Jump to content



Νec 3540 και Τ02 ceramic & blue (πρωην gold?)


sakattack1442169065

Recommended Posts

Eιχα παει DI και πηρα τα γνωστα ceramic που λενε 1-4x certified & 1-8x compatible , παρ' ολο που ειναι Τ02

επειδη ειχε προχειρα και τα blue που μου ειχαν κινησει την περιεργεια, πηρα και 50 τετοια... μεγαλο λαθος ? ...

επανω λενε το κανονικο 1-8x certified & 1-16x compatible , οπως ελεγαν και τα gold. Τ02 και αυτα ολα.

ηταν γυρω στα 5 cents φτηνοτερα απο τα ceramic. Λεω στην κοπελα εκει, ειναι σαν τα gold, μου λεει μαλλον.

Απο κωδικους στο δαχτυλιδι, εχουν και τα δυο εναν πολυψηφιο κωδικο, ομως τα ceramic εχουν και εναν τριψηφιο (PK5) χτυπημενο προφανως εκ των

υστερων, καθως ειναι χτυπημενος σε αντιδιαμετρικες θεσεις, ετσι ωστε ο ενας πεφτει παντα πανω στον πολυψηφιο και μπλεκονται, σε διαφορετικη θεση καθε φορα.

Ετσι ηταν και κατι παλια ματ Τ02 που ειχα παρει, που κι εκεινα τα ειχαν για 4χ, οσοι θυμουνται.

Αντιθετα κατι printable T02 και κατι ΤΥG02 (-R) ματ που πηρα, εχουν μονο τον 3φηφιο διπλά χτυπημενο.

Αυτα για οσους κοιτανε τετοιες λεπτομερειες :003:

Νec 3540 , scan με 5x πλην μιας φορας που εβαλα 1x

(με FW 1.W7 που δεν παιζει κανενα ρολο καθως ολα τα FW δεν πειραζουν την original nec στρατηγικη για τα ΤΥ)

blue T02 γραμμενο με 8χ

attachment.php?attachmentid=9300&stc=1attachment.php?attachmentid=9301&stc=1

blue T02 γραμμενο με 12χ , εδω το σκαναρα με 1x για να δω αν εχει μεγαλη διαφορα

attachment.php?attachmentid=9302&stc=1attachment.php?attachmentid=9303&stc=1

blue T02 γραμμενο με 16χ

attachment.php?attachmentid=9304&stc=1attachment.php?attachmentid=9305&stc=1

ceramic T02 γραμμενο με 16χ

attachment.php?attachmentid=9306&stc=1attachment.php?attachmentid=9310&stc=1

το ιδιο ακριβως ceramic T02 γραμμενο με 16χ, σκαναρισμενο 5 μερες αργοτερα, για να δω αν υπαρχουν διαφορες

attachment.php?attachmentid=9308&stc=1attachment.php?attachmentid=9309&stc=1

Αν και δεν ειμαι ειδικος, νομιζω οτι τα scan των blue ειναι αθλια.

Ισως χειροτερα και απο των gold που αντικατεστησαν.

Τουλαχιστον προς το παρον ριπαρονται ανετα και με μεγαλη ταχυτητα.

Δεν ξερω ποσο ρολο παιζει το Νec στο scan και επισης αν εκανα πουθενα καποιο λαθος.

γι΄αυτους τους λογους και εβαλα 2 φορες το ceramic ωστε να το συγκρινετε με οτι ξερετε.

Και το ceramic βεβαια δεν ειναι και τελειο, αλλα δεν εχει καμμια σχεση...

Με το 5x που δινει στο nec, υπαρχει προβλημα?

υπαρχει τροπος να βαλουμε 4χ ?

ή μηπως δεν υπαρχει λογος?

