Jump to content



Παρά το UPS το PC "πέφτει"


abc1442169106

Recommended Posts

@Background

Νομιζω το ιδιο λεμε, οτι πληρωνεις περνεις. Αλλα δεν καταλαβαινω σε καμια περιπτωση τι νοημα εχει να παρεις ενα ups το οποιο με μια πτωση τασης σου κλεινει ο υπολογιστης. Σε τι βοηθαει ενα τετοιο ups?

Αυτο με τη μπαταρια που σου λεω ειναι το ιδιο κυκλωμα με αυτο που εκανα στο carpc με την προσθεση βεβαια ενος φορτιστη για τη μπαταρια απο την πριζα του σπιτιου. Δεν εχω φτιαξει ups αλλα αν χρειαστει θα φτιαξω. Αν θες μπορω να σου στειλω τα σχεδια να το φτιαξεις αλλα να ξερεις οτι πρεπει να εχεις σχεση με ηλεκτρονικα. Αν δεν εχεις πιασει κολλητηρι ποτε δε θα τα καταφερεις. Βεβαια αν δεν ξερεις απο ηλεκτρονικα υπαρχει μια πολυ απλη λυση. Αγοραζεις ενα φορτιστη για τη μπαταρια του αυτοκινητου , μια μπαταρια αυτοκινητου, και εναν inverter απο 12V σε 220V. Κοστιζει βεβαια λιγο ακριβα αυτη η λυση (150-200ευρω). Αλλιως φτιαχνεις ειδικο τροφοδοτικο απο 12V σε 12/5/3.3/-5/-12 οσα βατ θες, φτιαχνεις και φορτιστη, αγοραζεις και μια μπαταρια και εισαι κομπλε για την κεντρικη μοναδα. Αν θες να δουλευει και η οθονη σε καθε διακοπη ρευματος τοτε θες κι εναν inverter 100 βατ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1. Καταρχήν είναι διαφορετικό να βάλεις το UPS σε πολύμπριζο ασφαλεία και διαφορετικό να το βάλεις σε σταθεροποιητή τάσης. Τα πολύμπριζα ασφαλείας έχουν μια άσφαλεια για την υπερτάση (πάνω απο 240-250V) για να μη καίγονται οι συσκευές. Ο σταθεροποιητής είναι ολόκληρο κύκλωμα τροφοδοσίας το οποίο προσπαθεί να σταθεροποιήσει τη τάση μεταξύ δυο ορίων ωστε να μπορεί να τροφοδοτεί συσκευές και σε συνθήκες υποτάσης. Όταν βάζεις σταθεροποιητή πρίν το UPS αυτό που κάνεις είναι να προσπαθείς να σταθεροποιήσεις το ρεύμα που πάει στο UPS. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο μιας και το UPS δεν θα καταλαβαίνει άμεσα τις αυξομειώσεις του ρεύματος και δε θα μπορεί να δουλέψει όταν το χρειαστείς. Επιπλέον πολλοί κατασκευαστές έχουν ήδη κύκλωμα προστασίας στα UPS ωστε και να καταλαβαίνουν τι γίνεται με τη τάση εισόδου και να μπορούν να φορτίζουν την μπαταρία χωρίς πρόβλημα.

Σε περίπτωση υπέρτασης λοιπόν, βάσει όσων λες, ο σταθεροποιητής δεν θα προστατέψει τον υπολογιστή;

Τί παραπάνω θα κάνει το πολύμπριζο ασφαλείας που δεν θα το κάνει ο σταθεροποιητής;

Δεν γνωρίζω κι όλας, ούτε κατάλαβα από αυτά που έγραψες, τί γίνεται όταν υπερβεί το όριο η τάση του ρεύματος και ο υπολογιστής είναι πάνω σε πολύμπριζο ασφαλείας...

...Θα κλείσει η παροχή ρεύματος προς τις συσκευές και συνεπώς θα κλείσει ο υπολογιστής ή απλώς δεν θα περάσει η παραπάνω τάση, αλλά θα συνεχίσει κανονικά η παροχή ρεύματος στον υπολογιστή;

Αν στην θέση του πολύμπριζου ασφαλείας υπήρχε σταθεροποιητής, τότε δεν θα προστάτευε κι αυτός τον υπολογιστή απο την απότομη αλλαγή τάσης;

Ο σταθεροποιητής προσφέρει συνεχή εξομάλυνση του ρεύματος σε αντίθεση με το πολύμπριζο ασφαλείας που απλώς προστατεύει απο ορισμένες ακραίες περιστάσεις (κοίτα το παραπάνω ερώτημα)...αυτό μου ήταν σαφές...

