Jump to content



Τι να κάνω?


Snake

Recommended Posts

Τώρα τελευταία οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή έχουν ανεβεί αρκετά.Κειμένονται γύρω στους 65.Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να ρίξω την θερμοκρασία?:help:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα πρωτα να δοκιμασεις να ακουμπησεις την ψυκτρα με το χερι. Βαλε δαχτυλο στην ουσια. Αν την ακουμπησεις και οντως καιει τοτε η θερμοκρασια που σου δειχνουν τα προγραμματα ειναι σωστη. Αν δεν καιει, απλα ξεπερασε το.

παταει ο επεξεργαστης με ΚΑΘΑΡΟ ασετον. Βαζεις λιγη θερμοαγωγιμη σιλικονη(κατι σε Ceramique, AS5 θα ηταν οτι πρεπει). Απλωνεις με μια τηλεκαρτα μια πολυ λεπτη στρωση. Βαζεις παλι επανω την ψυκτρα και αναβεις το μηχανημα.

The End.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snake

Να λέει και το βιοσ λάθος και άλα προγράματα?

@gbak Τι ενοείς?

αμα εχεις μαμισια ψυκτρα..λογικη ειναι η temp σε load ... ψαξου τοτε για καμια Thermalright η ακομα για καμια zalman για πιο οικονομικα.. βεβαια παιζει ρολο και το case . παντως εγω απο τοτε που αλαξα case και ψυκτρα και με μια στρωση thermal grease της zalman ειμαι μια χαρα 35 idle > 50 load

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Ας τα πάρουμε από την αρχή.

1)Δεν έχω κάνει oc στον επεξεργαστή.(μόνο στην κάρτα γραφικών)

2)χθές έβαλα άλλη πάστα(θερμοαγώγιμη)

3)Η ψύκρα πατάει μια χαρά.

4)Χθέσ το ξεσκώνησα.(Τα έβγαλα όλα τα καθάρησα τελείως και τα ξανασύνδεσα)

5)Μάλλον σωστές θερμοκρασίες λέει γιατί όταν πιάνω το κουτί απο το πλάι ζεματάει.

Τι άλλο προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.