εβαλα και 1χ και αμφιβαλω αν παιζει και πολυ ρολο (αν και δεν δοκιμασα ακριβως το ιδιο και με 5χ επειδη βαρεθηκα :003: )

Οποιοδηποτε σχολιο ευπροσδεκτο

post-11-1442174288,7252_thumb.jpg

post-11-1442174288,8046_thumb.jpg

post-11-1442174288,8353_thumb.jpg

post-11-1442174288,9116_thumb.jpg

post-11-1442174288,9414_thumb.jpg

post-11-1442174289,0129_thumb.jpg

post-11-1442174289,0467_thumb.jpeg

post-11-1442174289,117_thumb.jpeg

post-11-1442174289,1889_thumb.jpeg

post-11-1442174289,2245_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι ειδικος, νομιζω οτι τα scan των blue ειναι αθλια.

Ισως χειροτερα και απο των gold που αντικατεστησαν.

Δεν ξερω ποσο ρολο παιζει το Νec στο scan και επισης αν εκανα πουθενα καποιο λαθος.

γι΄αυτους τους λογους και εβαλα 2 φορες το ceramic ωστε να το συγκρινετε με οτι ξερετε.

Και το ceramic βεβαια δεν ειναι και τελειο, αλλα δεν εχει καμμια σχεση...

Όντως τα scans των μπλε ειδικα αυτα που γραφτηκαν με 12 και 16x δεν ειναι καλα. Μπορεις να κανεις ακομα ενα με ταχυτητα εγγραφης 4x να δουμε τι λεει το μεσο αν γραφτει με τη certified ταχυτητα?

Δε νομιζω να κανεις πουθενα λαθος. Εξαλλου αφου μας δινεις δυο scans ενα με ceramic και τα αλλα με blue μπορουμε να κανουμε αμεσα συγκριση στα μεσα εγγραφης εστω και αν σκαναριστηκαν με NEC.

Με το 5x που δινει στο nec, υπαρχει προβλημα?

υπαρχει τροπος να βαλουμε 4χ ?

ή μηπως δεν υπαρχει λογος?

Δεν υπάρχει διαφορα στο 4-5x. Εξαλλου το 4x εχει οριστει ανεπίσημα σαν ταυχτητα αναφορας για να μπορουν να γινονται αμεσα συγκρισεις στα scan. Επειδη το cd/dvd speed δεν δινει 4x παιρνουμε την αμεσως επομενη που ειναι 4x.

Link to comment
Share on other sites

thanks,

θα κανω μολις μπορεσω και με 6x και με 4x

Ομως μην ξεχνας οτι και τα blue ειναι Τ02 και μαλιστα αυτα γραφουν επανω το κανονικο certified 1-8x

οποτε εστω και με 8χ θα επρεπε να ηταν καλο

Link to comment
Share on other sites

thanks,

θα κανω μολις μπορεσω και με 6x και με 4x

Ομως μην ξεχνας οτι και τα blue ειναι Τ02 και μαλιστα αυτα γραφουν επανω το κανονικο certified 1-8x

οποτε εστω και με 8χ θα επρεπε να ηταν καλο

Α ναι? Αυτο δε το προσεξα νομιζα πως ηταν 1-4 certified. Απλα οποτε μπορεσεις κανε και μια με 4x, ετσι απο περιεργεια...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να κανεις και καποιο scan σε καποιο αλλο drive καλο θα ηταν πιστευω. Ενα δισκακι που ειχα γραψει το εκανα scan και στο liteon 3540A που εχω με το ιδιο firmware που εχει και το δικο σου και μετα καπακι scan στο liteon 1653S. Γραμενο 8χ πρεπει να ηταν αν θυμαμαι καλα στο nec. Τα αποτελεσματα του nec δε με ειχαν ενθουσιασει και τοσο λογο του οτι δε μου αρεσε η ποιοτητα μετα το scan. Αντιθετα στο ιδιο δισκακι που το εβαλα και στο liteon να το κανω scan βγηκε απλα τελειο. Απο τοτε τα εχω κοψει τα scan με το nec γιατι δεν εχουν και νοημα. Μπορει να γραφει αψογα αλλα για scan καλυτερα να παρεις και μια 2η γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να κανεις και καποιο scan σε καποιο αλλο drive καλο θα ηταν πιστευω. Ενα δισκακι που ειχα γραψει το εκανα scan και στο liteon 3540A που εχω με το ιδιο firmware που εχει και το δικο σου και μετα καπακι scan στο liteon 1653S. Γραμενο 8χ πρεπει να ηταν αν θυμαμαι καλα στο nec. Τα αποτελεσματα του nec δε με ειχαν ενθουσιασει και τοσο λογο του οτι δε μου αρεσε η ποιοτητα μετα το scan. Αντιθετα στο ιδιο δισκακι που το εβαλα και στο liteon να το κανω scan βγηκε απλα τελειο. Απο τοτε τα εχω κοψει τα scan με το nec γιατι δεν εχουν και νοημα. Μπορει να γραφει αψογα αλλα για scan καλυτερα να παρεις και μια 2η γνωμη.