Στην ακραία όμως αυτή περίπτωση, ο σταθεροποιητής δεν θα λειτουργήσει παρόμοια με το πολύμπριζο, δεν θα εμποδίσει το ρεύμα υψηλής τάσης να περάσει;

Αν ναι, τότε τί νοημα έχει που δεν θα χρειαστεί αυτή τη δουλεια να την κάνει το ups (αν το προσθέσουμε τώρα κι αυτό στην εξίσωση);

ΠΟυ είναι η απώλεια δλδ; Ο σταθεροποιητής θα προστατέψει απο την απότομη αλλαγή, θα συνεχίσει να δίνει φιλτραρισμένο ρεύμα στο ups, το AVR του ups δεν θα χρειαστεί να επέμβει...οπότε γιατί να μην συνδέσει κανείς σταθεροποιητή αντί πολύμπριζου ασφαλείας στο ups...

Ίσα ίσα που ο σταθεροποιητής είναι καλύτερη λύση, γιατί προσφέρει συνεχή εξομάλυνση ρεύματος και στην απότομη αλλαγή λειτουργεί προστατεύοντας το μηχάνημα όπως και το πολύμπριζο ασφαλείας...

Στην περίπτωση αυτή το AVR του ups πλεονάζει...εφόσον δλδ δεν προκύπτει ανάγκη ύπαρξής του...

Το ξεχωριστό AVR μάλιστα λένε ότι κάνει πολύ καλύτερη δουλειά απο εκείνο του ups...

Συνεπώς...σχετικά με τα παραπάνω...

...Αν κανείς έχει σταθεροποιητή ρεύματος, τότε μπορεί να προτιμήσει ups stand-by αντί line-interactive;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση υπέρτασης λοιπόν, βάσει όσων λες, ο σταθεροποιητής δεν θα προστατέψει τον υπολογιστή;

Τί παραπάνω θα κάνει το πολύμπριζο ασφαλείας που δεν θα το κάνει ο σταθεροποιητής;

Δεν γνωρίζω κι όλας, ούτε κατάλαβα από αυτά που έγραψες, τί γίνεται όταν υπερβεί το όριο η τάση του ρεύματος και ο υπολογιστής είναι πάνω σε πολύμπριζο ασφαλείας...

...Θα κλείσει η παροχή ρεύματος προς τις συσκευές και συνεπώς θα κλείσει ο υπολογιστής ή απλώς δεν θα περάσει η παραπάνω τάση, αλλά θα συνεχίσει κανονικά η παροχή ρεύματος στον υπολογιστή;

Αν στην θέση του πολύμπριζου ασφαλείας υπήρχε σταθεροποιητής, τότε δεν θα προστάτευε κι αυτός τον υπολογιστή απο την απότομη αλλαγή τάσης;

Ο σταθεροποιητής προσφέρει συνεχή εξομάλυνση του ρεύματος σε αντίθεση με το πολύμπριζο ασφαλείας που απλώς προστατεύει απο ορισμένες ακραίες περιστάσεις (κοίτα το παραπάνω ερώτημα)...αυτό μου ήταν σαφές...

Στην ακραία όμως αυτή περίπτωση, ο σταθεροποιητής δεν θα λειτουργήσει παρόμοια με το πολύμπριζο, δεν θα εμποδίσει το ρεύμα υψηλής τάσης να περάσει;

Αν ναι, τότε τί νοημα έχει που δεν θα χρειαστεί αυτή τη δουλεια να την κάνει το ups (αν το προσθέσουμε τώρα κι αυτό στην εξίσωση);

ΠΟυ είναι η απώλεια δλδ; Ο σταθεροποιητής θα προστατέψει απο την απότομη αλλαγή, θα συνεχίσει να δίνει φιλτραρισμένο ρεύμα στο ups, το AVR του ups δεν θα χρειαστεί να επέμβει...οπότε γιατί να μην συνδέσει κανείς σταθεροποιητή αντί πολύμπριζου ασφαλείας στο ups...

