Jump to content



Εκτύπωση Ελληνικών χαρακτ. από πρόγραμμα DOS σε Win2000


jpavly

Recommended Posts

Έχουμε έναν καινούργιο εκτυπωτή Epson LX-300+ ο οποίος δεν λέει να τυπώσει Ελληνικά μέσω του προγράμματος DOS.

Το λειτουργικό είναι Windows 2000.

Το manual δεν αναφέρει κάτι δυστυχώς και το CD της Epson μόνο drivers έχει. Επίσης ούτε στο site της Epson υπάρχει κάτι..

Με το config του εκτυπωτη δεν εβγαλα άκρη μιας και θέλει παραπάνω εντολές...

Έχει κανείς κάτι να προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Τί codepage έχεις δηλώσει στο setup του εκτυπωτή;

Αν θυμάμαι καλά με κάποιο συνδιασμό πλήκτρων μπαίνεις στο setup του και από εκεί μπορείς να "παίξεις" με τις κωδικοσελίδες του.

Δοκίμασε 928 Greek ή 737 ή 437.

Δε μπορεί. Με κάποιο απ' όλα θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτός ο ρημαδης έχει όλη κι ολη μια λειτουργια για "advanced users" και αυτη απλά σου τυπωνει ενα hex editor (!).... πως λειτουργει το config... ακομα να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να προγραμματησεις τον εκτυπωτη.Αυτο γινεται με τα κουμπια που εχει πανω του.Δε θυμαμαι ομως πως γινεται γιατι το ειχε κανει ενας τεχνικος που ειχε παρει οδηγιες απο την επισημη αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται μα μην αλλάζει με κάποιον εύκολο τρόπο codepage ο εκτυπωτής. Αλλιώς θα τύπωνε μόνο Αγγλικά και τους στανταρ λατινικούς χαρακτήρες. Το θέμα είναι ποιο codepage χρησιμοποιεί για ελληνικά (δηλαδή το dos του ζητάει μία κωδικοσελίδα ο εκτυπωτής λέει συγγνώμη δεν έχω οπότε θα προσπαθήσω να τυπώσω με μία ό,τι να'ναι. Εχω γράψει software για έναν θερμικό εκτυπωτή της Star και μου έβγαλε την ψυχή για να του μοντάρω τα ελληνικά όπως ήθελα). Από τα windows τυπώνει σωστά? Επίσης έχεις την δυνατότητα να τροποποιήσεις ή να σώσεις το input του εκτυπωτή για να το δούμε ή το στέλνει το προγραμμα που χρησιμοποιείς κατευθείαν στον εκτυπωτή?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τα εξής:

To manual που εχει μεσα στο cd της epson αναφερει ενα προγραμμα το Epson Remote! με το οποιο φτιαχνεις ευκολα μεσω dos το config του εκτυπωτη... αν το ειδατε εσεις μεσα στο cd αλλο τοσο το ειδα κι εγω!

Εφαγα το ιντερνετ για να το βρω, αλλα δεν υπαρχει πουθενα....

Τελικα, απο το ψαξιμο βρηκα καπου πως ανοιγεις το config απ'ευθειας απ'το εκτυπωτη.

Μετα από παααααρα πολλες εκτυπωσεις τον ρυθμισα σε ISO 8859-7 και δουλευει ΟΚ.

Παντως μου κανει τρομερη εντυπωση πως η Epson δεν ελεγε πουθενα πως μπαινεις στο config του εκτυπωτη και το βρηκα σε καποιο forum του εξωτερικου και το οτι το προγραμμα που εχει για αυτη τη δουλεια δεν υπαρχει πουθενα. ..

Customer service my ash...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο γιατρέ μου... αλλά το έχει σε διαφορετικό μοντέλο από το δικό μου.

Και το manual αναφερει οτι το utility ειναι διαθεσιμο μονο για τον LX-300+ !

Οποτε μετά απο αρκετη ωρα σε γοογλη και epson δεν το βρηκα και πουθενα!

Παντως, θα επρεπε να υπαρχει μεσα στο cd εφοσον λενε run d:\english\dos\setup.exe !

Link to comment
Share on other sites

Πάραυτα, εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεςι εάν δουλεύει και για το δικό σου.Η Epson τα κάνει αυτά.Και εγώ έχω ένα Epson Stylus Color 670 και χρησιμοποιούσα για μόνιτορ για το μελάνι, άλλου εκτυπωτή (τώρα τρέχω το SSC Service Utility 4.0).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιατρέ μου, αλλά το έκανα με το config του ρημαδιού!

Θα το δοκίμαζα, αλλά δεν θέλω να τον ξαναδώ μπροστά μου! Θα τον πάω στο μαγαζί που τον αγοράσανε και αντε γεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημερα,

4 χρόνια μετά, ανασταίνω το thread για να ρωτησω πως εστειλες τα commands στον εκτυπωτη...

Εχω εναν Epson Stylus Color 760 στον οποιο θελω να τυπωνω ελληνικά απο ενα προγραμμα σε DOS. Ο εκτυπωτης συνδεεται με παραλληλη οποτε εχουμε και το LPT1 για να μη κανουμε ταρζανιες με USB αλλά δεν ξέρω με ποιο τροπο να στειλω την codepage στον εκτυπωτη. Διαβαζοντας τα παρακατω links

http://www.dragon-it.co.uk/links/epson_printer_codes.htm

http://www.jumbery.com/printercodes/index.htm

http://www.uktsupport.co.uk/epson/impact/esc2gui.htm

καταλαβα οτι με καποιο batch file μπορω να το στειλω στο LPT1 τα commands αλλα δεν ξερω αν το syntax ειναι σωστο.

λεει να φτιαξω ενα .bat file με

Select different foreign character set

ECHO ~ R n > LPT1 

ή

Select international character set n

ECHO ~ % 0 n > LPT1

(δεν ξερω ποιο απο τα δυο πρεπει ν αλλαξω, το foreign ή το international

όπου n μπαινει το character code (869 για ελληνικα), αλλα μπαινει ετσι χυμα

ECHO ~ R 869 > LPT1 

ή κάπως αλλιώς;

και οπου ~ πρεπει να πατησω εκεινο το sequence με Ctrl + P και Ctrl +[ ;

οποιος θυμάται κάτι ας βοηθήσει...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.