Jump to content



Αγορά νεου PC


Aramil

Recommended Posts

Μετά από 4 χρόνια αποφάσισα και γω να αλλάξω το PC μου...Καλά άντεξε...Τώρα όμως έχω τον εξής ενδοιασμό.Να πάρω socket 939 τώρα η μιας και δεν βιάζομαι να δω πως θα πάνε οι M2 της ΑΜD που έρχονται και να αναβάλλω την αγορά για το καλοκαίρι....?(Ουτως η άλλως τρίτη λυκείου είμαι..... :( :088:

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι ο υπολογιστής που εχεις τωρα σε καλυπτει και αντεχει μεχρι το καλοκαιρι εγω λεω να περιμένεις...

To Μ2 αν δε κανω λάθος αρχικά θα βγει μονο για τους μεγαλους επεξεργαστες και επειτα για τους μικρότερους, αν κανω λαθος διορθωστε με γιατι δεν θυμαμαι καλα.

ΧεΧε εγω τριτη λυκειου δεν ειχα καν υπολογιστη...Και για να πω την αληθεια δεν ηξερα καν τι ειναι ο υπολογιστης:D

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να παρεις 939 μονο και μονο γιατι ειναι πολυ δοκιμασμενο και απροβληματιστο.Αν κυκλοφορισει το m2 το καλοκαιρι καλο θα ειναι να παρεις pc τα χριστουγεννα,για να υπαρχει και καποιος χρονος για να δοκιμαστουν σε test τα motherboards και οι επεξεργαστες.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να παρεις 939 μονο και μονο γιατι ειναι πολυ δοκιμασμενο και απροβληματιστο.Αν κυκλοφορισει το m2 το καλοκαιρι καλο θα ειναι να παρεις pc τα χριστουγεννα,για να υπαρχει και καποιος χρονος για να δοκιμαστουν σε test τα motherboards και οι επεξεργαστες.

Συμφωνώ και εγώ. Καλύτερα να πάρεις τώρα 939, να περιμένεις κανα χρόνο να δοκιμαστεί το m2 και να πέσουν οι τιμές του. Και μετά αλλάζεις mobo και cpu. Τι pc έχεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ παιδιά

Όπως και του aramil έτσι ήρθε και η δικιά μου ώρα για αναβάθμιση. Επειδη μάλλον δεν μπορώ να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι έχω καταλήξει σε μερικά πράγματα και θα ήθελα βοήθεια για τα υπόλοιπα. Πριν πω που έχω "καταλήξει" θα ήθελα να ενημερώσω πως η χρήση που θα γίνει στο pc θα περιλαμβάνει internet browsing (adsl), text editing (ms office) και game playing (τίποτα το ακραίο όμως). Το τελικό ποσό με Φ.Π.Α. δεν θέλω να ξεπερνάει τα 700€.

Λοιπόν αρχίζω:

Επεξεργαστής: AMD ATHLON64 3200+ S939

Τσέκαρα μερικά bentchmarks και είδα πως για τα λεφτά του (μου) είναι αρκετά καλός.Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι πως θα ξέρω ποιά έκδοση (Newcastle,venice, κτλ.) θα μου πουλησουν και αν η έκδοση box έχει μέσα cooler..

Μητρική: MICROSTAR MSI K8N SLI-F RETAIL

ή Gigabyte GA-K8NULTRA-SLI Socket 939 NFORCE4 SLI

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή αλλά με τους περιορισμούς να υποστηρίζει SLI καθώς και SataII.

Σκληρός Δίσκος: HD WES.DIG. KS 250GB/SATA II/8.9MS

Επιλέγω SataII λόγω των 300MB/s. Αν υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να προσέξω εδώ θα το εκτιμούσα αν το αναφέρατε.

Κουτί: CASE EUROCASE 5412A BLACK with lcd display MIDI ATX 350W

Το είδα και μου άρεσε σαν εμφάνιση. Με απασχολεί λίγο τα πόσα dB θα έχει διαρροή και αν επαρκεί το τροφοδοτικό για ακόμα ένα cooler που ίσως κοτσάρω (λόγω adsl).

Μνήμη: KINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM

Ξέρω πως το σύστημα θέλει παραπάνω αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από τα €

Κάρτα Γραφικών: ?????????

Εδώ ζητώ τα φώτα σας. Οι περιορισμοί είναι να είναι PCI Express, 256MB και μέχρι 150€. Επίσης αν είχε ωιδεο ιν θα ήμουν τρισευτιχισμένως (εγώ και η αναλογική μου κάμερα)

Drives: -

Αυτά που έχω κάνουν προς το παρόν

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.