Jump to content



Black Screen Of Death Syndrom (camcorder)


OverFlow

Recommended Posts

Black Screen Of Death Syndrom (camcorder)

Νιωθω την υποχρεωση να ενημερωσω τους χρηστες του φορουμ και τους καταναλωτες γενικοτερα για την εμπειρια που ειχα με την MV600 βιντεοκαμερα της CANON.

Εντελως συνοπτικα,

καπου στα μεσα Αυγουστου και στη περιοδο διακοπων η MV600 μια ωραια πρωια αρνειται να δειξει εικονα και στο LCD και στο Viewfinder!!!ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ

Τελειωνουν οι διακοπες και μπαινω στη διαδικασια να επισκευαστει η καμερα.

Να αναφερω οτι η συσκευη ειναι περιπου 2.5 ετων και εκτος εγγυησης.(1ετος)

Γνωστος μου προτεινει καποιον καλο ηλεκτρονικο και τον παιρνω τηλ.εξηγωντας του το προβλημα.Ο ανθρωπος κατευθειαν μου λεει οτι το εχει αντιμετωπισει τον τελευταιο καιρο σε 3 CANON και μονο στην αντιπροσωπεια της CANON μπορει να επισκευαστει και οτι ειναι ακριβη επισκευη καπου στα 200 ευρω!!

Ωπα λεω, τι κανουμε τωρα?

Παιρνω τηλ. την Ιntersys(canon dealer) και μου λενε "μαλλον επαθε ζημια το CCD".180 ευρω η επισκευη.

Ξανα μανα ΩΠΑ!! λεω.Δεν την φτιαχνω θα παρω καινουργια.Ελα ομως που δεν μου πηγαινε η καρδια να την πεταξω.(Ζητημα να ειχα γραψει 5 κασσετες).

Οποτε λεω να δω λιγο στο νετ για το παραπανω προβλημα.

Και βρισκω αυτο:

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=200489

Μου ανοιξε τα ματια.Ενημερωνω και την Ιntersys οτι η μαμα Canon επισκευαζει χωρις χρεωση τα ελλατωμματικα CCD και οριστε,παρελαβα σημερα επισκευασμενη την καμερα

πληρωνοντας μονo τα μεταφορικα.

Οφειλω να πω ενα μπραβο στην Ιntersys και κατ'επεκταση και στην Canon.

YΓ.Το προβλημα υπαρχει σε ολη την σειρα MV6XX της CANON και εμφανιζεται απο τους 14 μηνες και μετα.(ως επι των πλειστων,οχι απαραιτητα).

Link to comment
Share on other sites

Eγω δε καταλαβα κατι....

Λες μπραβο στις αντιπροσωπιες....για πιο λογο ?

Επειδη πηγαν να σου κανουν π***τια στην αρχη ?

Εγω θα τους εβριζα απο πανω !

Οφειλω να πω ενα μπραβο στην Ιntersys και κατ'επεκταση και στην Canon

Aν σου τρωγανε τα 180 ευρω και μετα εβλεπες το λινκ θα εκανες ?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν υποχρεωμένη η αντιπροσωπεια να γνωρίζει το πρόβλημα... γιατί πολύ απλα θα μπορούσε να αγοράσει άλλη κάμερα..

Δεν νομίζω οτι τους αξίζει μπράβο, αλλά πινελίκια.

Είναι επίσημο πρόβλημα και ως αντιπροσωπεία έπρεπε να το γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δουλέψει σε αντιπροσωπεία.... Μπορώ να σου πώ ότι η "μαμά" εταιρεία δεν τα λέει πάντα όλα στους κατα τόπους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥΣ αντιπροσώπους, παρά μόνο όταν θα συμβεί κάτι και θα παραπονεθεί ΕΝΤΟΝΑ ο πελάτης.

Γι' αυτό λέω μπράβο στην Intersys, γιατί θα μπορούσαν να του ρίξουν και μιά μούτζα του στύλ "Ααααα.... αυτό δεν ισχύει για το δικό σας serial number" και να πάρει καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έρχομαι να δώσω λοιπόν και γω τη δική μου περίπτωση αλλά και να επιβεβαιώσω τα όσα προείπε και ο OverFlow.Από το Σεπτέμβριο περίπου εντελώς ξαφνικά και γω αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.Ενώ τράβαγε η γυναίκα μου το μωρό ξαφνικά όλα μαύρα!!!

Εμπάσι περιπτώση μέσω #Γερμανού# τη στέλνουμε στην αντιπροσωπεία για να πάρουμε την απάντηση ότι έχει χαλάσει ο αισθητήρας και η αντικατάσταση του στοιχείζει 170€+ μεταφορικά.Τελικά αποφασίσαμε να την κάνουμε την αλλαγή εφόσον όπως μας είπαν ότι για να πάθει τέτοια ζημιά η κάμερα δεν είναι εύκολο και ότι μόνο με πέσιμο γίνετε κάτι τέτοιο.Περιμέναμε κανά μήνα περίπου και όταν ξαναεπικοινωνίσαμε μαζί τους μας είπαν ότι δεν είχε έρθει το ανταλλακτικό και τέτοια....Τρώω μια τσατίλα και γω και τους λέμε να μην κάνουν τίποτα και να την κρατήσουν(γιατί αν την στέλναν πίσω τα 30€ θα τα πλήρωνα έτσι και αλλιώς και αφού την περίπτωση να τους δώσω μια διαφορά και να πάρω μια καινούρια δεν την έβλεπαν εφικτή.

Τελικά για να μην σας κουράζω και μακρυγορώ πριν καμιά εβδομάδα περίπου με ειδοποιούν απο το #Γερμανό# για να με ενημερώσουν ότι τελικά την κάμερα την καλύπτει η εγγύηση και το μόνο έξοδό μου θα είναι τα μεταφορικά.(Η εγγύηση είχε λήξει!!!)Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δε καταλαβα κατι....

Λες μπραβο στις αντιπροσωπιες....για πιο λογο ?

Επειδη πηγαν να σου κανουν π***τια στην αρχη ?

Εγω θα τους εβριζα απο πανω !

Aν σου τρωγανε τα 180 ευρω και μετα εβλεπες το λινκ θα εκανες ?

Που την ειδες την π***τια?

Η καμερα ηταν 15μηνες εκτος εγγυησης και η επισκευη κοστιζε 180 ευρω.

Με το που εγινε μαζικα γνωστο το προβλημα του αισθητηρα την επισκευασαν ταχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.