Jump to content



Περιεργα φαινομενα σε 386 και Video Output...


Recommended Posts

Εχω ενα κατακαημενο Intel ergodata με εναν 386@16mhz, 2.5mb. Αυτος εχει μονο 3 isa με την μορφη που ειχαν στο τελικο τους σταδιο (αυτες που ειχαν οι μητρικες των P3...) Ενιγουει, επειδη δεν ειχε καρτα γραφικων με VGA του εβαλα μια trident 8900c που ειχε ξεμεινει... Αυτη ειχε ενα προβληματακι απο μονη της (εβγαζε χρωματα μονο μετα απο 4-5 ανοιξε κλεισε του πισι) και ετσι μετα απο ακομα ποιο μεγαλο ψαξιμο βρηκα μια HMC απο το πρωτο μου πισι.

Την εβαλα αυτη και τρομαξα!!! Εδειχνε κατι τρελα πραγματα! Μετα απο 2 restart επανηλθε και δουλευε μεχρι που προσεξα κατι... Σε DOS (6.22) Μια εδειχνε αλλο γραμμα μια πεταγε ασχετους χαρακτηρες σε διαφορα σημεια της οθονης η απλα δεν εδειχνε τπτ σε διαφορα σημεια. Να πω πως σε ολο το install των DOS με αυτη την καρτα εβλεπα μια μαυρη οθονη και καταλαβαινα οτι επρεπε να αλλαξω δισκετες μονο απο το beeper.

Τεσπα φευγει αυτη η καρτα, βαζω αλλη (Που τις βρηκα ουτε γω ξερω...) Και παλι τα ιδια, σε συνδιασμο αυτη τη φορα (trident 9000B) με τις αλλες 2. Και 3-4 ανοιξε κλεισε για χρωματα και περιεγα σηματα κλπ στην οθονη. Περνω τηλεφωνο σε ενα τοπικο πισαδικο της γειτονιας και μου βρηκε μια trident 8900D αυτη την φορα, που με διαβεβαιωσαν οτι δουλευε. Πηγα και την πηρα (10ε!!! ΕΛΕΟΣ) και την εβαλα... Ολα πηγαιναν καλα. Εγινε το install, εβαλα και τα win 3.11 (Εδω κανω μια σημειωση. Οι καρτες δουλευαν ΤΖΙ ΤΖΙ οταν εδειχνα το bios η μεσα στα windows, εκτως απο τις 2 που οποτε τους καπνιζαν εδειχναν χρωμα, γιατι ειτε θα εδειχναν μαυροασπρα τα win ειτε δεν θα φορτωναν). Ετσι παω να βαλω τους Drivers... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! Εκει που πηγε να τουε εγκαταστησει αρχισε παλι τα τρελα. Ευτηχως αυτη σε win δουλευει κανονικα, αλλα το ms-dos το χρειαζομαι, μιας και οι drivers των 3.11 μπαινουν μεσα απο αυτο...

Αλλαξα θυρα, αλλαξα 4 καρτες! Να πω πως η sound blaster δουλευει μια χαρα. Τι μπορει να φταιει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το vesa local bus σε 486 το ειχα δει πρωτη φορα αν θυμαμαι καλα σε τοσο παλιο PC δεν πιστευω να υπηρχε ακομα.

Εγώ πάλι μια χαρά το έχω στην 386 mobo μου με Opti

http://img6.imageshack.us/img6/1643/pic000268bw.jpg

@Aquasonic: Άμα έχεις κι εσύ υπάρχουν αρκετές vga που σε περιμένουνε αύριο. Εάν όχι, υπάρχει και μια cirrusLogic isa :)

Link to comment
Share on other sites

Περιεργε :p !

Πιστεψε με, αρκει για να παιζει μπ3 και να τρεχει τον ie 5.01! Οποτε για το χωριουδακι μου ειναι μια χαρα!

