Jump to content



Skystar 1 και PCI EXPRESS


bfc_xxx

Recommended Posts

Εχω το εξης προβλημα το οποιο αρχικα δεν ηξερα που να το κανω post. Αφου ομως αφορα το δικο μου / δικα μου συστηματα το κανω εδω:

Εχω μια δορυφορικη καρτα PCI Skystar 1 η οποια δουλευε σε motherboard me AGP μια χαρα και χωρις προβληματα.

Απο τοτε που αναβαθμισα σε 775-PCI Express η καρτα δεν εδειχνε εικονα αν και ακουγοτανε ηχος.

Το motherboard που εχω ειναι το Gigabyte 8I915P Duo Pro. Μετα απο επικοινωνια που ειχα με το κατασκευαστη της καρτας και τη Gigabyte κατεληξα στο συμπερασμα οτι ηταν ασυμβατοτητα με το διαυλο PCI Express και τοτε η Gigabyte μου εστειλε ενα BETA BIOS να δοκιμασω. Δυστυχως το εβαλα και κρεμασε η μητρικη, ευτυχως ομως ειχε Dual Bios. Μετα απο δυο τρεις μηνες βγηκε κανονικο BIOS το βαζω και δουλεψε η Skystar χωρις προβλημα.

Ομως σε εξειδικευμενα με δορυφορικα forum ειχα ανοιξει αντιστοιχο θεμα και κανενας δε μπορεσε να κανει τη καρτα να δουλεψει με αλλο motherboard διαφορων εταιρειων.

Χθες που εφτιαχνα ενα μηχανημα με ΑΒΙΤ GD8 το θυμηθηκα το θεμα και λεω κατσε να βαλω τη καρτα να τη δοκιμασω και τελικα δε δουλευε ουτε στο ΑΒΙΤ.

Αυτο που ρωταω επειδη αργα η πολυ πολυ πολυ γρηγορα θα αλλαξω Motherboard ειναι οποιος εχει αυτη τη καρτα και την εχει δοκιμασει σε PCI Express motherboard να αναφερει αν δουλεψε η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι αυτά είναι τα περελκόμενα των νέων τεχνολογιών/διαύλων.

Οι κατασκευαστές θα πρέπει ενημερώσουν τα BIOS των μητρικών τους γιατί το PCI είναι ακόμα ζωντανό και δεν χρησιμποιειται μόνο σε χαμηλού κόστους κάρτες όπως modems και tv-tuners.

Έχω κι εγώ δορυφορική κάρτα και τρέμω στην σκέψη οτι δεν θα μπορώ να τη δουλέψω σε καινούρια μητρική που στην τελική δεν έχει και τίποτα το συγκλονιστικό να μου προσφέρει (PCIe κάρτες δεν υπάρχουν και το SLI δεν με ενδιαφέρει).

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα το οποιο αρχικα δεν ηξερα που να το κανω post. Αφου ομως αφορα το δικο μου / δικα μου συστηματα το κανω εδω:

Εχω μια δορυφορικη καρτα PCI Skystar 1 η οποια δουλευε σε motherboard me AGP μια χαρα και χωρις προβληματα.

Απο τοτε που αναβαθμισα σε 775-PCI Express η καρτα δεν εδειχνε εικονα αν και ακουγοτανε ηχος.

Το motherboard που εχω ειναι το Gigabyte 8I915P Duo Pro. Μετα απο επικοινωνια που ειχα με το κατασκευαστη της καρτας και τη Gigabyte κατεληξα στο συμπερασμα οτι ηταν ασυμβατοτητα με το διαυλο PCI Express και τοτε η Gigabyte μου εστειλε ενα BETA BIOS να δοκιμασω. Δυστυχως το εβαλα και κρεμασε η μητρικη, ευτυχως ομως ειχε Dual Bios. Μετα απο δυο τρεις μηνες βγηκε κανονικο BIOS το βαζω και δουλεψε η Skystar χωρις προβλημα.

Ομως σε εξειδικευμενα με δορυφορικα forum ειχα ανοιξει αντιστοιχο θεμα και κανενας δε μπορεσε να κανει τη καρτα να δουλεψει με αλλο motherboard διαφορων εταιρειων.

