Jump to content



Θωρακισμένα Καλώδια και αέρας......


nnthegreek

Recommended Posts

Αλό! :031:

Ακούστε κάτι ωραίο..... Είπα να αλλάξω τα IDE καλώδια που έχω στον υπολογιστή μου (σύνολο 3 flat cables) και να βάλω αυτά τα χρωματιστά(!) θωρακισμένα καλώδια που λόγω του σχήματος τους αφήνουν τον αέρα στο εσωτερικό του κουτιού να κυκλοφορεί με μεγαλύτερη άνεση σε σχέση με τα good-old-πλατιά-γκρί καλώδια.

Το αποτέλεσμα: πέραν του αισθητικού της υπόθεσης, ο δείκτης θερμοκρασίας του επεξεργαστή έδειχνε 50 βαθμούς αντί 54 βαθμούς σε full load (einstein@home βλεπεις....). Δηλαδή ρε μάγκες 4 βαθμούς λιγότερους..... :038:

τσ τσ τσ .... τι σου κάνανε τα παλιά καλώδια.... airblockers λεμε..... :041:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το οπτικό αποτέλεσμα κάνουν και πολύ δουλεια στην κυκλοφορία αέρα, ιδίως σε μηχανήματα με πολλούς δίσκους, ή σε μικρά κουτιά. Όταν σε παλιότερο μηχάνημα σε ένα απλό Midi κουτί της πλάκας είχα αλλάξει τα 5 IDE με Rounded καλώδια η θερμοκρασία είχε πέσει 7 βαθμούς.

Σε λίγο που θα κυκλοφορούν μόνο SATA συσκευές δεν υπάρχει πλέον θέμα με καλωδιοταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με τα καλώδια προσπαθώ όσο γίνεται να τα έχω sleeved και rounded (είτε ata,ρεύματος κλπ). Παίρνω πάντα τα μεγάλυτερα που βρίσκω και τα στέλνω είτε στην πίσω πλευρά της motherboard είτε σε γωνίες του κουτιού προσπαθώντας να έχω το καλύτερο δυνατό airflow.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι αν στο κουτί υπάρχει επαρκής διακίνηση αέρα κι είναι κάπως ευρύχωρο, μικρή διαφορά έχει αν το πλαινό θα είναι ανοιχτό ή κλειστό...

...με το Antec Plus view 1000amg, ακόμη κι αν δεν είχα τους πλαϊνούς ανεμιστήρες να βάζουν αέρα, η μέγιστη διαφορά που είδα απο κλειστό σε ανοιστό ήταν 1 βαθμός στη θερμοκρασία επεξεργαστή και 2-3 στο σύστημα κι αυτό μόνο το καλοκαίρι με πολλή ζέστη...

με το κουτάκι που έχω τώρα, που είναι στριμωγμένο, η διαφορά στη θερμοκρασία του επεξεργαστή πέφτει μέχρι και 7 βαθμούς όταν ανοίγω το κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το hec 6A19 δεν είχα κανένα πρόβλημα, έχει 2χ 12cm fans 2000rpm, αν θές κάτι περισσότερο πας σε 2400-2500rpm και αν έχεις όρεξη για case modding μπορείς να του προσθέσεις ενα 8cm fan 2000rpm ή στα πλαινά η στην κορυφή του...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ντύσει και με ηχομονωτικό της Παξμεητ και γι αυτό ίσως...επίσης έχω όχι τους δικούς του ανεμιστήρες που είναι μεν αποδοτικοί αλλά θορυβώδεις, αλλά τους Papst-Mstech...

...το μόνο που ακούγεται πλέον είναι ο σκληρός δισκος όταν χρησιμοποείται πολύ και ένα ελαφρύ βουητό, που πιστεύω οφείλεται στο ότι τα κλιπάκια που κρατούν τους 12άρηδες δεν είναι τόσο καλά...παίζουν λίγο δλδ...

...όταν μπει και χαλί με το καλό στο δωμάτιο και καλύψει το ξύλο του δαπέδου θα εξαφανιστούν πιστεύω όποιοι θόρυβοι απο δονήσεις...

