Jump to content



Υπερχρονισμός ASUS EAX850 PRO


St3r

Recommended Posts

Λοιπον, επειδη ειναι η πρωτη φορα που επιλεγω vga υλοποιησης ΑΤΙ. Ειμαι σχετικα ασχετος πανω σε θεματα που αφορουν ρυθμισεις, drivers και οverclock ΑΤΙ. Πιο συγκεκριμενα θα ηθελα να μαθω, ποσo μπορω να ανεβασω τη συγκεκριμενη καρτα καθως και τι μπορω να κανω ετσι ωστε να φτασει στο μεγιστο των επιδοσεων της με ασφαλεια..

Video Memory:256mb DDR3

Engine clock:507mhz

Memory clock: 1.04GHz(520mhz DDR3)

RAMDACK:400 MHZ

ΒUS Standard 16 lanes PCI Express

Memory Interface: 256 bit DDR3

Link to comment
Share on other sites

Για τις ATI , το καλυτερο προγραμμα ειναι το Atitool . http://www.techpowerup.com/atitool/

Η διαδικασια ειναι σχετικα απλη . Find max core , και find max mem . Αυτοματα ψαχνει και βρισκει ποσο μπορει να ανεβουν οι συχνοτητες της καρτας , χωρις προβληματα.

Πρεπει να το αφησεις να τρεξει 1-2 ωρες για να ανεβασει και μεγαλες θερμοκρασιες.

Θελει ψαξιμο και δοκιμες , γιατι δεν ειναι το ιδιο το να κλοκαρεις μονο τον πυρηνα ή τις μνημες , σε σχεση με το να ανεβαζεις και τα δυο . Στη 2η περιπτωση η καρτα ζοριζεται περισσοτερο.

Κανε ελεγχο για αρχη μονο με το core . Αφου βρεις τη max συχνοτητα , βαλτο default.

Στη συνεχεια κανε το ιδιο για τις μνημες .

Aν πχ το τελικο αποτελεσμα σου ειναι 600Mhz ο πυρηνας και 1200Mhz οι μνημες , τοτε το πιθανοτερο ειναι να χρειαστει να βαλεις περιπου 580-590 και 1180-1190 για να ειναι σταθερο.

Καλο παιχνιδι ! :)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ati της asus έχω!με στο cd δεν ειχε εκτος απο τους οδηγους της καρτας και ενα προγραμματακι ονοματι smartdoctor ??Εγκατεστησε το και θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι καθολου βοήθεια απο σαν το atitool αλλα πιο συμβατο!

Link to comment
Share on other sites

Stellara, πηγα να κανω Find max core και ειδα πως οι θερμοκρασιες ανεβεναν πολυ ψηλα και το σταματησα(cpu 70-mobo 55 απο 56 και 45 αντιστοιχα).. υποψην εχω επεξεργαστη τεχνολογιας presHot..

Nα το συνεχισω κανονικα? Μην το καψω το συστηματακι και ειναι και νεογεννητο..

Saturos το smart doctor υπαρχει στο cd αλλα κατι παιζει με τα αρχεια του και δεν εχω καταφερει να το κανω ακομα εγκατασταση, anyway..

Link to comment
Share on other sites

Stellara, πηγα να κανω Find max core και ειδα πως οι θερμοκρασιες ανεβεναν πολυ ψηλα και το σταματησα(cpu 70-mobo 55 απο 56 και 45 αντιστοιχα).. υποψην εχω επεξεργαστη τεχνολογιας presHot..

Nα το συνεχισω κανονικα? Μην το καψω το συστηματακι και ειναι και νεογεννητο..

Saturos το smart doctor υπαρχει στο cd αλλα κατι παιζει με τα αρχεια του και δεν εχω καταφερει να το κανω ακομα εγκατασταση, anyway..

Η συμπεριφορα ειναι λογικη . Τι θερμοκρασιες δειχνει στην καρτα σου ??

Link to comment
Share on other sites

44-45 default(fan speed 100%). Να το επιχειρησω?