Ρε συ outlaw αυτο ποιο πολυ μου κανει για 486 οχι 386. Αν δεν κανω λαθος οι 386 δεν υποστηριζαν swapping. Τουλαχιστον να βγαζεις απλα τον cpu και να βαζεις αλλον.

anytheway, κατ-ουριστε μια φωτο του "Τερατος" (πηγε να τον σηκωσει ενας φιλος και δεν αντεξε 2 λεπτα (cruch εισαι αρχοντας!) και του προβληματως, εν ωρα εγκαταστασης των 3.11

Το πισι...

0512141423548kv.th.jpg

(που να δειτε πως εκανε οταν ειδε το μεγεθος του δι-οροφου psu... :046:

Το προβλημα...

0512162228546cy.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω Diamond Stealth 64 VL bus(S3 Vision 964 + Ramdac + 2 ψήκτρες ) 2MB VRAM φτάνει μέχρι και 4MB, Cirrus Logic CL GD5422 512KB , Trident TVGA 8900c (Χωρίς Ramdac.. σε 65536 χρώματα βγάζει μαύρη οθόνη) , ΑΤΙ VGA Wonder. Έχω την Cirrus δύο φορές.. ενδιαφέρεσαι ? Παίζει καλά και σε 640χ480 με 16.7M colors.

Link to comment
Share on other sites

αρκει για να παιζει μπ3 και να τρεχει τον ie 5.01! Οποτε για το χωριουδακι μου ειναι μια χαρα!

Τι να κάνει λεει? Στη σχολή έχω έναν 486 dx2 80 με 8ΜΒ μνήμη και τον πιάνει λόξυγκας με win95 και i.e. 4.0.....πόσο μάλλον να παίξει mp3 ο μισός+ επεξεργαστής χωρίς μνήμη.....νομίζω ούτε emulation δε σηκώνει καλά καλά ακόμα και ενός Ζ80.....

Link to comment
Share on other sites

Trident TVGA 8900c (Χωρίς Ramdac.. σε 65536 χρώματα βγάζει μαύρη οθόνη) ,

ΟΙ 8900C ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ 8900 ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 800χ600 ΚΑΙ 256!!!! ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΨΕΙΣ!!!!

Θα ενδιαφερομουνα αμα ημουν 1000% σιγουρος οτι ηταν vga... Αλλα κατι μου λεει οτι δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ outlaw αυτο ποιο πολυ μου κανει για 486 οχι 386. Αν δεν κανω λαθος οι 386 δεν υποστηριζαν swapping. Τουλαχιστον να βγαζεις απλα τον cpu και να βαζεις αλλον.

Ήμαρτον βραδυάτικο, ότι θέλει λέει ο καθένας

http://cpu-museum.de/?m=Intel&f=80386DX

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνει λεει? Στη σχολή έχω έναν 486 dx2 80 με 8ΜΒ μνήμη και τον πιάνει λόξυγκας με win95 και i.e. 4.0.....πόσο μάλλον να παίξει mp3 ο μισός+ επεξεργαστής χωρίς μνήμη.....νομίζω ούτε emulation δε σηκώνει καλά καλά ακόμα και ενός Ζ80.....

MP3 μπορεί να παίξει με ένα πρόγραμμα στο Dos(δεν θυμάμαι όνομα).. αρκεί να έχει κάρτα ήχου και τουλάχιστον 2MB RAM..internet με τίποτα ! πάρε κανένα Pentium MMX(200-233) και κάνε την δουλειά σου κανονικά χωρίς πολλές καθυστερήσεις. :096:

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ 8900C ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ 8900 ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 800χ600 ΚΑΙ 256!!!! ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΨΕΙΣ!!!!

