Jump to content



Πρόβλημα με gigabyte motherboard (νομίζω)


Morph1442169076

Recommended Posts

Πριν λίγες μερες γύρισα από παραμεθόριο (στρατό) και σας χαιρετώ όλους!

Είπα να καταπιαστώ με το format του PC1 της υπογραφής μου, το οποίο ποτέ δεν εργάστηκε σωστά από τότε που το πήρα (Νοεμβριος 2003). Τώρα πλέον δεν μπορώ να εγκαταστήσω τπτ.

Εχω κατεβάσει τα τελευταία drivers από το site της gigabyte.

1. Πρόβλημα μου παρουσιάζει αν εγκαταστήσω το SATA raid driver της sillicon image. Από την εταιρεία μου είπαν, εφ' όσον δεν έχω τους δίσκους σε raid να μην βάλω την raid εκδωση του driver. Sto device manager όμως μου τον έχει σαν unknown raid controller. Οταν προσπαθησα να του βάλω τη raid version, στην επανεκκίνηση κόλλησε και τον επανέφερα με τα "last configuration that worked"

Αργότερα, δοκιμάζω να εγκαταστήσω το APC PowerShute (το Monitor προγραμμα της APC). Αυτό παλαιότερα εγακθιστόταν κανονικότατα. Τώρα, στο δευτερο σκέλος κολλάει και δεν λειτουργεί. Επιπλέον. Ο,τι και αν προσπαθήσω να εγκαταστήσω μετά δε εγκαθίσταται αλλα και κατα το shut down ο υπολογιστής κολλάει στο "saving your settings" και δεν κλείνει με τπτ. ΑΠο εκεί κ πέρα θέλει format.

Η εκδοση των winXP είναι με ενσωματομένο το SP1a. Δοκίμασα να κάνω τις εγκαταστάσεις όπως παλαιά, αλλά έχει πρόβλημμα. Δοκίμασα να βάλω το SP2 αμέσως μετά την εγκατάσταση των βασικών drivers αλλά χωρίς διαφορά.

Υποψιάζομαι οτι φταίει το gigabyte. Δεν μπορώ να ξέρω όμως με σιγουριά. Καμιά ιδέα?

Εκανα ΒΙΟS update και μόλις αντιγράψει αρχεία από το CD twn WinXP, στην επανεγκίνηση βγάζει οτι λείπει το αρχείο

<Windows root>\System32\hal.dll

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρες τον σκληρο μηπως εχει προβλημα? επειδη το hal.dll ειναι λιγο μυστηριο.

Για το hal.dll δες εδω http://www.kellys-korner-xp.com/xp_haldll_missing.htm

Η silicon image ειχε γενικοτερα προβληματα παλιοτερα....

Στην θεση σου θα τσεκαρα σκληρους δισκους εναν προς εναν και μνημες μια προς μια...και μετα θα κατεληγα στο mobo.

Σε φιλο μου εχει τυχει να βαραει κολληματα το pc...υστερα απο αχρειστια (ηταν απλα χωρις ρευμα) 2 μηνων...και ολα αυτα..επειδη ειχε καταστρεψει η υγρασια τα ηλεκτρονικα του mobo.

Tωρα στην δικια σου περιπτωση πολλα μπορει να φταινε...θελει τεστ για να καταληξεις καπου.

Link to comment
Share on other sites

Εννουσα να ελεγξεις μνημες και δισκους σε διαφορετικη μητρικη...οχι δηλαδη πανω στην Gigabyte.Ενα απλο προγραμμα για ελεγχο σε δισκους ειναι το norton disk doctor.

θα συνιστουσα ομως να στησεις τους σκληρους σου σε αλλο συστημα και να τους τσεκαρεις.Ομοιως και τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

1. Πρόβλημα μου παρουσιάζει αν εγκαταστήσω το SATA raid driver της sillicon image. Από την εταιρεία μου είπαν, εφ' όσον δεν έχω τους δίσκους σε raid να μην βάλω την raid εκδωση του driver. Sto device manager όμως μου τον έχει σαν unknown raid controller. Οταν προσπαθησα να του βάλω τη raid version, στην επανεκκίνηση κόλλησε και τον επανέφερα με τα "last configuration that worked"

Από το bios λογικά θα έχει επιλογή για το αν θέλεις ο controller να είναι "RAID" ή απλός Serial ATA "BASE" και υπάρχουν διαφορετικοί drivers για το καθένα...