Link to comment
Share on other sites

@vgiozo όντως αν υπάρχει καλή ροή αέρα και είναι ευρύχωρο το κουτί, η διαφορά με ανοικτό καπάκι είναι αμελητέα. Δοκίμασε να βάλεις στα πόδια του PC μερικά τσοχάκια που βάζουν σε καρέκλες/τραπέζια κλπ για να μην χτυπούν. Έχω ένα pc τίγκα στην ηχομόνωση (45-59 βαθμούς η cpu, 35 το κουτί!) και το μόνο που ακουγόταν κάπως ήταν ο σκληρός. Βάζοντας τα τσοχάκια πάει κι αυτός ο ήχος!

@Γιαννης καλύτερα να πας σε μαγαζί με ηχομονωτικά. Πιο φτηνά είναι με καλύτερες τιμές. Τα pax mate είναι απλά πιο λεπτά, αλλά ψιλοακριβά για το μέγεθός τους.

@saturos Το κακό όμως με τα sata είναι τα άσχημα κουμπώματα. Βγαίνουν σχετικά εύκολα σε μετακινήσεις κουτιών και τα πλαστικά των σκληρών σπάνε πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Vgiozo το pax mate άξιζε τα λεφτά και τον κόπο; Έκανε δουλειά;

Ναι, μπορώ να πώ πως η διαφορά είναι εμφανής...ίσως όχι τόσο μεγάλη όσο περιμενα, αλλά σίγουρα καλύπτει θόρυβο απο τα ανεμιστηράκια και κυρίως αυτόν τον υψηλής τονικότητας θόρυβο απο τα μοτέρ τους...

...γενικα εξισορροπεί κάπως τους ήχους που βγάινουν απο το κουτί...τους φέρνει στην ιδια συχνότητα κατα κάποιο τρόπο (ή μάλλον καλυπτει κάποιας συχνότητας θορύβους αποτελεσματικότερα απ 'ό,τι άλλους...

@vgiozo όντως αν υπάρχει καλή ροή αέρα και είναι ευρύχωρο το κουτί, η διαφορά με ανοικτό καπάκι είναι αμελητέα. Δοκίμασε να βάλεις στα πόδια του PC μερικά τσοχάκια που βάζουν σε καρέκλες/τραπέζια κλπ για να μην χτυπούν. Έχω ένα pc τίγκα στην ηχομόνωση (45-59 βαθμούς η cpu, 35 το κουτί!) και το μόνο που ακουγόταν κάπως ήταν ο σκληρός. Βάζοντας τα τσοχάκια πάει κι αυτός ο ήχος!

έχω παρει, αλλα δεν τα έχω τοποθετήσει ακόμη...το έχω συνέχεια ανοιχτό το μηχάνημα και βαριέμαι να το κλέισω και να βγάλω τα καλώδια για να βάλω τα τσοχάκια...

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι αν στο κουτί υπάρχει επαρκής διακίνηση αέρα κι είναι κάπως ευρύχωρο, μικρή διαφορά έχει αν το πλαινό θα είναι ανοιχτό ή κλειστό...

...με το Antec Plus view 1000amg, ακόμη κι αν δεν είχα τους πλαϊνούς ανεμιστήρες να βάζουν αέρα, η μέγιστη διαφορά που είδα απο κλειστό σε ανοιστό ήταν 1 βαθμός στη θερμοκρασία επεξεργαστή και 2-3 στο σύστημα κι αυτό μόνο το καλοκαίρι με πολλή ζέστη...

με το κουτάκι που έχω τώρα, που είναι στριμωγμένο, η διαφορά στη θερμοκρασία του επεξεργαστή πέφτει μέχρι και 7 βαθμούς όταν ανοίγω το κουτί...

Μπα εγώ έχω μια "μαμακια" κουτής mid......και μόλις άρχισα να το αφήνω ανοικτό και "εβαλακα" τα round cable είδα 4 βαθμούς κάτω τον επεξεργαστεί και 7 στην κάρτα γκράφικς...!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.