Jump to content



Ερώτηση για RAID-κατάσταση..


lordelesar

Recommended Posts

Το επόμενο, και προς το παρόν τελευταίο βήμα, στην αναβάθμιση είναι η αγορά 2ου δίσκου για RAID 0.

Επειδή ποτέ δεν έχω κάνει RAID, αν τους βάλω σε 0, θα μπορώ να αλλάζω από το bios το boot sequence κανονικά? Θέλω από τον έναν να μπαίνει στα x64 pro και από τον άλλο τα 32άμπιτα.

(Θα μου πείτε γιατί δεν βάζω boot loader. Όταν κάποτε το είχα προσπαθήσει, μου γ...ε τα πάντα :071: . Οπότε καλύτερα χειροκίνητα..)

Και κάτι ακόμα: οι δύο δίσκοι θα πρέπει να έχουν και το ίδιο partitioning? Ή θα πρέπει να είναι ολόκληροι?

Link to comment
Share on other sites

Aν κανεις RAID 0 ,τοτε θα εχεις εναν δισκο με χωρητικοτητα οση και των δυο μαζι!Δηλαδη 120+120=240GB θα εχεις και θ'αναγνωριζεται ως ενας!Γι'αυτο που θες boot loader καλυτερα(δεν καταλαβαινω που ειχες προβλημα) ή ενεργοποιηση/απενεργοποιηση του καθ'ενα μεσα απ'το bios που δεν συνισταται με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Θα το βλεπει το bios ως μια συσκευη την οποια θα μπορεις να επιλεγεις να μπουταρεις απο αυτη..

Αν βαλεις στο Raid 2 x 120 δισκους τοτε το pc θα τους βλεπει ως εναν 240αρη...

Και εγω προτιμαω την λυση της αλλαγης απο bios γιατι οι δισκοι ειναι πιο stand alone..

Αλλιως το λειτουγικο που δεν εχει το boot manager εχει αναγκη την υπαρξη του αλλου ..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Μου είχε διαφύγει η μικρή(!!!) αυτή λεπτομέρεια της ένωσης των δίσκων. Αφού θα φαίνεται κανονικά σαν ένας, θα μπορούν να γίνουν και partitions κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Μου είχε διαφύγει η μικρή(!!!) αυτή λεπτομέρεια της ένωσης των δίσκων. Αφού θα φαίνεται κανονικά σαν ένας, θα μπορούν να γίνουν και partitions κανονικά?

Nαι, κάνεις όσα partition θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.