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρες τον σκληρο μηπως εχει προβλημα? επειδη το hal.dll ειναι λιγο μυστηριο.

Για το hal.dll δες εδω http://www.kellys-korner-xp.com/xp_haldll_missing.htm

Η silicon image ειχε γενικοτερα προβληματα παλιοτερα....

Στην θεση σου θα τσεκαρα σκληρους δισκους εναν προς εναν και μνημες μια προς μια...και μετα θα κατεληγα στο mobo.

Σε φιλο μου εχει τυχει να βαραει κολληματα το pc...υστερα απο αχρειστια (ηταν απλα χωρις ρευμα) 2 μηνων...και ολα αυτα..επειδη ειχε καταστρεψει η υγρασια τα ηλεκτρονικα του mobo.

Tωρα στην δικια σου περιπτωση πολλα μπορει να φταινε...θελει τεστ για να καταληξεις καπου.

Δοκίμασα τις πληροφορίες στο Link χωρίς -δυστοιχώς- επιτυχία.

Οι μνήμες στο άλλο συστημα ήταν ΟΚ. Αυτό που δεν μπορώ να ελέγξω είναι ο δίσκος. Στο PC2 έχω βάλει στον 1 δίσκο σατα τα ΧΡ και στον αλλο Suse linux 9.2 Οταν ξεκινάει, μου βγαζει τις επιλογές για windows ή linux. Αν βγαλω το δίσκο με τα linux βγάζει error. Πώς μπορώ να απλάγώ από αυτό το boot-chooser στην αρχή προσωρινά? (δηλ. να μπορώ να το επαναφέρω μετά?)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βάζοντας τα παλαιότερα BIOS, όταν έχω ενεργοποιημένο τον Ιντελ raid controler, δεν μου εμφανίζει καθόλου τους δίκσους του silicon image (sto BIOS setup) san boot order. Βγάζει το εξής κατα την εκκίνηση:

Err5: Error finding VFLOPPY.SYS

Err6: Fake Floppy driver not found

Press any key to boot active partition

Err1: Partition table invalid (προφανώς προσπαθεί να δαβάσει από τους δίσκους raid0 που δεν έχουν συστημα επάνω.)

Γιατί δεν μου εμφανίζει και τους δίσκους silicon image στο boot order?

Οταν απενεργοποιήσω το

Link to comment
Share on other sites

Από το bios λογικά θα έχει επιλογή για το αν θέλεις ο controller να είναι "RAID" ή απλός Serial ATA "BASE" και υπάρχουν διαφορετικοί drivers για το καθένα...

Οντως έκανα τη διόρθωση αυτή! Ευχαριστώ

Χθές εγκατέστησα το SUSE Linux 9.2 στο PC1 (που έχει το πρόβλημα) και όλα δουλεύουν τέλεια. Η εγκατάσταση πήγε άξογα. Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει δεν ξεκινούσε καν.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάποια περίεργη ρύθμιση στο BIOS που εμποδείζει την εγκατάσταση των windows και όχι κάποιο hardware problem. Δεν μπορώ όμως να φανταστώ τί να δοκιμάσω, μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι σχετικά με ρυθμίσεις στο bios?

Link to comment
Share on other sites

Οντως έκανα τη διόρθωση αυτή! Ευχαριστώ

Χθές εγκατέστησα το SUSE Linux 9.2 στο PC1 (που έχει το πρόβλημα) και όλα δουλεύουν τέλεια. Η εγκατάσταση πήγε άξογα. Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει δεν ξεκινούσε καν.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάποια περίεργη ρύθμιση στο BIOS που εμποδείζει την εγκατάσταση των windows και όχι κάποιο hardware problem. Δεν μπορώ όμως να φανταστώ τί να δοκιμάσω, μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι σχετικά με ρυθμίσεις στο bios?

Κάνε ένα Load Defaults ή Clear Cmos βγάζοντας την μπαταρία για 1 λεπτό να επαναφέρεις τις αρχικές ρυθμίσεις και στη συνέχεια κάνε μόνο όσες αλλαγές είναι απαραίτητες. Αν έχεις το manual της μητρικής θα σε βοηθήσει σε πολλά σημεία…

Όσο για τα bios επειδή δεν θέλει και πολύ να κάνεις λάθος και να έχεις βάλει λάθος bios ψάξε στο CD της μητρικής μήπως υπάρχει κάποιο default και κάνε flash bios με αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα κάποιες αλλαγές στο BIOS. Ξεπέρασε το πρόβλημμα με το hal.dll. Εγκαταστάθηκαν τα ΧΡ.

