Jump to content



Έπιασε τους 70+ βαθμούς


xabikos

Recommended Posts

Λοιπόν όπως αναφέρω και εδώ

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=18833

αποφάσισα να αλλάξω την ψύκτρα της vga γιατί έκανε πολύ θόρυβο. Με τα πολλά διάλεξα αυτήν

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806167

αλλά νόμιζω οτι δεν έχει την ίδια απόδοση σε σχέση με την μανίσια. Παραγγέλνω λοιπόν αυτό εδώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650466

για να ελέγχω καλύτερα τα πάντα σε σχέση με ανεμιστήρες και θεμοκρασίες το βάζω και μου δείχνει θερμοκράσια για την vga κοντά στους 75 βαθμούς. Τις άλλες θερμοκρασίες τις δείχνει μια χαρά άρα δουλεύει μια χαρά. Δεν ξέρω στους πόσους βαθμούς δουλεύει φυσιολογικά μια vga αλλά μου φαίνονται πάρα πολλοί. Πριν δεν την είχα μετρήσει ποτέ. Να πω οτι το σύστημα είναι σταθερό και δεν έχει κολλήσει εκτός απο μια μπλε οθόνη και ένα restart που έκανε αλλά δεν ξέρω αν οφείλετε απο αυτό. Το χειρότερο όμως που έκανα είναι οτι την ψύκτρα την κόλλησα με κόλα και δεν ξέρω αν βγαίνει για να δοκιμάσω πάλι την μανίσια ψύκτρα. Δεν είναι λίγο μεγάλη η θερμοκρασία που πιάνει;; Σκέφτομαι οτι μακροπρόθεσμα θα μειωθεί η διάρκεια ζωής της κάρτας.

Αυτά και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αγοραζεις την ARTIC SILVER ATI SILENCER 5 rev 3 γιατι εχει και το τεραστιο πλεονεκτημα να κουλαρει και τις μνημες σου?την θεωρω πιο ολοκληρωμενη λυση και φυσικα τεστ που εχω δει την βγαζουν καλυτερη !!!1απορω γιατι κανενας δεν σου την ειχε προτεινει :084:

Link to comment
Share on other sites

Ναι η θερμοκρασία που αναφέρω είναι σε idle. Δεν ξέρω αν μπορώ να την βγάλω πλέον την ψύκτρα γιατί όπως είπα την κόλλησα. Μάλλον θα στείλω κανα email στην τεχνική υποστίρηξη της zalman για να ρωτήσω αν μπορεί να βγεί. Αλλιώς μάλλον θα βάλω κανα ανεμιστήρα στο πλάι. Πάντως αν τα καταφέρω και βγάλω την ψύκτρα μάλλον θα πάρω αυτήν την zalman

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806162

μιας και έχω παρόμοια στην cpu και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το βλέπω χλωμό να μπορέσω να βγάλω την ψύκτρα αποφάσισα να βάλω κάτι σαν και αυτό που δείχνω στην εικόνα παρακάτω για να φυσάει ψύκτρα και vga. Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκω τον συγκεκρίμενο ανεμιστήρα με τον βραχίονα πουθενά στην Ελλάδα. Έχει κανείς μήπως καμιά ιδέα που μπορεί να τον βρώ η να κάνω κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

post-1990-1442174299,4491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το βλέπω χλωμό να μπορέσω να βγάλω την ψύκτρα αποφάσισα να βάλω κάτι σαν και αυτό που δείχνω στην εικόνα παρακάτω για να φυσάει ψύκτρα και vga. Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκω τον συγκεκρίμενο ανεμιστήρα με τον βραχίονα πουθενά στην Ελλάδα. Έχει κανείς μήπως καμιά ιδέα που μπορεί να τον βρώ η να κάνω κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

Το έχω εγώ. Σου έστειλα pm αν ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

xabikos,

όταν την πρωτοείδα αυτή τη ψήκτρα στο e-shop, αναρωτήθηκα και λέω έβγαλε καινούργια η Zalman;

Έκανα ένα search στο google και είδα review από το 2001!

Οπότε μάλλον, δεν ήταν επιτυχημένη η επιλογή σου.

Η GeForce4 Ti 4200 δεν ήταν αργή κάρτα στην εποχή της για να την "δροσίσεις" παθητικά, αλλά, αν υπάρχει συμβατότητα, πολύ καλύτερη θα ήταν η τελευταία της Zalman, η ZM80D-HP.

