Jump to content



Motherboard για P4 στα 2,4Gh


Green Dragon

Recommended Posts

Εγώ έχω αυτή σε ένα μηχανάκι που κάνει το κατεβαστήρι , με ρήγμένο τo ratio του επεξεργαστή, στο 1/3 και είναι μια χαρά , θα ήθελα να έχει θεση για άλλο ένα ανεμιστήρα και επίσης κάποιο bios έλεγχο των στροφών του ανεμιστήρα, αλλά γενικά είναι οκ για τα λεφτά του.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528332

τώρά εξαρτάται τι θές το μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις........

με τη μητρική που είχε ( μια QDI ) κάλυπτα μια χαρά τις ανάγκες μου, αλλά χάλασε.

έχω δεί και αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528336&PHPSESSID=imvtshmkrf4tbhjkqo2kl9gvu5

είναι καλλίτερο από το προηγούμενο;

μπορεί αργότερα να πάρει ένα πιό γρήγορο επεξεργαστή της σειράς 4 ( π.χ 478 socket στα 3.2 ή Prescott;

Τι σημαίνει " ρηγμένο το ratio του επεξεργαστή στο 1/3 ";

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει underclock, μιας και που ήταν για κατεβαστήρι και δεν είχε ανάγκη να τρέχει στα 2.4, και στα 900 καλά είναι. Η μητρική που έχω πέρνει και prescott, αλλά δεν έχει λόγο να κάνεις τέτοια αναβάθμιση νομίζω , καλύτερα να πάς για κανένα amd χ2 αργότερα, αλλά όπως σου είπα είναι και τι θές να κάνεις με το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουνα και εγώ να πάω σε AMD από τώρα..........όχι βέβαια σε Χ2, το πολύ μέχρι Athlon 3200+

αλλά από την άλλη αφού κάνω τη δουλειά μου με αυτό που έχω ίσως το αναβάλλω κανένα δεκάμηνο

προηγείται το laptop του γιού μου.......τι να κάνουμε; χαχα

από τις δύο Asrock ποιά λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που σου προτείνω είναι με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που σημαίνει λίγοτερος θόρυβος, λίγότερη κατανάλωση αλλά όχι καλή απόδοση σε παχνίδια.Επίσης είναι micro atx, που σήμαινει οτι στο μέλλον μπορέις να την βάλεις σε ένα μικρό κουτι για media center στο σαλόνι. Ποια απο τις δύο τώρα.... εσύ διαλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη έχει επεκτασιμότητα 1.Πολλές PCI όπου στο μέλλον μπορεί να βάλεις : Sata 2 controller , Sound Card 7.1 , TV tuner , μπορεί και USB (άμα τύχει και γίνει ζημιά με τα onboard) 2. 4χ slots μνήμης, και καλύτερες επιδώσεις(Αφού δεν έχει onboard VGA)

Link to comment
Share on other sites

Δες και τη λυση του stock του πλαισιου που εχει απο 10 εως 40 ευρω μητρικες asus p4p800 και p4c800!

Πήγα σήμερα στο stock house του Πλαισίου αλλά γινότανε ένας κακός χαμός.

Πεταμένα από εδώ και από κεί τα κουτιά με τις μητρικές, δεν είχαν μέσα ούτε καλώδια, ούτε manuals και cd. Και από τιμές γύρω στα 40 euro για τις asus p4p800 και p4c800 και την albatron.

και από κάτω στο ισόγειο που είναι το κανονικό κατάστημα είχε την ολοκαίνουργια ALBATRON P4 PX865PEC Pro (i865,s478)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1033&Nav_Section_Id=1032&Catalog_Id=1&Product_Id=290990&Merchant_Id=1&sts_cid=3

στο κουτί της κομπλέ με 3 χρόνια εγγύηση και 59e για παραγγελία μέσω net.

Πώς σας φαίνεται; Αξίζει; Να τη αγοράσω ή να ψάξω κάτι άλλο;

Υπάρχουν και αυτές στο e-shop αλλά είναι αρκετά ακριβότερες.

Δώστε μου συμβουλή παιδιά. Τι θα έπαιρνε ο καθένας σας από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο stock house του Πλαισίου αλλά γινότανε ένας κακός χαμός.

Πεταμένα από εδώ και από κεί τα κουτιά με τις μητρικές, δεν είχαν μέσα ούτε καλώδια, ούτε manuals και cd. Και από τιμές γύρω στα 40 euro για τις asus p4p800 και p4c800 και την albatron.

και από κάτω στο ισόγειο που είναι το κανονικό κατάστημα είχε την ολοκαίνουργια ALBATRON P4 PX865PEC Pro (i865,s478)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1033&Nav_Section_Id=1032&Catalog_Id=1&Product_Id=290990&Merchant_Id=1&sts_cid=3

στο κουτί της κομπλέ με 3 χρόνια εγγύηση και 59e για παραγγελία μέσω net.

Πώς σας φαίνεται; Αξίζει; Να τη αγοράσω ή να ψάξω κάτι άλλο;

Υπάρχουν και αυτές στο e-shop αλλά είναι αρκετά ακριβότερες.

Δώστε μου συμβουλή παιδιά. Τι θα έπαιρνε ο καθένας σας από αυτά;

Εγώ όταν έψαχνα για τον αδερφό μου κάτι φτηνό, πήρα την ASROCK P4V88+ του e-shop.

Aν ρωτάς ποια είναι καλύτερη από τις δύο, σαφώς και είναι η ALBATRON P4 PX865PEC Pro του Πλασίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Aξιζε η αγορα !

ΚΑι για την κατασταση με τις μηρτρικες που ειπες για το stock ετσι ειναι σου την δινουν την μητρικη στο κουτι χωρις manual και cd ουτε καλωδια!

Αλλα δουλευουν!

καλα μην ορκίζεσαι κιολας!μου εχει τυχει να μην δουλεύει και να την γυρίσω πισω και να παρω κατι αλλο!εππισης απο μια καβατζωσα την ψύκτρα του τσιπσετ & Δεν το πηραν χαμπάρι :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.