Οι αλλαγές είναι οι εξής:

1. στο integrated perigherals εβαλα τα δυο serial ports από συγκεκριμένο IRQ (πχ. 2Ε8/IRQ3) στο auto.

2. Στο Power managment, το ACPI suspend Type το έβαλα στο S1(POS) (δεν έχει disable)

Παρουσιάζεται το εξής πρόβλημμα: Εχω ένα RAID0 στο intel Raid controler. οταν του βάζω το driver που είναι στο cd της μητρικής, μου βγάζει οτι είναι το λάθος driver για το συγκεκριμένο hardware. όταν του βάζω την τελευταία έκδοση (που βρήκα στη σελίδα της gigabyte) μου εμφανίζει το δίσκο αλλά μου λέει οτι δεν είναι φορμαρισμένος.

Αναφέρω οτι τον controller τον απενεργοποιούσα από το bios για να μην διμιουργεί προββλήμματα κατά την εγκατάσταση, αλλά μόλις τον ενεργοποιώ, στο bios φαίνεται οτι υπάρχει κανονικά το raid0. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτι όταν είχα φτιάξει το raid0 είχα βάλει cluster/stripe size 32/128. Τώρα, βλέπω οτι μου λέει stripe 16K. Μήπως μπορώ να αλλάξω τις ρυθμισεις και αλλάζοντάς τες να μου αναγνωρίσει το δίσκο χωρίς φορματ (και συναιπώς να σώσω τα data)?

Συγκεκριμένα: πρέπει να μπώ στο setup tou raid, να σβήσω το raidset και να το ξαναδημιουργήσω με τα δεδομένα που θυμάμαι είχα βάλει. Λέτε οτι θα δουλέψει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή π.χ. αν έχω 2 δίσκους se raid0 και θέλω να τους βάλω σε άλλο σύστημα, δεν γίνεται? (!!!)

Kαι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Όταν πέθανε η δική μου 8KNXP, φύλαξα το raid και το έβαλα στην P4P800-E Deluxe. Μου ζήτησε drivers και μετά έπαιξε και συνεχίζει να παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Οι δίσκοι κρατάνε πληροφορίες και αν ο controller είναι ίδιος μπορείς να επαναφέρεις την συστοιχεία αλλά χωρίς αλλαγές. Αν αλλάξεις όμως το stripe ή οι controllers δεν είναι ίδιοι δεν θα λειτουργίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα η p4p800-e deluxe έχει promise controler ενώ η gigabyte 8knxp έχει silicon image. Αρα, μου φαίνεται ο διαφορετικός controler δεν θα πρέπει να παίζει ρόλο, σύμφωνα με τον sa1901.

Ευτυχώς είδα το μύνημα λίγο πριν μπώ να ξαναδημιουργήσω το raid και να κάνω φορματ.

Παρατηρώ κατι παράξενο: στα windows αντί να φαίνεται ένας 74αρης δίσκος φαίνεται 1 partiton των 36GB και Unpartitioned space άλλα 36gb. μου φαίνεται κομματάκι περίεργο.

Αν ισχύει αυτό που λές sa1901 τότε να μην πειράγω το raid καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Στην Gigabyte είχα το RAID, στον ICH5R controller. Η Asus επίσης έχει τέτοιον. Σε αυτόν το έβαλα, γιατί και γω φοβόμουνα τα αποτελέσματα της αλλαγής. Μέχρι να αλλάξω mobo, φύλαγα τους δίσκους του RAID σαν κόρη οφθαλμού.

Βέβαια δεν μιλάω γενικά, ούτε ξέρω τι γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις. Μία και μοναδική φορά το χρειάστηκα και το έκανα. Και ευτυχώς πέτυχε. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στη δική μου περίπτωση έγινε το εξής (έτσι για ενημέρωση):

Σε ένα bios update, έκανε update και το bios tou ICH5R controler. Φαίνεται οτι δεν κράτησε τις σωστές ρυθμίσεις. Οπότε αναγκαστικά του έκανα ένα format με 128Κ stripe αλλά δεν μου είχε πλέον επιλογή για cluster size (μ@μΩ τα bios update $%$@#$)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.