Jump to content



γραμμές με το άνοιγμα του PC!!!


Recommended Posts

Γεια σας...δεν 3ερω αν επεπρε να κανω νεο thread, αλλα προτιμισα να γραψω μιας και εγω παρουσιαζω ιδια προβληματα...εννοω γραμμες στην ο8ονη,οι οποιες οφειλωνται στην μνημη σιγουρα...Να τα παρω απο την αρχη...εχω ενα P4 2.0GHz Northwood με mb Asus P4S533-E και προσφατα αλλα3α μνημες (1x256 133Mhz+1x512Mhz 166 οι παλιες)και εβαλα 2x512 DDR 333Mhz PC2700 Kingston ,με αποτελεσμα μετα το ανοιγμα του κομπιουτορα να βγαζει τετραγωνακια στο DOS και μεσα στο bios βγαζει σε παρατα3η πορτοκαλι τετραγωνακια.Επισης μεσα στα win(XP SP1)βγαζει κιτρινες κα8ετες αχνες λωριδες που διακρινονται μονο σε λευκο background.Εχω τρε3ει memtest μεχρι 720% χωρις errors!Εχω αλλα3ει slots στις μνημες μπας και καποιο ειχε προβλημα.

Επισης τρεχω το PC Wizzard 2005 και μου αναγνωριζει τις μνημες στα 166MHz ενω ειναι στα 333 και τα υποστηριζει η μητρικη.Δεν 3ερω αν κανω κατι λαθος εγω...αλλα και μεσω bios που το αλλα3α σε 333 παλι 166 τις βλεπει.Εχετε κατι να προτεινετε?Ειναι κατι που 8α επρεπε να κανω και δεν το εκανα σωστα?

Tα timings που παιζουν αυτη την στιγμη μεσω CPU-Z ειναι:

CAS# Latency:2.5

RAS# to CAS# Delay:3

RAS# Precharge:3

Cycle Time(Tras):7

Bank Cycle Time(Trc):11

Eλπιζω να μην εχω γραψει κατι λαθος,μιας και δεν ειμαι ουτε expert,ουτε overclockερας! ;oP

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκο καλωσήρθες στο pctechnology!

Αρχικά κάνε μια δοκιμή να βάλεις ξανά τις παλιές μνήμες να δεις αν σου κάνει το ίδιο πρόβλημα. Έλεγξε τις επαφές της κάρτας γραφικών ή αν έχει κουνηθεί κάτι.

Οι μνήμες μην ανησυχείς στα 333 τρέχουν (2χ166 =~333)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.