Απλα στο συγκεκριμενο τεστ μπορουμε αμεσα να καταλαβουμε οτι τα blue ειναι χειροτερα απο τα ceramic γιατι και τα δυο διαβαστηκαν με τον ιδιο οδηγο και τα blue δινουν χειροτερα scans. Ισως τα συγκεκριμενα scans να μην ειναι αντικειμενικα ουτε να μπορουμε να τα συγκρινουμε με scans που εγιναν σε διαφορετικης μαρκας οδηγους πχ liteon.

Link to comment
Share on other sites

blue T02 γραμμενο με 6χ

attachment.php?attachmentid=9385&stc=1attachment.php?attachmentid=9386&stc=1

ιδια @@ και το 6χ,

ισως δοκιμασω και 4χ για την ιστορια, αλλα οτιδηποτε κατω απο 8χ ειναι απαραδεκτο.

Λετε αμα τα παω πισω να μου τα αλλαξουν με ceramic ? :003:

post-11-1442174294,7847_thumb.jpg

post-11-1442174294,8959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καπως μαλλον μου ξεφυγε αυτο το thread :)

Απλα στο συγκεκριμενο τεστ μπορουμε αμεσα να καταλαβουμε οτι τα blue ειναι χειροτερα απο τα ceramic γιατι και τα δυο διαβαστηκαν με τον ιδιο οδηγο και τα blue δινουν χειροτερα scans. Ισως τα συγκεκριμενα scans να μην ειναι αντικειμενικα ουτε να μπορουμε να τα συγκρινουμε με scans που εγιναν σε διαφορετικης μαρκας οδηγους πχ liteon.
Ακριβως αυτο που λες ισχυει στην προκειμενη περιπτωση - μπορει τα Nec σαν readers να κανουν report περισσοτερα errors γενικα, μπορεις ομως να βγαλεις συμπερασματα για διαφορετικα μεσα συγκρινομενα μεταξυ τους.

Απο τις σαρωσεις που εκανε ο Σακης φαινεται σημαντικη στατιστικα διαφορα στην ποιοτητα εγγραφης οντως, τα blue ειναι μαλλον χειροτερης ποιοτητας απο τα Gold.

Και ειναι μαλλον αποριας αξιο αν το 1-4x certification που εχουνε δεν ειναι τυχαιο, παρ'οτι Τ02 media. Ισως να ειναι τοσο down στα quality check που τους ριξανε ενα μεχρι 4χ certified και βγηκανε στην αγορα. Ειμαι σιγουρος οτι σε 4x ταχυτητα εγγραφης η συμπεριφορα τους θα ειναι ιδια αν οχι καλυτερη απο τα Τ01, οποτε αυτοι ειναι καλλυμενοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι μαλλον αποριας αξιο αν το 1-4x certification που εχουνε δεν ειναι τυχαιο, παρ'οτι Τ02 media. Ισως να ειναι τοσο down στα quality check που τους ριξανε ενα μεχρι 4χ certified και βγηκανε στην αγορα. Ειμαι σιγουρος οτι σε 4x ταχυτητα εγγραφης η συμπεριφορα τους θα ειναι ιδια αν οχι καλυτερη απο τα Τ01, οποτε αυτοι ειναι καλλυμενοι ;)

Τα blue όμως εχουν 1-8 certification. Στην αρχη και εγω νομιζα οτι ήταν 4x.