Εννοείς ότι θα ζεσταίνεται ? Έχω βάλει ψήκτρα από την ΑΤΙ 9200..ΟΧΙ.. πάνω από 800χ600 256 δεν την πάω.. :024:

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνει λεει? Στη σχολή έχω έναν 486 dx2 80 με 8ΜΒ μνήμη και τον πιάνει λόξυγκας με win95 και i.e. 4.0.....πόσο μάλλον να παίξει mp3 ο μισός+ επεξεργαστής χωρίς μνήμη.....νομίζω ούτε emulation δε σηκώνει καλά καλά ακόμα και ενός Ζ80.....

μισος επεξεργαστης (ακομα και στα bit...) μιση και η ram, αλλα μισο λειτουργικο και μισα τα παντα!!! Εδω wav παιζει με driver μεσα απο το pc speaker του στα mp3 θα κολλησουμε? Ειναι σαν να μου συγκρινεις τα 98 με vista ρε...

Μπες λιγακι msn να τα πουμε ρε man!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θα ζεσταίνεται ? Έχω βάλει ψήκτρα από την ΑΤΙ 9200..ΟΧΙ.. πάνω από 800χ600 256 δεν την πάω.. :024:

οχι ρε man... αλλα την πουσαρεις πανω απο τα ορια της! Πως ειναι να βαζεις μια οθονη που σηκωνει max. 80hz στα 100hz?

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον βραδυάτικο, ότι θέλει λέει ο καθένας

http://cpu-museum.de/?m=Intel&f=80386DX

Λολεν! ο πρωτος πρωτος ειναι! :030:

Δεν σου ειπα οτι δεν βγαινουν απο το socket, αλλα αν δεν κανω λαθος στο pcworld του 91 (εχω το τευχος) που ειχε διαφημηση για ενα πισι που μπορουσες να αλλαξεις τον 386 και τον ειχε σε μια πλακετα πανω και οχι μονο του...

Link to comment
Share on other sites

βάλε ένα superlight linux να κάνεις τη δουλειά σου.

θα ναι σαν το dos αλλά με πιο δυνατή κονσόλα.

ε τώρα αν θες και γραφικά, βάλε ένα πολύ πολύ ελαφρύ gui.

Π.χ.:

A default IceWM installation just depends on the X window system (any X window system will do, no matter how old or from which vendor) and libXpm and therefore should run sufficiently fast even on an old 386, a sparc IPC or any other box capable of running X. For some of the nifty features like shaped borders, gradient frames and gradient menus it might help to have a computer which is slightly faster or which doesn't have an ancient X version.

http://lwn.net/Articles/85442/

υπάρχει το πολύ έξυπνο rule project, RULE = run up2date linux everywhere :):D

υπάρχουν μέχρι και console browsers (αν και στάνταρ σηκώνει icewm).

Link to comment
Share on other sites

Σε windows 3.11 με ένα 386/40 που είχα πριν αρκετό καιρό έτρεχε mp3 με το winamp σε mono/11kbit και χαμηλό bitrate. Στο dos υπάρχει το dosamp που λέει ο pokemon. Βέβαια σε 386/16 λιγο χλωμό να τα σηκώσει.

Για browsing είχα καταφέρει με μία πανάρχαια έκδοση του IE αλλά μόνο για ελαφριές σελίδες. πχ το in.gr ούτε για αστείο δεν το άνοιγε. Δοκίμασε επίσης τον arachne. Τρέχει σε dos και είναι αρκετα ελαφρύς.

Εναλλακτικά δοκίμασε όπως είπε ο sotiris ένα ελαφρύ linux.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αμα μπορω να φτιαξω το θεμα με τα γραφικα και οχι για το αν θα τρεξει mp3 η οχι....

[offtopic]

@sotiris, να σου δωσω cd με winxp που να τρεχει σε P166mhz με 48mb ram ποιο γρηγορα και απο win95 στο ιδιο συστημα ;) ? (Linuxας ειμαι και γω, αλλα και τα win μπορουν να κανουν κατι... αρκετα τα πατησαμε κατω...)[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.