να σου δωσω ενα παραδειγμα στην 6800 απο 325/700 πηγα σε 410/870 αλλα ανεβαζε παρα πολυ μεγαλη θερμοκρασια, και την κατεβασα στα 380/840.

και ενα παλιοτερο παραδειγμα στην gf3 ti200 που εχα ειχα παει απο 175/400 σε 280/660 αλλα ειχα αρτικραφτ και επεσα στα 265/600, οπου δεν ειχε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Αποτελέσματα:

Έχουμε και λέμε:

Εικόνα 4: 335/885

Εικόνα 5: 345/895

Τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά... Με 45 MHz αύξηση τόσο στο Core Clock όσο και στις μνήμες είδα μια αύξηση στο score του 3D Mark της τάξης των 9 βαθμών!!! Έλεος... τί να πω..

Δεν μπορώ να ανεβάσω παραπάνω την κάρτα μου επειδή το Riva Tuner δεν το συνιστά επειδή το "Test" βγάζει το ακόλουθο μήνυμα: "The driver failed to pass internal test with the clock frequencies you are about to set. Please decrease clock frequencies and try again."

post-1369-1442174211,0742_thumb.jpg

post-1369-1442174211,1029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου... Αλλα πές μου σε παρακαλώ. Δεν είναι ειρωνία να αγοράζεις μια κάρτα γραφικών Top, να δίνεις 500,600 ακόμα και 700 ευρώ και μετά από 2 χρόνια να είναι για πέταμα? Προσωπικά την πήρα αρχές αυγούστου 2003 550 ευρώ.. Τώρα καλούμαι να δώσω άλλα τόσα ή ακόμα και περισσότερα για να πάρω μια "σύγχρονη".. Γιατί αν πάρω μια φθηνότερη θα κρατήσει το πολύ 1 χρόνο....

Τέσπα...

Να ρωτήσω τώρα σε τί να στρέψω τις βλέψεις μου σε AGP?? Δίνω το πολύ μεχρι 150 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλείσαι να πάρεις μια νέα κάρτα γραφικών επειδή στο benchmark βγάζεις χαμηλό σκορ. Τα παιχνίδια που παίζεις το κανονίζουν αυτό. Εγώ θεωρώ την 5900 καλή κάρτα αν και ο FX πυρήνας ήταν κατα γενική ομολογία μια αποτυχία.

Επίσης, το οτι έδωσες €550 για μια κάρτα, μάλλον φταις εσύ. Εν γνώσει σου οτι τα πράγματα στον χώρο αυτόν που κινούμαστε αλλάζουν δραματικά γρήγορα, έδωσες τόσα χρήματα που πάνε χαμένα. Όπως και σε κάθε τι ΤΟΣΟ ακριβό. Έχει συμβεί άπειρες φορές στο παρελθόν και θα γίνει στο μέλλον άλλες τόσες.

Η πρότασή μου για νέα AGP κάρτα είναι μια 6800LE. Έχω την albatron (€169) και είμαι πολυ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.