Jump to content



Επιλογή νέου DVD Recorder


sa1901

Recommended Posts

Υπάρχουν λάθη και λάθη.

Και το συγκεκριμένο - για τα προσωπικά μου κριτήρια - εντάσσει μία εταιρία στις προς αποφυγή.

Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Δεκτόν.

Η ειρωνεία δεν είναι προς εσένα αλλά προς τη Lite-On.

Η γνώμη και τα παραπάνω λεγόμενα ήταν δικά μου άρα εμένα ειρωνεύτικες.

Δεν νομίζω να μπορείς να ειρωνευτείς την εταιρία βασισμένος στα δικά μου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου τώρα για το Benq 1620

Εγγύηση: Δύο χρόνια On Site.

Εκτός από την προφανή απάντηση (να πάρω το κατάστημα και να ρωτήσω :D ) έχει κανείς άποψη τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. Λάθος ήταν... 1 χρόνο από το κατάστημα... όπως και τα υπόλοιπα...

Πήρα και ένα screen shot για την ιστορια πάντως...

benq16206ch.th.jpg

Benq και δίχρονη οnsite εγγύηση δεν πολυκολλάει.....

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο των DVD writers:

1. Αξιόπιστες λύσεις:

- Plextor

- NEC

2. Αναξιόπιστες λύσεις:

- Pioneer

- Teac

3. Μείνετε έτη φωτός μακριά από:

- Lite-On

Τί είναι αυτό που καθιστά τη Pioneer και Teac αναξιόπιστες;;

Η τεακ έχει και κορυφαία ποιότητα κατασκευής...είχα ένα dvdrom και ένα cdrw της και μου φάνηκαν τα πιο καλοφτιαγμένα οπτικά μέσα που είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τότε...

Ήταν μια περίοδος αν θυμάστε όταν είχαν βγεί τα nforce2 που δεν τα πήγαιναν καλά με ορισμένα μέσα - σε συνδυασμό με κακούς οδηγούς - κι έριχναν το dma ή έκαναν πολλά dvdrom να μην δουλεύουν καν κι άλλα cdrw να καίνε όλα τα cd...τότε είχα αλλάξει αρκετά απο δαύτα...

Η Pioneer και στα standalone τα πάει πολύ καλά...

...για τη liteon κι εγώ δεν έχω καλά λόγια να πώ...ένα-δυο dvdrom που είχα ήταν πολύ αργά στην αναγνώριση δίσκων, κακοφτιαγμένα - καθε φορά που άνοιγε o tray έκαναν πολύ έντονο θόρυβο, ενώ κι η καλωδιοταινία φαινόταν σαν να ήταν έτοιμη να κοπεί...

Τώρα αν έχουν γίνει απο δια΄φορες εταιρείες κατασκευαστικά λάθη ανά περιοδους αυτό δεν τις καθιστα συνολικά αναξιόπιστες...κι οι Ibm δίσκοι κάποτε θεωρούνταν αξιόπιστοι αλλά ήταν ένας καιρός που ψοφούσαν σαν να υπήρχε επιδημία...

...εδώ η asus στις μητρικές έχει παράδοση στους leaking πυκνωτές εδώ και αρκετά χρόνια, τόσο σε ακριβές όσο και φτηνε΄ς υλοποιήσεις της και δεν φαίνεται να έχει χάσει καθόλου την προτίμηση του κοινού...

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτό που καθιστά τη Pioneer και Teac αναξιόπιστες;

Δεν υποστηρίζουν τα πλέον ανθεκτικά, ασφαλή, και προηγμένα μέσα, τα (+).

Η Pioneer και στα standalone τα πάει πολύ καλά.

Τελείως άλλο πράγμα. Μην τα συγκρίνεις μεταξύ τους.

Καί η Philips βγάζει εξαιρετικά standalones αλλά στα DVD writers για υπολογιστές -> μάπες.

Link to comment
Share on other sites

όταν εξ ιδιων κρίνεις τα αλλότρια τότε πέφτεις σε λούμπα....

Η προσωπική εμπειρία δεν είναι πάντα αξιόπιστη...

συμφωνώ, αλλά δεν έχουμε τόσο να κάνουμε με υποκειμενική πρόσληψη όταν πρόκεται για τεχνολογικές συσκευές...

...λανθασμένη σ' αυτή τη περίπτωση είναι η γενίκευση...η προσωπική, επιμερους εμπειρία με κάποια συσκευή μπορεί να είναι σωστή...ούτε για μητρικές πχ γίνεται λόγος που μπορεί να χρειάζεται γνώση και δια΄βασμα για να τη κουμαντάρει κανείς...

...τί περιθώρια υπάρχουν ώστε ένα οπτικό μέσο να αποδώσει τόσο διαφορετικά σε διαφορετικά συστήματα;; Σίγουρα πολύ στενότερα σε σχέση πχ με μνήμες ή μητρικες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζουν τα πλέον ανθεκτικά, ασφαλή, και προηγμένα μέσα, τα (+).

