Jump to content



Επιλογή νέου DVD Recorder


sa1901

Recommended Posts

Aνάμεσα στα

PIONEER DVR-110D

PLEXTOR PX-740

NEC ND-4550

ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο αυτήν την περίοδο; Είναι γνωστή η προτίμηση των χρηστών στα drives της Nec. Θα με ενδιέφερε να ακούσω και απόψεις για τα άλλα δύο drives.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To 740A βασιζεται στο BenQ1640 και ειναι αριστος οδηγος - τον δοκιμαζω εδω και καποιο καιρο ειναι οτι καλυτερο εχει πεσει σταχερια μου. Εντουτοις η τιμη του ειναι ανεβασμενη και αν μπορεις να το βρεις σε BenQ θα γλυτωσεις τουλαχιστον 30€ για τον ιδιο οδηγο και περισσοτερες λειτουργιες αφου θα μπορεις να χρησιμοποιησεις το Nero CD Speed για σαρωσεις.

Με τα αλλα 2 δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Οι κριτικες ειναι σχετικα καλες επι του συνολου - πιθανοτατα να προτιμουσα το 110D.

Link to comment
Share on other sites

To 740A βασιζεται στο BenQ1640 και ειναι αριστος οδηγος - τον δοκιμαζω εδω και καποιο καιρο ειναι οτι καλυτερο εχει πεσει σταχερια μου. Εντουτοις η τιμη του ειναι ανεβασμενη και αν μπορεις να το βρεις σε BenQ θα γλυτωσεις τουλαχιστον 30€ για τον ιδιο οδηγο και περισσοτερες λειτουργιες αφου θα μπορεις να χρησιμοποιησεις το Nero CD Speed για σαρωσεις.

Με τα αλλα 2 δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Οι κριτικες ειναι σχετικα καλες επι του συνολου - πιθανοτατα να προτιμουσα το 110D.

Aυτό ηθελα να ακούσω. :D

Το παρήγγειλα ήδη. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ 1640 το έχεις δει κάπου Ελλάδα?

Aν και η ερώτηση δεν απευθύνεται σε μένα (υποθέτω), δεν το βρήκα πουθενά. Αλλιώς, θα το έπαιρνα. Προς το παρόν θα βολευτώ με το Pionner.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ 1640 το έχεις δει κάπου Ελλάδα?
H αληθεια ειναι οτι δυσκολα βρισκεις BenQ οπτικους δισκους στην Ελλαδα, παροτι αλλα προιοντα της ιδιας εταιρειας κυκλοφορουν στην αγορα - καποιος αντιπροσωπος δε κανει σωστα τη δουλεια του μαλλον. Γραφεια εχουν μονο στη Τουρκια απο οτι ξερω και οχι στην Ελλαδα.

Εντουτοις

http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=benq+1640&sp_or=&sp_not=&sp_catcode=SKROUTZ&sp_min=&sp_max=&sp_country=GR

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι δυσκολα βρισκεις BenQ οπτικους δισκους στην Ελλαδα, παροτι αλλα προιοντα της ιδιας εταιρειας κυκλοφορουν στην αγορα - καποιος αντιπροσωπος δε κανει σωστα τη δουλεια του μαλλον. Γραφεια εχουν μονο στη Τουρκια απο οτι ξερω και οχι στην Ελλαδα.

Εντουτοις

http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=benq+1640&sp_or=&sp_not=&sp_catcode=SKROUTZ&sp_min=&sp_max=&sp_country=GR

To συγκεκριμένο είναι στην Θεσσαλονίκη και με τα μεταφορικά σου έρχεται όσο το Plextor.

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο NEC της σειρας 25ΧΧ και 35ΧΧ και μπορω να πω οτι και τα δυο ειναι σκυλια και δεν ειχα ποτε προβληματα συμβατοτητας με ολα τα δισκακια.

Για το 45 δεν ξερω, αλλα υποθετω το ιδιο καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνήσω.

Η Lite-On έχει παρουσιάσει πολύ αξιόλογα drives και έχει αποδείξει κατα καιρούς την ποιότητα των προιόντων της.

Ναι αμέ, πώς.

Όπως τότε που είχε κάνει λανθασμένη υλοποίηση του παγκοσμίως standard σετ εντολών του ATAPI specification, και όταν το drive έπαιρνε εντολή για flash cache, αντ' αυτού, έκανε flash το firmware και αχρηστευόταν.

Εμπιστεύσου μετά εσύ τα δεδομένα σου στη Lite-On.

ΥΓ: Όσοι είναι Μηχανικοί από εδώ μέσα, γνωρίζουν πόσο βαρύτατη ευθύνη είναι η λανθασμένη εφαρμογή κανονισμών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ, πώς.

Όπως τότε που είχε κάνει λανθασμένη υλοποίηση του παγκοσμίως standard σετ εντολών του ATAPI specification, και όταν το drive έπαιρνε εντολή για flash cache, αντ' αυτού, έκανε flash το firmware και αχρηστευόταν.

Εμπιστεύσου μετά εσύ τα δεδομένα σου στη Lite-On.

Η εμπειρία μου με τη συγκεκριμένη εταιρία μόνο καλές εντυπώσεις μου έχει αφήσει.

Παρ' όλα αυτά λάθη γίνονται και θα γίνονται...

Υ.γ. καημό έχω να δω ένα post σου να λείπει η ειρωνία.:)

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με τη συγκεκριμένη εταιρία μόνο καλές εντυπώσεις μου έχει αφήσει.

Παρ' όλα αυτά λάθη γίνονται και θα γίνονται.

Υπάρχουν λάθη και λάθη.

Και το συγκεκριμένο - για τα προσωπικά μου κριτήρια - εντάσσει μία εταιρία στις προς αποφυγή.

Υ.γ. καημό έχω να δω ένα post σου να λείπει η ειρωνία.:)

Η ειρωνεία δεν είναι προς εσένα αλλά προς τη Lite-On.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.