Link to comment
Share on other sites

sakattack, δοκίμασε και τα Taiyo Yuden DVD-R Blue. Τα δοκίμασα και είχα πολύ καλά αποτελέσματα στα τεστ που έκανα http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=968839&postcount=1.

Σίγουρα όμως τα Taiyo Yuden Gold και Taiyo Yuden Gold Blue δεν είναι της ίδιας ποιότητας με τα Ceramic (είτε με το όνομα That's είτε με το λογότυπο της Disk Impex). Μάλιστα κατά καιρούς έχει συζητηθεί το ίδιο θέμα και στο PCtechnology http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=155211&postcount=21 και στο Insomnia http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=935944&postcount=222, και έχουν ειπωθεί διάφορες απόψεις, και πολλές φορές υπήρξαν διαφωνίες.

Από την άλλη υπάρχει πάντα αρκετή διαφορά στις τιμές των Taiyo Yuden Gold και Taiyo Yuden Blue με τις τιμές των Taiyo Yuden Ceramic (είτε με το όνομα That's είτε με το λογότυπο της Disk Impex), που είναι πιο ακριβά. Άλλωστε η ίδια η Disk Impex δεν έχω δει ποτέ να έχει την ένδειξη "The best buy" στα Taiyo Yuden Gold ή Blue: τις περισσότερες φορές είναι στα Ceramic (είτε με το όνομα That's είτε με το λογότυπο της Disk Impex) (www.diskimpex.gr/firstlook.htm). :)

Εγώ παίρνω τα Taiyo Yuden Ceramic, με το όνομα That's και τώρα πια και με το λογότυπο της Disk Impex. Στα Taiyo Yuden Blue που πήρα τελευταία, στα παλιότερα Taiyo Yuden Gold, αλλά και στα Taiyo Yuden Blue και Gold που ανταλλάσω με τους φίλους μου, ποτέ τα scannarismata των τεστ (με Plextools) δεν ήταν καλύτερα από αυτά των Taiyo Yuden Ceramic. Όμως όλα τους, και τα πιο παλιά Taiyo Yuden Gold που έχω (6μήνου), ακόμη και με τις γρατσουνιές που έχουν από τη χρήση (και γιατί δε φημίζομαι για την προσοχή που τους δείχνω :021: ), δε παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα στην ανάγνωση στα δύο PC μου και στα τρία επιτράπεζια dvd-player που παίζουν.

Σε κάθε περίπτωση πάντως για τα Taiyo Yuden Gold και τα Taiyo Yuden Blue ισχύει το: "...να μη ξεχνάμε ότι και τα χειρότερα TY,είναι πολύ καλύτερα από τα μέσης ποιότητας Κινέζικα ,Ινδικά,Ταιβανέζικα κλπ...", όπως παραδέχτηκε και ο Gary_Kokkin, ένας από τους πιο σκληρούς επικριτές της Taiyo Yuden και της Disk Impex (http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=969989&postcount=6), αλλά και η συντριπτική πλειοψηφία χρηστών. :024:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δεν εχω λογο να προτιμησω τα -R blue οταν στην ιδια σχεδον τιμη υπαρχουν τα +R ceramic

το θεμα ηταν μηπως τα +R blue , ως τα φτηνοτερα Τ02 αξιζαν τιποτα , αλλα μπα...

παρεπιπτοντως, εχει κανεις κανενα σχολιο για τα ceramic T02 που πλεον βγαινουν σε δυο certified ταχυτητες, τα γνωστα εδω και καιρο 1-4χ και τωρα και σε 1-8χ , με αντιστοιχες τιμες 32 και 37 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.