Jump to content



ASROCK 939 ΠΑΙΔΕΣ ΚΟΛΛΗΣΑ HELP!!!


amdfreak

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Μπηκα και εγω στα 64bit..

Αγόρασα ενα asrock 939dual sata2 55 ευρουλίνια παρέα με εναν a64 3500+(venice)Ε4 2.2Mhz 1.40 default vcore.

H mobo αφηνει μεχρι 1.45 (εκτος αν παω σε Vcore μόντα ).

Δίνω ρευμα σε 1,45(ΜΑΧ) κατεβαζω πολλαπλασιαστη στο 9 και δίνω 250 ΗΗΤ.

Ορίζω Μanual timings(2,5-3-3-11) ρίχνω το ΗΗΤ στο 800 και τι πιο λογικο...να ποσταρει με 2250.......

BLACK SCREEN

Δεν ποσταριζε με τιποτα....

Λέω μηπως εγω κανω καμια π@π@ρι@ γιατι με αυτες τις απλες κινησεις επρεπε να μπει με την μια....

μεχρι και το μονταρισμενο ΒΙΟS εβαλα OCWBeta2...τιποτα ΜΟΥΛΑΡΙ ο δικο σου.

Μήπως βρε παιδια φταιει που ειναι 3500+ και δουλευει με 1,40 και οχι 3000+ 'η 3200 που δουλέυουν με 1,35 και θελει να τον ταίσω με ρευμα...?

Να κάνω τη vcore μόντα τελικα?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Προτείνω για σταθερότητα να βάλεις το επίσημο bios 1.20 (boot μέχρι και 273-274 από το bios) και να δοκιμάζεις με αυτό

Το Multi 9 το δέχεται?

Έβαλες 9*200 να δεις?

Όπως είπε και ο madg έτσι προτείνω και γω, να δοκιμάσεις με multi 10 για να ανέβεις και σε συχνότητα

(τι μνήμες ακριβώς έχεις?)

mod μην κάνεις ακόμα, δες πρώτα πόσο πάει με 1.45vcore

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες ειναι 2 Apacher 400αρες στα 2.5 ρολογια.

σταθερο fsb μεχρι 226....απο εκει και μετα αρχιζουν τα κολληματα.

τα εχω ριξει ολα χαμηλα(Timings και ΗΤΤ link speed )αλλα τιποτα

δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει..

Μου εριξε Καταρα Ο Athlon XP....lol

post-528-1442174278,3383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ...αναρωτηθει.... μηπως εχεις πεσει σε "πατατα" επεξεργαστη....???? Υποθεσεις κανω και εγω ( Δεν ειμαι κανενας OClocker αλλα εχω δει φιλο μου να μην μπορει να ανεβασει εναν 4000+ πανω απο τα 247FSB με τιποτα , σε DFI - Ultra D ...κατι που εδειξε πως ο CPU ηταν λιγο "μουφα" απο τα stepping του )

Link to comment
Share on other sites

Αν το ρεύμα παίζει δεν κερδίζεις τίποτα με το vcore mod. Από τα δύο διαθέσιμα το πρώτο που δίνει 1.55 στη ρύθμιση 1.15 από ΒΙΟΣ και το άλλο σου δίνει μέχρι +0,25 από την τιμή του ΒΙΟΣ. Κανένα δε σταθεροποιεί το vcore. Πάρε ένα πολυμετράκι και μέτρα vcore σε ηρεμία και φορτίο . Αν όντως παίζει τόσο πολύ τότε ή τροφοδοτικό ή μητρική χρειάζονται αλλαγή. Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση μπανανοποίησης

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να ανέβει και άλλο, έτσι όπως είσαι με τις μνήμες 166

Αν και θα ήταν καλύτερα να βάλεις 10x, έτσι ώστε να έχεις π.χ. 10*260 με τις μνήμες στα 217 (2600/12) - και βάλε το 1.20 official bios! δώσε και 1.45vcore...

ΠΡΟΣΟΧΗ.... μην βάλεις επίσημο bios μετά το 1.20, γιατί έχουν κάνει πατάτα και δεν παίρνει ούτε το 1.45! Είναι τα "αντιmod" bios, για να μην πιάνει και καλά το vcore mod!

Link to comment
Share on other sites

τελικα το επισημο 1,20 τρωει κολληματα με τον 3500+ .Η Asrock δινει το 1,40 (supported 3700+,3500+rev 4 και fx60).Υποχρεωτικα βάζω το 1,50.Τελικα μαλλον πρεπει να κανω την vcore mod αν θελω να παω ψηλα...(με το default 1,45 παω μεχρι 2480 225*11 prime stable απο εκει και πανω θελει ταισμα)

Ειδα πως η δωσεις 225*11 ή 245*10 ρουφαει το ιδιο ρευμα(1,48-1,51) χωρις μοντα.

Οτι πληρωνεις περνεις.

Ψαχνοντας ειδα οτι το Asrock παρεα με venice 3500+ θελει μοντα για να πας ψηλα θελει 1,50-1,55.

Ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γμτ, εγώ είχα καλά αποτελέσματα με τον 3200+ winchester και το 1.20 bios - 10*260 χωρίς mod...

Από το 1.20 bios και μετά, είχε μεν επιλογή να βάλεις 1.45 αλλά Δεν το έπαιρνε! - δεν ξέρω αν το "διόρθωσαν" στο 1.50 - δεν το πρόλαβα

Μήπως φταίει και τίποτα άλλο? Τα τσέκαρες όλα?

με τον 3500+ venice θα έπρεπε να πάει πολύ παραπάνω λογικά - (εκτός και αν είναι "hyperbanana" ο επεξεργαστής...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.