Οταν ανεβοθν πολυ οι θερμοκρασιες θα κλεισει μονο του(δεν εννοω για τελευταια φορα..)?

Ή θα πρεπει να το κλεισω εγω για να το σώσω?

Ο επεξεργαστης σου μπορει να δουλεψει ανετα και στους 70-75 βαθμους .

Η καρτα γραφικων μπορει να πιασει 80αρες και 90αρες ευκολα.

Θελεις να κανεις overclocking στην καρτα σου , αλλα αν δε γινει ελεγχος σταθεροτητας δεν θα μπορεις να βγαλεις συμπερασματα . Για να γινει ελεγχος σταθεροτητας πρεπει να δουλεψει σε full load.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κανω αυτα και θα δωσω αποτελεσματα.

Οσον αφορα ξεκλειδωμα pipelines κ.λ.π. μπορω να κανω τιποτα;

Με μια γρηγορη ανaζητηση που εκανα στο net ειδα παρομοια θεματα που αφορουσαν ομως διαυλο agp.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον max core εχω 634 και max memorry 607( απο εκει και περα αρχιζουν τα artifacts..) .Σε θερμοκρασιες ειμαι 77-78c.Bλεπω ομως πως οι συχνοτητες ακομα και μετα απο save profile, γυριζουν σε default μετα απο restart.

Πως μπορω να κρατησω τις συχνοτητες overclocked?

Το nfs mw που επαιξα παντως μετα απο το overclock μου φανηκε πως laggare παραπανω απο οτι με defaults συχνοτητες.. :040:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με λιγο χαμηλοτερες συχνοτητες πχ 630/600 για τα σπασιματα που βλεπεις.

Απο οσο θυμαμαι δε μπορεις να κρατησεις τις συχνοτητες , αλλα να φτιαξεις ενα profile και να το τρεχεις οποτε θελεις να παιξεις με overclocked καρτα.

Eναλλακτικα , δοκιμασε radlinker : http://www28.brinkster.com/chrisww1942/

Ati tray tools : http://www.guru3d.com/article/atitraytools/189/

Link to comment
Share on other sites

Oι ΑΤΙ δε φημιζονται για ξεκλειδωματα pipelines . Μονο με τα ρολογια της καρτας μπορεις να παιξεις.

Παλαιοτερα οι AGP X800 μπορουσαν να ξεκλειδωσουν : http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/vidcard/100

Αν εχω χασει εξελιξεις , ας με διορθωσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες overclock μεσω bios? Γινε πιο σαφης..

Παντως το overclock μεσω atitool μου φενεται μουφα, σαν παιχνιδακι, δε δειχνει για πολυ σοβαρο προγραμμα οταν ειδικα δεν καραταει τις συχνοτητες μετα απο reboot!! Moυ φαινεται σαν κατασταση... οταν δεν εχεις τι νακανεις παιζεις με το "προγραμματακι".

Μεχρι εκει φτανουν οι δυνατοτητες υπερχρονισμου των ΑΤΙ???????

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου χρησιμοποιουσε το ATITOOL αλλα για underclocking σε μια 9800 προ (κολλαγε λογω υπερθερμανσης-χαλια ψυκτρα)!!!

LOL

Θυμαμαι υπηρχε η επιλογη να γινεται εκκινηση του προγραμματος την ωρα του boot για να μπουν οι συχνοτητες,δεν ειμαι σιγουρος αν συνεχιζε να τρεχει το προγραμμα 'η αν εκλεινε μετα απο μονο του.

Επισης στην καρτα που εχεις δεν μπορεις να κανεις καποιο τρελα αποδοτικο overclock μεσω bios (δηλαδη να κατεβασεις bios καποιας αλλης καρτας,ενδεχομενως με διαφορετικα ρολογια και μετα να κανεις flash χρησιμοποιωντας καποιο αλλο προγραμμα-δε θυμαμαι ονομα-απο περιβαλλον dos-δισκετα εκκινησης)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.