Ίσα ίσα που ο σταθεροποιητής είναι καλύτερη λύση, γιατί προσφέρει συνεχή εξομάλυνση ρεύματος και στην απότομη αλλαγή λειτουργεί προστατεύοντας το μηχάνημα όπως και το πολύμπριζο ασφαλείας...

Στην περίπτωση αυτή το AVR του ups πλεονάζει...εφόσον δλδ δεν προκύπτει ανάγκη ύπαρξής του...

Το ξεχωριστό AVR μάλιστα λένε ότι κάνει πολύ καλύτερη δουλειά απο εκείνο του ups...

Συνεπώς...σχετικά με τα παραπάνω...

...Αν κανείς έχει σταθεροποιητή ρεύματος, τότε μπορεί να προτιμήσει ups stand-by αντί line-interactive;

Το πολύμπριζο ασφαλείας σε περίπτωση υπερτάσης θα κόψει το ρεύμα, μιας και δουλεύει με ασφάλεια, και στη περίπτωση υποτάσης θα περάσει κανονικά η χαμηλή τάση. Υπάρχουν και πολύμπριζα που δουλεύουν σαν σταθεροποιητές και άλλα που δουλεύουν σαν UPS με μικρή μπαταρία, αλλα δε μιλάμε για τέτοια πολύμπριζα. Τα περισσότερα UPS έχουν κύκλωμα ασφαλείας για υπερτάση με ρελέ, για να μην αφήνουν την μεγαλύτερη τάση να περνάει απο το UPS στο PC. Βάζοντας πολύμπριζο ασφαλείας πριν το UPS απλά θα βαρεθείς να αλλάζεις ασφάλειες στις υπερτάσεις χωρίς στην ουσία να κάνεις τίποτα, αφού το UPS προστατεύεται απο μόνο του και προστατεύει το PC. Σε περίπτωση υποτάσης το πολύμπριζο ασφαλείας δεν σου προσφέρει τίποτα.

Ο σταθεροποιητής πάλι, πριν το UPS το μόνο που κάνει είναι να καθυστερεί το UPS να καταλάβει οτι έχει χαμηλώτερη τάση και έτσι στην ουσία αν έχεις line-interactive UPS το κάνεις stand-by. Δηλαδή με το σταθεροποιητή το UPS θα πάρει μπροστά μόνο όταν κοπεί το ρεύμα, γιατι όταν έχεις πτώση τάσης θα την ανορθώνει ο σταθεροποιητής και όχι το UPS. Τα line-interactive έχουν κύκλωμα ανόρθωσης παρόμοιο με τους σταθεροποιητές μόνο που έχουν και τη μπαταρία για να γίνεται καλύτερη ανόρθωση και αν σε περίπτωση υποτάσης χρειαστούν να τροφοδοτήσουν με παραπάνω ρεύμα μπορούν. Για αυτό το λόγο είναι καλύτερο το line-interactive UPS παρά o σταθεροποιητής μαζί με stand-by UPS. Αλλωστε έχω την εντύπωση οτι είναι και πιο φτηνό να βάλεις μόνο ένα line-interactive UPS παρά σταθεροποιητή + stand-by UPS.

Τώρα για την προστασία του PC πέρα απο όλα αυτά, βασικότατο ρόλο παίζει το τροφοδοτικό. Τα καλά τροφοδοτικά έχουν ρελέ για τις υπερτάσεις, για να μην περνανε στο m/b, έχουν ειδικά κυκλώματα για να κρατάνε σταθερές τις τάσεις εξόδου ανεξάρτητα με την τάση εισόδου (όπου μπορούν), το μόνο που δεν έχουν είναι μπαταρία την οποία τους την παρέχεις με το UPS. Για μένα το καλύτερο είναι να δώσεις λεφτά να πάρεις ένα καλό τροφοδοτικό και απο εκεί και πέρα με ένα line-interactive UPS πιστεύω οτι είσαι καλυμμένος απο τα "μαγικά" που κάνει η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

στην ουσία αν έχεις line-interactive UPS το κάνεις stand-by.

Δηλαδή με το σταθεροποιητή το UPS θα πάρει μπροστά μόνο όταν κοπεί το ρεύμα, γιατι όταν έχεις πτώση τάσης θα την ανορθώνει ο σταθεροποιητής και όχι το UPS.

