Jump to content



B.S.O.D. στον Athlon μου...


sa1901

Recommended Posts

Εκεί που δουλεύω ωραία και καλά. Μου πετάει μια μπλέ οθόνη με το εξής μήνυμα

***STOP: .... IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

***Address ...... - ntkrnl.exe

Begging dump of physical memory.

Physical memory dump complete. Contact your system administrator or technical support group.

Όλα τα έχω default.

HELP! :100:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, αλλά ίσως οφείλεται σε λογισμικό το πρόβλημα...

...κάτι ανάλογο μου είχε τύχει κι έφταιγε το firewall που ειχα βάλει...zonealarm νομίζω...κι άλλη μια φορά με κάποιον codec που μου κράσαρε τον explorer...μετά την απεγκατάσταση δεν μου το ξαναπαρουσίασε...

Link to comment
Share on other sites

τις μνημες τις εχεις απο παλια? τσεκαρισμενες?

1 φορα μονο εγινε?

καμμια φορα μπορει να φταιει και software

(πχ εμενα μου κρασαρε οταν ανοιγα το DVDinfoPro και παραλληλα ειχα ενεργο τον driver του card reader ! )

προσπαθησε να ξανακανεις τα ιδια πραγματα που εκανες.

Link to comment
Share on other sites

κι άλλη μια φορά με κάποιον codec που μου κράσαρε τον explorer...μετά την απεγκατάσταση δεν μου το ξαναπαρουσίασε...

οουπς, αυτο το παθαινω εγω τωρα ! ποιος codec ειναι θυμασαι?

Link to comment
Share on other sites

τις μνημες τις εχεις απο παλια? τσεκαρισμενες?

1 φορα μονο εγινε?

καμμια φορα μπορει να φταιει και software

(πχ εμενα μου κρασαρε οταν ανοιγα το DVDinfoPro και παραλληλα ειχα ενεργο τον driver του card reader ! )

προσπαθησε να ξανακανεις τα ιδια πραγματα που εκανες.

Οι μνήμες είναι από το προηγούμενο μηχάνημα μου και δουλεύαν καλά.

2 φορές το έχει κάνει και δεν το έχω συσχετισεί με κάτι συγκεκριμένο. Τωρα που συνέβει, έκανα encoding με το dvdshrink. Την προηγούμενη φορά, έγραφα ένα δισκάκι με το dvd decrypter και μου έκοψε την εγγραφή στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

οουπς, αυτο το παθαινω εγω τωρα ! ποιος codec ειναι θυμασαι?

o ffdshow θαρρώ ή ο matroska splitter...δεν είμαι σίγουρος, επειδή και τα δύο τα εγκαθιστώ ξεχωριστά απο τα πακέτα αποκωδικοποιητών, καθώς έχουν πολύ συχνές ενημερώσεις που διορθώνουν προβλήματα και θέλω να έχω πάντοτε τη πιο πρόσφατη έκδοση, χωρίς να απεγκαθιστώ όλο το πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω αν οφειλεται σε λειτουργικο (παντως στο εχει κανει με προγραμματα που δειχνουν στην κατευθυνση που λεει ο vgiozo), αν θελεις να αποκλεισεις το να φταινε οι μνημες...

Τρεξε ενα s&m memory quick test. Αν δεν το εχεις προχειρο, λογικα κι ενα 16Μ απο το systester του Darth θα σου χτυπησει. Μην αγχωνεσαι για το 16Μ. Αν φταινε οι μνημες θα βαρεσει στα πρωτα 3-4 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... έτρεξα το memtest για κανα δύωρο και δεν έβγαλε τίποτα. Όλα καλά φαινόντουσαν και λέω του πέρασε. Αμ δε!

Το είχα αφήσει με τον firefox ανοιχτό χωρίς να κάνω τίποτα και γυρίζω και το βλέπω στην μπλέ οθόνη.

***STOP: .... UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

Begging dump of physical memory.

Physical memory dump complete. Contact your system administrator or technical support group.

Καμία ιδέα; Θα τρέξω αργότερα και το systester που είπε ο SLN.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ έκανα εγκατάσταση του motorola SM56 μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα, ήταν ελατωματικοί οι οδηγοί της motorola για Windows2000/XP μετά πήγαινα στο device manager και έκανα εγκατάσταση το άλλο μισο του μόντεμ και έπαιζε μια χαρά! (κατέβαζε 5-6KBps) Τέλος πάντων δεν έχει σημασία αυτό. Εγώ πιστεύω πως είναι κάπιος driver που δεν έχει εγκατασταθεί και πολύ καλά και απλά προκάλεσε σφάλμα. Δες στο device manager για conflicts (!). Έπιτα καλού κακού κάνε ξανά εγκατάσταση τα συμαντικότερα drivers, Ψάξε στο registry για σφάλματα (ποτέ δεν ξέρεις) έπιτα κάνε κάπιο defragment και scandisk ίσως μπορεί να βρεί κάπιο σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα παίζει να συμβαίνει κάτι με την αλεπού. Παρόλο που έχει δουλέψει σε εμένα και δουλεύει σε ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες μερικές φορές κολλάει σε αστείες καταστάσεις όπως 4-5 καρτέλες.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά μου έβγαλε αυτό

***STOP: .... KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

***Address ...... - win32k.sys

Begging dump of physical memory.

Physical memory dump complete. Contact your system administrator or technical support group.

Από τότε έχω κάνει firmware update στο dvd recorder, έβαλα το msn messenger, κανα δυο χαζά updates των windows (ούτε θυμαμαι δηλαδη τι ακριβώς) και έχει να το κανει μερικές μέρες. Υποθέτω πως "του πέρασε". Ζω όμως με τον φόβο του να κρασάρει εκεί που γράφω κάποιο DVD.

Aς είναι... Ας κλειδώθει το θέμα και αν συμβεί τίποτα άλλο, θα ποστάρω στην αντίστοιχη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.