Χθες που εφτιαχνα ενα μηχανημα με ΑΒΙΤ GD8 το θυμηθηκα το θεμα και λεω κατσε να βαλω τη καρτα να τη δοκιμασω και τελικα δε δουλευε ουτε στο ΑΒΙΤ.

Αυτο που ρωταω επειδη αργα η πολυ πολυ πολυ γρηγορα θα αλλαξω Motherboard ειναι οποιος εχει αυτη τη καρτα και την εχει δοκιμασει σε PCI Express motherboard να αναφερει αν δουλεψε η οχι.

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα σε παρακαλω αν ειναι ευκολο οταν αλλαξεις μητρικη κρατα μας ενημερους για το αποτελεσμα..

Η αληθεια ειναι παντως οτι το 915P ηταν απο τα πρωτα chipset με PCIe και νομιζω οτι εχει discontinue απο την Intel..

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι αυτά είναι τα περελκόμενα των νέων τεχνολογιών/διαύλων.

Οι κατασκευαστές θα πρέπει ενημερώσουν τα BIOS των μητρικών τους γιατί το PCI είναι ακόμα ζωντανό και δεν χρησιμποιειται μόνο σε χαμηλού κόστους κάρτες όπως modems και tv-tuners.

Έχω κι εγώ δορυφορική κάρτα και τρέμω στην σκέψη οτι δεν θα μπορώ να τη δουλέψω σε καινούρια μητρική που στην τελική δεν έχει και τίποτα το συγκλονιστικό να μου προσφέρει (PCIe κάρτες δεν υπάρχουν και το SLI δεν με ενδιαφέρει).

Σιγουρα το PCI ειναι ακομα ζωντανο και εχει αρκετο δρομο μπροστα του καθως PCIe καρτες για διαφορες δουλειες και κυριως καρτες ΗΧΟΥ δεν υπαρχουν και συνεχιζουν να βγαινουν σε PCI.

Αληθεια ποια δορυφορικη καρτα εχεις?

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα σε παρακαλω αν ειναι ευκολο οταν αλλαξεις μητρικη κρατα μας ενημερους για το αποτελεσμα..

Η αληθεια ειναι παντως οτι το 915P ηταν απο τα πρωτα chipset με PCIe και νομιζω οτι εχει discontinue απο την Intel..

Λοιπον αυτα που ξερω μεχρι στιγμης στα σιγουρα ειναι οτι το Gigabyte 8I915P Duo Pro (πλεον δεν υπαρχει στην αγορα) δουλευει με την δορυφορικη εχοντας το τελευταιο ΒΙΟS. Επισης εχω παρατηρησει οτι δουλευει καλυτερα με καρτα ΑΤΙ ενω με NVIDIA υπαρχουν καποιες ασυμβατοτητες που λυνονται με επιμερους ρυθμισεις.

Επισης η Skystar μπορει να δουλεψει με δυο τροπους. Software και Hardware. To προβλημα υπαρχει οταν δουλευει σε Hardware mode. Οταν τη γυρισεις σε Software τοτε η αποκωδικοποιηση γινετε απο τον υπολογιστη, το οποιο βεβαια δεν ειναι προβλημα με τη σημερινη επεξεργαστικη ισχυ που εχουν οι υπολογιστες αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλευει σωστα ο Ηχος στο Software mode και μπορει να κολαει μετα απο μερικα λεπτα. Αρα το ζητουμενο ειναι η καρτα να δουλευει σωστα σε Hardwre mode.

Επιπλεον ξερω στα σιγουρα οτι το κομμενο μοντελο της μητρικης σαν αυτο που εχω δηλ το 8Ι915P Duo (Χωρις Pro) δε δουλευει με τη δορυφορικη καθως για το μεντελο αυτο δεν βγει Bios νεοτερο απο το αρχικο.

Τελος το ΑΒΙΤ GD8 που δοκιμασα χθες δε δουλευει καθως επισης δε μπορω να πω με βεβαιοτητα αν θα δουλεψει οποιοδηποτε Motherboard της Gigabyte ειτε οποιοδηποτε με το 915. Το αντιθετο μαλιστα θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bfc , για αρχη ξεκινα με αυτον τον driver : http://www.technotrend.de/temp/KS-W...005_premium.zip

Eπισης υπαρχει και αυτος τον οποιο δεν εχω δοκιμασει ακομη : http://www.technotrend.de/new/219/tt_Premium_219.zip

Καταρχας σε ευχαριστω για τους drivers που μου δινεις αλλα σε μενα η καρτα δουλευει μια χαρα. Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι ενας μικρος καταλογος με success/failure για τις μητρικες που δουλευουν με τη skystar.

