Jump to content



Σκληρος δισκος **επειγον***


fsbmaniac

Recommended Posts

maxtor 120gb

sata 150

8mb cache

κατα την μεταφορα του και το ταξιδι του ισωσ επαθε καποια βλαβη τον βαζω πανω μου βγαζει μυνημα οτι υπαρχει καποιο λαθος στο δισκο.

τα bios ναι μεν τον βλεπουν αλλα ετσι maxtor calypso και σε ολα τα πεδια μου βγαζει "no supported" ...pio mode εχει να επιλεξω αλλα δεν εκανα κατι dma μονο ayto επιλογη εχει.το προβλημα ειναι οτι εχω τα mp3 μεσα και πολυ σημαντικα αρχεια....

τι μπορω να κανω ?

το partition magic δεν τον βλεπει.

και αν το συνδεσω πανω και κανω εκκινηση ναι μενα εκεινει ο αλλος δισκος αλλα πριν μπει στα win xp sp2 βγαζει μπλε οθονη....

τι λυσεις υπαρχουν ?????

πρωτη φορα μου τυχαινει τετοια βλαβη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις format αλλα να μην γραψεις κατι στον δισκο και μετα με καποιο προγραμμα του τυπου get data back ή file scavenger να επαναφερεις τα αρχεια σου πισω το κατα δυναμη. Πριν ομως απο καποια τετοια ενεργεια κατεβασε απο το site της maxtor τα αναλογα διαγνωστικα tools να τσεκαρε πρωτα απο εκει να δεις τι παιζει με τον δισκο...

Edit: Για τα tools εδω

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κατέβασα το power max.... failed και failed σε όλα

εντωμεταξύ όταν συνδέω το καλώδιο σατα κάνει ο δίσκος ένα τακ δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό ενώ είναι στο ρεύμα πάντα.

format ΔΕΝ εννοείς low level έτσι ?

έχω τρελαθεί !!!!! αν είναι δυνατόν έχω μέσα emails τηλεφωνα χαμός γίνεται videos που τραβάω με κίνδυνο της ζωής μου ψαροντούφεκο κτλ αν τα χάσω χάθηκα.δεν μπορώ να διανοηθώ αυτό που συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τα εχασες.

ο δισκος τα φτυσε

το οτι τον βλεπει σαν "calypso" ειναι χαρακτηριστικο οτι εχει χαλασει, ειναι καποια αλλη κωδικη ονομασια του συγκεκριμενου μοντελου.

το εχω ξανακουσει παλι σε sata Μaxtor , 120 νομιζω κι εκεινος, που χαλασε.

αλλωστε το επιβεβαιωσες και μονος σου με το powerMax...

τωρα τι αλλο να σου πω, καλα τα mp3 ,

αλλα οτι ειχες σημαντικα βιντεο και δεν τα ειχες backup πουθενα....

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοειται και δεν λεω low level... Αλλα αν εχει παθει βλαβη καποιο hardware κομματι του δισκου κατα τη μετακινηση του τεσπα τοτε ισως ειναι δυσκολα τα πραγματα. Περιμενε να δει και καποιος αλλος το thread μην βιαστεις να κανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

αχ!!! μόλις είδα ότι ο δίσκος έχει πέσει από εκεί που τον είχα...έχει σπάσει σε ένα σημείο πλαστικό αλλα μονο εκεί η πλακέτα δεν έχει χτυπηθεί 100 για τι είχα "ψυχτρα" από κάτω και δεν γίεται καμια επαφή.

να δοκιμάσω αν κάνει format ???

τελικά τα mp3 τα βρήκα τα είχα προσωρινά σε έναν "παλιό" είδε 160 ο οποιος μια λειτουργεί μια δεν λειτουργεί...αλλα μπορώ να τα κάνω buck up.

γενικό buck up έχω κάνει σε dvd πριν 20 μέρες δηλαδή θα έχω τα δεδομένα κατά 90...αλλα φοβάμαι μήπως κάτι δεν έχω...

θα το ρισκάρω... θα κάνω format αν κάνει δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το poewr max μην του δίνετε και τόση σημασία. Μάπες είναι και μάπα πρόγραμμα βγάλανε...

Φίλε για πες τη μοντέλο είναι ο δίσκος.

Κακώς πάντως. Έχεις τόσο σημαντικά αρχεία σε ένα δίσκο χωρίς backup και τον κάνεις και βόλτες…

Δυστυχώς δεν το βλέπω να παίρνεις πίσω αρχεία.

Και πλην των άλλων τον έχεις και hot swap…

εντωμεταξύ όταν συνδέω το καλώδιο σατα κάνει ο δίσκος ένα τακ δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό ενώ είναι στο ρεύμα πάντα.

Μην το κάνεις αυτό σε κανένα δίσκο όσο και να λένε. Μόνο όταν το υποστηρίζει και ο controller και ο δίσκος το αναφέρει στις προδιαγραφές του αλλά και πάλι μόνο όταν είναι ανάγκη.

