Jump to content



Συμφερει 4x512MB απο 2x1GB ??


small_boy22

Recommended Posts

Σε ενα μηχανημα που βαζεις 4x512ΜΒ να περιμενω καλυτερα ή χειροτερα αποτελεσματα απο οτι με 2x1GB.

Μιλαμε για DFi SLi και 4400+ X2.

4x512MB ειναι φτηνοτερα κατα ~50ευρω απο οτι 2x1GB

Δεν προκειται να βαλω αλλη μνημη οποτε δεν με πειραζει που πιανω αμεσα και τις 4 ram slots.

Θα τρεχω Linux και εκει με ενδιαφερει περισσοτερο τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

2χ1 gb ...οσα λειγοτερα sticks τοσο καλυτερα πιστευω.Αν εχεις 4x512 νομιζω πως μπορει να μην δουλευουν με 1Τ και να σε ριχνουν σε αποδοση...αλλα αυτο θα το αναλυσουν οι πιο εμπειρoι :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε γνωρίζω τι είναι πιο γρήγορο αλλά άμα πάρεις 4Χ512 να ελέξεις τι υποστηρίζει η μητρική σου σχετικά με την συχνότητα που θα τρέχουν οι μνήμες!

δηλαδή εγώ πήρα 4Χ256 400άρες αλλά δεν με αφήνει να τις δουλέψω στα 400 αλλά μόνο μέχρι 333!το έλεγε αυτό το guide της μητρικής μου αλλά δεν το πρόσεξα!οπότε αναγκάστηκα και πήρα 2Χ512!

σου προτείνω 2Χ1GB !

όσα λιγότερα τόσο πιο απλά!! :047:

Link to comment
Share on other sites

Με 4Χ δεν θα παιξεις 1Τ αυτο ειναι το σίγουρο . [και αν μιλάμε για dual side stickakia]

Απο την άλλη οτι παιζει και με 4Χ512 παιζει . Το καλύτερο θα ήταν να δανειστεις αλλα 2 512ρια να βγάλεις κανα συμπέρασμα και μετά αγοράζεις .

rams0sl.jpg

ddr5007im.jpg

Αν και πιστευω πως 2X1gb ειναι καλύτερη αγορά σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα εχανες.Σκεψου οτι στο διπλο καναλι μπορεις και "ψαχνεις" και στα δυο dimms ταυτοχρονα.Αμα ειχες μονο ενα dimm μνημης δεν θα ειχες αυτη την δυνατοτητα , αρα , το 2χ1γβ ειναι σαν να εχεις 1χ2γβ αλλα με διπλασια ταχυτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.