Όσο για το bracket, είχε (δεν το έχει τώρα) το stock του Πλαισίου ένα, μαζί με παλιά ψήκτρα, προς 5ευρώ

Link to comment
Share on other sites

xabikos,

όταν την πρωτοείδα αυτή τη ψήκτρα στο e-shop, αναρωτήθηκα και λέω έβγαλε καινούργια η Zalman;

Έκανα ένα search στο google και είδα review από το 2001!

Οπότε μάλλον, δεν ήταν επιτυχημένη η επιλογή σου.

Η GeForce4 Ti 4200 δεν ήταν αργή κάρτα στην εποχή της για να την "δροσίσεις" παθητικά, αλλά, αν υπάρχει συμβατότητα, πολύ καλύτερη θα ήταν η τελευταία της Zalman, η ZM80D-HP.

Όσο για το bracket, είχε (δεν το έχει τώρα) το stock του Πλαισίου ένα, μαζί με παλιά ψήκτρα, προς 5ευρώ

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει κάτι. Η ψύκτρα αυτή είναι για την ψύξη επεξεργαστών AMD σε socket A και απλά μπορείς να της βάλεις και στο κάτω μέρος ανεμιστήρα για να ψύχει τις κάρτες που έχεις βάλει στη μητρική. Τώρα για 2001 και κάτι χρονάκια ακόμα στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν υπήρχε, εγώ

την πήρα 11/2004 από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει κάτι. Η ψύκτρα αυτή είναι για την ψύξη επεξεργαστών AMD σε socket A και απλά μπορείς να της βάλεις και στο κάτω μέρος ανεμιστήρα για να ψύχει τις κάρτες που έχεις βάλει στη μητρική. Τώρα για 2001 και κάτι χρονάκια ακόμα στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν υπήρχε, εγώ

την πήρα 11/2004 από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Για να μην μπαιρδευόμαστε. Αυτή η ψύκτρα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806167

είναι αυτή που έχω εγώ πάνω και δεν αποδιδεί καλά. Είναι μόνο για vga μάλλον. Τώρα αν παλιότερα μπορούσε να μπει και σε cpu δεν το γνωρίζω. Εγώ τώρα θέλω σε πρώτη φάση αν καταφέρω να την βγάλω για να βάλω κάτι με ανεμστήρα. Διαφορετικά ψάχνω να βρω ένα βραχίονα όπως στην φωτογραφία που επισυνάπτω παραπάνω η κάτι παρόμοιο για να φυσάει την ψύκτρα απο τα πλάγια μήπως και πέσει η θερμοκρασία.

gogos7 όντως η επιλογή δεν ήταν καθόλου καλή. Και πριν την τοποθετήσω μου φαινόταν λίγο περίεργο που έπρεπε να την κολλήσω αλλά που να το φανταζόμουν οτι θα υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά ψάχνω να βρω ένα βραχίονα όπως στην φωτογραφία που επισυνάπτω παραπάνω η κάτι παρόμοιο για να φυσάει την ψύκτρα απο τα πλάγια μήπως και πέσει η θερμοκρασία.

xabikos,

πριν που κοίταξα δεν την είχε, όμως τώρα την ξαναέβαλαν!!!:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=96&Nav_Section_Id=96&Catalog_Id=4&Product_Id=267296&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Με 5ευρώ: πέτα (τρόπος του λέγειν) το ανεμιστηράκι και τη ψήκτρα και κράτα το βραχίονα που χρείαζεσαι! (πάρε έναν και για μένα, αν πεταχτείς εκεί στη Μετομόρφωση! edit: τώρα είδα ότι είσαι Θεσσαλονίκη - γκαντεμιά!)

Link to comment
Share on other sites

xabikos,

πριν που κοίταξα δεν την είχε, όμως τώρα την ξαναέβαλαν!!!:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=96&Nav_Section_Id=96&Catalog_Id=4&Product_Id=267296&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Με 5ευρώ: πέτα (τρόπος του λέγειν) το ανεμιστηράκι και τη ψήκτρα και κράτα το βραχίονα που χρείαζεσαι! (πάρε έναν και για μένα, αν πεταχτείς εκεί στη Μετομόρφωση! edit: τώρα είδα ότι είσαι Θεσσαλονίκη - γκαντεμιά!)

Ναι ρε. Και θα το ήθελα πολύ να το χτυπήσω. Και απο ότι βλέπω δεν μπορώ να το κλείσω και μέσω ίντερνετ. Μπορέι να μπω στο κόπο να τους πάρω ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί για να δω αν γίνετε να μου το στείλουν. Και εγώ που κοίταξα πριν στη zalman στην ίδια σελίδα δεν την είχαν. Πολύ περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.