Τωρα οσον αφορα το driver 2.19 εχω διαβασει οτι και με αυτον παρουσιαζονται παρομοια προβληματα. Το προβλημα πιστευω οτι ειναι καθαρα στο BIOS και σε μενα ειχε λυθει αναβαθμιζοντας με το BIOS που ειχε βγει τοτε αφου ειχα συζητησει τοτε το προβλημα με τη Gigabyte αλλα δε πιστευω οτι εχει λυσει το προβλημα σε ολες τις μητρικες της. Εξαλλου δεν υπαρχει τοση ζητηση για να ειναι και μεγαλο το προβλημα ωστε να το φτιαξουν σε ολες τις μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Ο WDM driver που εδωσα λινκ , κανει για ολες τις PCIE μητρικες . Αν καποια μητρικη δεν εχει αναβαθμισμενο bios , η μονη λυση ειναι αυτος ο driver.

Στο επομενο motherboard-θυμα που θα πεσει στα χερια μου θα δοκιμασω και αυτον τον driver.

H αλλη λύση ειναι να δουλευει η καρτα σε software mode.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επαναφερω το παρων thread , γιατι υπαρχουν ευχαριστα νεα !

Επιτελους η technotrend εβγαλε νεο driver για τα συστηματα με PCIe καρτες γραφικων : http://www.technotrend.de/english/download/download.html

O driver ειναι ο 2.19C ...http://www.technotrend.de/new/219/TT-premium_219_PCIe.zip

Λιγο που τον δοκιμασα , δειχνει αρκετα καλη συμπεριφορα ... οχι ομως και αψεγαδιαστη . Παρατηρω τρεμοπαιγμα στην εικονα , ανα τακτα διαστηματα .

Οποιος μπορει να το δοκιμασει , ας επαληθευσει ή διαψευσει το προβλημα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

H skystar 2 απο εχθες που την εγκατέστησα στην dfi nf4 sli-d δουλεύει μια χαρά και χωρίς κολλήματα. ισως το πρόβλημά σου δεν είσαι σε hardware επίπεδο αλλα software. Κάνεις εγκατάσταση απο το cd και δεν δουλεύει? Χρειάζεται και κατι ρυθμίσεις που γίνονται μόνο με εγκατάσταση μεσω του original cd.

Link to comment
Share on other sites

H skystar 2 απο εχθες που την εγκατέστησα στην dfi nf4 sli-d δουλεύει μια χαρά και χωρίς κολλήματα. ισως το πρόβλημά σου δεν είσαι σε hardware επίπεδο αλλα software. Κάνεις εγκατάσταση απο το cd και δεν δουλεύει? Χρειάζεται και κατι ρυθμίσεις που γίνονται μόνο με εγκατάσταση μεσω του original cd.

Η skystar 2 δουλευει σε software mode ΜΟΝΟ σε αντιθεση με την skystar 1 η οποια εχει και Hardaware αποκοδικοποιητη. Τα προβληματα παρουσιαζονται μονο στην Skystar 1 oταν δουλευει σε Hardware mode.

Επαναφερω το παρων thread , γιατι υπαρχουν ευχαριστα νεα !

Επιτελους η technotrend εβγαλε νεο driver για τα συστηματα με PCIe καρτες γραφικων : http://www.technotrend.de/english/d...d/download.html

O driver ειναι ο 2.19C ...http://www.technotrend.de/new/219/T...um_219_PCIe.zip

Λιγο που τον δοκιμασα , δειχνει αρκετα καλη συμπεριφορα ... οχι ομως και αψεγαδιαστη . Παρατηρω τρεμοπαιγμα στην εικονα , ανα τακτα διαστηματα .

Οποιος μπορει να το δοκιμασει , ας επαληθευσει ή διαψευσει το προβλημα αυτο

Αυτο ειναι πολυ καλο νεο. Driver για pciexpress. Θα τον δοκιμασω το γρηγοροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.