Για εξηγησέ το λίγο αυτό. Πρόσφατα πήρα το Pioneer και γράφω μόνο σε Taiyo Yuden +R. Δεν έχω βέβαια σκαναρει τις εγγραφές μου, αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με όσα δισκάκια έχω γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο των DVD writers:

1. Αξιόπιστες λύσεις:

- Plextor

- NEC

2. Αναξιόπιστες λύσεις:

- Pioneer

- Teac

3. Μείνετε έτη φωτός μακριά από:

- Lite-On

Δε θα μπορουσα να διαφωνω περισσοτερο, αλλα υποθετω οτι καθενας δικαιουται γνωμης :)

Τα Plextor με τα τελευταια drives που εχουν ριξει στην αγορα 708/712/716 μονο προβληματα ειχαν να επιδειξουν τουλαχιστον στα πρωτα Hardware revisions

Φυσικα η Pionneer και η Teαc εχουν να επιδειξουν αξιοπιστες λυσεις.

H Liteon οντως με τα τελευταια μοντελα της δεν διεκδικει διαφνες στην ποιοτητα εγγραφης αλλα εχουν αλλα προτερηματα που τα καθιστουν επιλογες για πολλους.

Δεν υποστηρίζουν τα πλέον ανθεκτικά, ασφαλή, και προηγμένα μέσα, τα (+).
Κατα ποίο τροπο ειναι "ανθεκτικοτερα", "ασφαλεστερα" και πιο προηγμενα? - και μη με παραπεμψεις στο αρθρο του Spath γιατι ειμαι ο πρωτος που το διαβασε ;)
Link to comment
Share on other sites

Τα Plextor με τα τελευταια drives που εχουν ριξει στην αγορα 708/712/716 μονο προβληματα ειχαν να επιδειξουν τουλαχιστον στα πρωτα Hardware revisions

Για το 716 συμφωνώ ότι είχε έντονα προβλήματα.

Αλλά τα 708 & 712 ήταν και είναι άριστα εξαρχής.

Κατα ποίο τροπο ειναι "ανθεκτικοτερα", "ασφαλεστερα" και πιο προηγμενα? - και μη με παραπεμψεις στο αρθρο του Spath γιατι ειμαι ο πρωτος που το διαβασε ;)

Γιατί, δεν σου αρκεί αυτό το άρθρο;

Δηλαδή όταν σου λέει ότι ένα μέσο είναι κατασκευασμένο από τη μάνα του και τις προδιαγραφές του έτσι ώστε να είναι αρκετές φορές πιο ανεκτικό - και άρα και ανθεκτικό σε λάθη στην ανάγνωση - δεν είναι αυτό επιπλέον προστασία για τα δεδομένα σου; Για να μην αρχίσω να μιλώ για υποστήριξη lossless linking κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά τα 708 & 712 ήταν και είναι άριστα εξαρχής.
Nope εξαρταται απο το πως το βλεπεις - η ποιοτητα εγγραφης και το media compatability ιδιατερα στο 708 (και οχι τοσο ομολογουμενως στο 712) ηταν ιδιαιτερα κακη για τουλαχιστον τις πρωτες fw versions
Γιατί, δεν σου αρκεί αυτό το άρθρο;
Το αρθρο ειναι κατα βαση ενα υψηλου επιπεδου θεωρητικο αρθρο το οποιο κατα κανονα δεν αφορα στον average joe. Μιλαει για θεωρητικα προτερηματα του +R format εναντι του -R με αποκορυφωμα αυτο του defect management. Dεδομενου οτι δεν βρισκουν πρακτικης εφαρμογης τα καθιστα στην ουσια πολυ καλα για μια θεωρητικη παρουσιαση χρησιμη για μενα και μερικους αλλους - πρακτικα οχι σημαντικη στη καθημερινη χρηση.

Δεν υπαρχει κανενας λογος να χρησιμοποιει κανεις + και οχι - μεσα, εκτος και αν ξερει οτι λογω fw / write strategy αντιμετωπιζει τα συγκεκριμενα μεσα καλυτερα ο οδηγος του. Nothing else.

Link to comment
Share on other sites

Nope εξαρταται απο το πως το βλεπεις - η ποιοτητα εγγραφης και το media compatability ιδιατερα στο 708 (και οχι τοσο ομολογουμενως στο 712) ηταν ιδιαιτερα κακη για τουλαχιστον τις πρωτες fw versions

Εξαρτάται από το τι θα σου κάτσει μάλλον. Και εγώ μόνο αρνητικά λόγια έχω για το συγκεκριμένο drive (708). Και πανάκριβο την εποχή του, και με κάκιστη υποστήριξη σε δισκάκια (μιλάμε για 1 στα 2 καμμένα). Και όταν ακόμα μετά από 2 fw upates δεν είδα προκοπή το σούταρα και πήρα ένα NEC (που ήδη είχε δημιουργήσει "οπαδούς" με το 25xx).

Για το Benq 1640 τι έχετε να πείτε; Αξίζει να το φέρει κανείς από έξω (53€ τελική) ή καλύτερα να προτιμήσει το Plextor 740;

Σύμφωνα με την εταιρεία έχει 2 χρόνια εγγύηση.

Τις προάλλες έβαλα σε ένα φίλο το καινούργιο της NEC, το 4550. Μου φάνηκε ένα κλικ πιό πάνω (ποιότητα πλαστικών και θόρυβος) από την σειρά 35xx. Γιατί δεν του ρίχνεις μια ματιά? Υποστηρίζει και DVD-RAM αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.