Jump to content



Chipset nForce, μονο VGA Nvidia?


MF_III1442169079

Recommended Posts

παιδια εχω μια απορια γιαυτη την μητρικη http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&Nav_Section_Id=1032&Catalog_Id=1&Product_Id=279338&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Επειδη λεει οτι εχει Chipset nForce σημαινει οτι παιρνει καρτα γραφικων GeForce η ειναι ασχετο? Γιατι θελω να παρω καποια πραγματα για τον αδελφο μου αλλα δεν θελω με τιποτα Nvidia, θελω ATI.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά .. δεν έχει πρόβλημα.. στις κάρτες Creative X-FI πρέπει απλώς να κάνει Bios update.. Πρόκειται να ασχοληθεί καθόλου με Overclock ? H ASUS είναι πολύ καλές σε αυτόν τον τομέα..;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που λέει ο NecroDemon είναι σωστο.

Με 100 ευρω παιρνεις πολύ καλα μη sli m/b. Όπως αυτή για παράδειγμα.

Και αν δεν κάνω λάθος σε αλλο thread ρωτας για κάρτα ATi όπου το σκέφτεσαι για πάνω από 150 ευρω.

Καλύτερα παρε m/b με 120 ευρω και κάτω και δώσε τα υπόλοιπα για κάρτα γραφικών. Αφου έτσι κι αλλιώς με 150 ευρω και άνω σημαίνει οτι πληρώνεις sli το οποίο είναι άχρηστο για ATi κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αγοράζεις καλύτερα μητρική με υποστήριξη Crossfire ? Π.χ ATI Radeon® Xpress 200 CrossFire™ ? Σαν αυτή.. σε λίγο καιρό θα έρθει και στο πλαίσιο.. εκτός και αν προτιμάς και από αλλού ..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που λέει ο NecroDemon είναι σωστο.

Με 100 ευρω παιρνεις πολύ καλα μη sli m/b. Όπως αυτή για παράδειγμα.

Και αν δεν κάνω λάθος σε αλλο thread ρωτας για κάρτα ATi όπου το σκέφτεσαι για πάνω από 150 ευρω.

Καλύτερα παρε m/b με 120 ευρω και κάτω και δώσε τα υπόλοιπα για κάρτα γραφικών. Αφου έτσι κι αλλιώς με 150 ευρω και άνω σημαίνει οτι πληρώνεις sli το οποίο είναι άχρηστο για ATi κάρτες.

Δεν συμφέρει καν η αγορά NF4 αν κάποιος αρχίζει με ΑΤΙ.. καλύτερα να αρχίσει και με ATI M/B για να μπορεί μετά να βάλει και δύο κάρτες Crossfire..;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω ακουσει οτι το crossfire για να δουλεψει χρειαζεται μια master καρτα

αλλα ποσο θα κοστιζει αυτη??

Σιγουρα παντως δεν θα κοστιζει διολου ευκαταφρονητο ποσο.

Για το λογο αυτο μην ακουτε crossfire kai τρελενεσται καθιστε

να ερθουν να τις δοκιμασουν και μετα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια απορια γιαυτη την μητρικη http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&Nav_Section_Id=1032&Catalog_Id=1&Product_Id=279338&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Επειδη λεει οτι εχει Chipset nForce σημαινει οτι παιρνει καρτα γραφικων GeForce η ειναι ασχετο? Γιατι θελω να παρω καποια πραγματα για τον αδελφο μου αλλα δεν θελω με τιποτα Nvidia, θελω ATI.

Οχι δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα με τις ATI καρτες .... Παντως να πω την αληθεια πριν κανα 2 μηνες ηθελα να ρωτησω και εγω κατι αντιστοιχω αλλα με ATI mobo chipset και Νvidia VGA card..... ουφ ευτυχως συνεργαζονται μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω ακουσει οτι το crossfire για να δουλεψει χρειαζεται μια master καρτα

αλλα ποσο θα κοστιζει αυτη??

Σιγουρα παντως δεν θα κοστιζει διολου ευκαταφρονητο ποσο.

Για το λογο αυτο μην ακουτε crossfire kai τρελενεσται καθιστε

να ερθουν να τις δοκιμασουν και μετα βλεπουμε

Ναι οντως για να γινει crossfire χρειαζεται μια master και μια slave. Αυτα ολα ομως μεχρι "σημερα" ....περιμενουμε την απαντηση και της Sapphire , που στην ουσια εχει αναλαβει πλεον και επισημα την υλοποιηση crossfiring χωρις maste & slave καρτες ....Αντε να δουμε και εμεις "ασπρο φως"...... :022:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.