Jump to content



Αγορά Laser


axi

Recommended Posts

Παίδες γειά χαρά.

Ψάχνω για laser εκτυπωτή, μάλλον έγχρωμο, ώστε να έχω οικονομικές εκτυπώσεις και περισσότερη ταχύτητα από έναν inject.

Ο όγκος των εκτυπώσεων είναι 2000-3000 κατα μέσο όρο μηνιαίως.

Προς το παρόν έχω τον Canon i560 και μέχρι τώρα τα έχει καταφέρει αρκετά καλά. Τον δουλεύω με φτηνά μελάνια (4.5 ευρώ το μαύρο) και σε draft mode.

Απ΄ ότι έχω υπολογίσει μου έρχεται περίπου 1 λέπτό η σελίδα με το χαρτί μαζί.

Το ερώτημα είναι αν με τον laser θα έχω τέτοια οικονομία γιατί από ποιότητα και ταχύτητα σίγουρα θα κερδίσω.

Αν κάποιος το έχει ψάξει ας γράψει κάτι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω αγοράσει έγχρωμο laser, έρω ότι οι έγχρωμοι laser είναι ακριβοί.Γεικώς συμφέρουν για κείμενο, ενώ εάν θέλεις έγχρωμη εκτύπωση, πας σε inkjet εκτυπωτές.Τώρα εάν έχει άλλαξει κάτι, ας με διορθώσει κάποιος άλλος παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι οι έγχρωμοι laser δε συμφέρουν σε καμία περίπτωση από άποψη κόστους όπως επίσης και ότι η ποιότητα φωτογραφίας με δυσκολία υπερβαίνει ενα μέσο εκτυπωτή Inkjet (των 100-150Ε), τουλάχιστον για τα μοντέλα που μπορεί να αγοράσει ένας κοινός θνητός.

Link to comment
Share on other sites

O EPSON Aculaser C1100 color ειναι σχετικα φθηνος, δε ξερω βεβαια αν οι εκτυπωσεις που κανει ειναι επι του συνολου οικονομικες

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=45&Nav_Section_Id=4&Catalog_Id=1&Product_Id=263277&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι ενας εγχρωμος laser στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον θα ειχε σκοπο υπαρξης μονο για την εκτυπωση μεγαλων ποσοτητων κειμενου στο οποιο θα υπηρχαν εγχρωμες γραμματοσειρες / πλαισια οικονομικα -- οχι για φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι ενας εγχρωμος laser στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον θα ειχε σκοπο υπαρξης μονο για την εκτυπωση μεγαλων ποσοτητων κειμενου στο οποιο θα υπηρχαν εγχρωμες γραμματοσειρες / πλαισια οικονομικα -- οχι για φωτογραφιες.

κατά βάση αυτη και μόνο αυτή είναι η χρήση ενός εγχρωμου mainstream laser εκτυπωτη.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτη λοιπον τη χρηση ο εκτυπωτης που προανεφερα θα προσεφερε πιο οικονομικα τις υπηρεσιες του σε σχεση με καποιο inkjet εκτυπωτη? Θα ενδιαφερομουν προσωπικα να παρω καποιον αν γνωριζα οτι μακροπροθεσμα θα γλυτωνα € :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.