Δοκίμασε και από άλλες εταιρίες το tools μήπως τον αναγνωρίζει κάποιο. Βάλε τον σε άλλο controller και ακόμα καλύτερα σε άλλο PC αν και δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

o δισκος ειναι τελειωμενος και δε σωζεται

το ιδιο προβλημα ειχα δει παλιοτερα σε συνεχομενους 120αρηδες σατα , ισως εκει ηταν ελαττωματικη παρτιδα

Καλά το poewr max μην του δίνετε και τόση σημασία. Μάπες είναι και μάπα πρόγραμμα βγάλανε...

γιατι το λες αυτο?

εμενα κανα-δυο φορες που το χρειαστηκα μου το εδειξε οτι οντως ο δισκος εχει προβλημα

(δεν ηταν νεκρος, επαιζε αλλα κολλουσε σποραδικα οποτε δεν ημουν σιγουρος)

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο?

εμενα κανα-δυο φορες που το χρειαστηκα μου το εδειξε οτι οντως ο δισκος εχει προβλημα

(δεν ηταν νεκρος, επαιζε αλλο κολλουσε σποραδικα οποτε δεν ημουν σιγουρος)

Γι αυτό το λέω. Το παράξενο είναι να σου έλεγε ότι ο δίσκος είναι ok.

Το έτρεξα σε 13 – 14 Maxtor και μόνο δυο πέρασαν όλα τα τεστ με τη μια. Κάποιοι δεν τα πέρασαν ποτέ και κάποιοι άλλοι τη μια ήταν ok και την άλλη όχι και μιλάμε ότι κάποιοι από αυτούς παίζουν χωρίς προβλήματα πάνω από δυο χρόνια…. :004:

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς κάνατε λάθος :p

παιδιά η λύση ήταν απλή όσο απλά κόντευαν να τρέξουν τα δάκρυα μου από τα νεύρα!!! απλά την ώρα που γυρνούσε τον έπιασα και τον στριφογύρισα και ξαφνικά η "κεφακη" ξεκόλλησε και άρχισε να δουλεύει κανονικά αυτή τη στιγμή μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλα τα αρχεία ακούω mp3 κτλ... αλλα σύντομα θα αγοράσω δίσκο και θα κάνω buck up ίσος αύριο κιόλας γιατί μηχανικά μέρη είναι αυτά...λίγο να τα τσιγκλίσεις είναικαι μικρές οι κλίμακες και οι αποστάσεις...τα φτύνουν.

thanks πάντως παιδιά για την άμεση και μεταμεσονύχτια προσπάθεια sas.na είσατε καλά

πείτε "επιτης" ευκαιρίας έναν ποιοτικό δίσκο στα 250gb μου είπαν ότι οι raid edition είναι κορυφή έχουν και πολύ καλά mtdf

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς κάνατε λάθος :p

παιδιά η λύση ήταν απλή όσο απλά κόντευαν να τρέξουν τα δάκρυα μου από τα νεύρα!!! απλά την ώρα που γυρνούσε τον έπιασα και τον στριφογύρισα και ξαφνικά η "κεφακη" ξεκόλλησε και άρχισε να δουλεύει κανονικά αυτή τη στιγμή μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλα τα αρχεία ακούω mp3 κτλ... αλλα σύντομα θα αγοράσω δίσκο και θα κάνω buck up ίσος αύριο κιόλας γιατί μηχανικά μέρη είναι αυτά...λίγο να τα τσιγκλίσεις είναικαι μικρές οι κλίμακες και οι αποστάσεις...τα φτύνουν.

thanks πάντως παιδιά για την άμεση και μεταμεσονύχτια προσπάθεια sas.na είσατε καλά

πείτε "επιτης" ευκαιρίας έναν ποιοτικό δίσκο στα 250gb μου είπαν ότι οι raid edition είναι κορυφή έχουν και πολύ καλά mtdf

Κοίτα, καταρχάς χαίρομαι που τα πράγματα πήγαν καλά. Τώρα , όσον αφορά αυτό που είπαν τα παιδιά έιχαν δίκιο ότι με τις ενδείξεις που είχες ο δίσκος ήταν τελειωμένος λόγω κολλημένης κεφαλής. Απλά ήσουν τυχερός γιατί η κεφαλή είχε κολλήσει από πτώση και όχι από κάποια άλλη βλάβη όπως πλακέτα.Απλά τα παιδιά έιπαν ότι μέσω από software δεν υπήρχε άλλη λύση. Τώρα , επειδή υπήρχαν αρχεία σημαντικά θα κάναμε δοκιμές όπως αυτή που τελικά σου έδωσε την λύση.. όπως τον να τον βάλεις στο ψυγείο όπου με την σύστολή καμμιά φορά ξεκολλάνε οι κεφαλές, να ανοίξεις την σφραγιδούλα που έχει ο δισκός και να μετακινήσεις την κεφαλή κλπ κλπ κλπ...

Μιάς και το θέμα λύθηκε ,κλειδώνει εδώ. Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.