Εφόσον μπεί σταθεροποιητής, αυτό είναι λογικό να συμβαίνει...

Κατ' εσέ δλδ δεν προκύπτει σε καμία περίπτωση σκοπιμότητα χρήσης σταθεροποιητή, εάν υπάρχει ups line-int;

Η απορία μου ξεκίνησε κατ' ουσίαν απο σχόλια που είχα διαβάσει σε περιοδικά αλλά και στο διαδίκτυο, ότι η εξομάλυνση ρεύματος που προσφέρουν τα ups δεν είναι πολύ αξιόπιστη και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ανταγωνιστεί μια ξεχωριστή συσκευή AVR...

Τα line-interactive έχουν κύκλωμα ανόρθωσης παρόμοιο με τους σταθεροποιητές μόνο που έχουν και τη μπαταρία για να γίνεται καλύτερη ανόρθωση και αν σε περίπτωση υποτάσης χρειαστούν να τροφοδοτήσουν με παραπάνω ρεύμα μπορούν.

Για τα UPS είχα διαβάσει νομίζω, ίσως το μεταφέρω λάθος, ότι ουσιαστικά φιλτραρισμένο "υγιές" ρεύμα δίνουν στο τροφοδοτικό μόνο όταν λειτουργεί η μπαταρία τους, δλδ όταν δίνουν ρεύμα απο την μπαταρία, ενώ σε κανονική χρήση δεν φιλτράρουν το ρεύμα το ίδιο αποδοτικά με έναν σταθεροποιητή, με αποτέλεσμα το τροφοδοτικό να καταπονείται περισσότερο...

Εσύ λες ότι όταν είναι το ίδιο το ups που φιλτράρει το ρεύμα, κάνει καλύτερη δουλειά επειδή κατά το φιλτράρισμα αυτό παρεμβαίνει και η λειτουργία της μπαταρίας για να δώσει πιο υγιες ρεύμα στο τροφοδοτικό του υπολογιστή...

Και ότι το αποτέλεσμα αυτού του συνδυασμού λειτουργίας ενσωματωμένου avr + μπαταρίας είναι ουσιαστικα καλύτερο απο αυτό του σταθεροποιητή AVR + μπαταρίας...

Αν συμβάινει έτσι, τότε έχεις δίκιο...

Ομως έχω τις αμφιβολίες μου, αν συμβαίνει στην πράξη έτσι, γιατί στο δικό μου ups όποτε έπαρνε μπρος η μπαταρία ακουγόταν...άρχιζε αυτόματα να σφυράει...

...Αυτό έγινε μόνο σε διακοπές ή σε μικροδιακοπές ενώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο σε μικρές διακυμάνσεις, φανερές απο το μικρό τρεμοπαιγμα των λαμπτήρων φωτισμού του δωματίου...

Αν δηλαδή η μπαταρία δίνει ρεύμα στο τροφοδοτικό και στην περίπτωση ακόμα των συνηθισμένων διακυμάνσεων, τότε, με τη προϋπόθεση ότι η μπαταρία παρεμβαίνει άμεσα, το ρεύμα που δίνει το ups στο τροφοδοτικό ίσως είναι πιο υγιές...

Αν όμως δεν συμβαίνει αυτό και ο σταθεροποιητής προσφέρει όντως καλύτερη εξομάλυνση, τότε αυτή η λύση δεν είναι προτιμότερη, σταθεροποιητή + ups (standby) ;

Ο σταθεροποιητής πάλι, πριν το UPS το μόνο που κάνει είναι να καθυστερεί το UPS να καταλάβει οτι έχει χαμηλώτερη τάση

...αυτό δεν μου είναι σαφές πως έχει αντίκτυπο στη περίπτωση που έχουμε διακοπή ρεύματος...το ποιός συνδυασμός αποδίδει καλύτερα στις διακυμάνσεις το ερωτώ παραπάνω...

...αφ' ης στιγμής δλδ πέσει το ρεύμα, είτε υπάρχει σταθεροποιητής είτε όχι, η μπαταρία του ups θα "κληθεί" κάποια στιγμή να λειτουργήσει...το ζήτημα είναι τότε σε πόσα ms παίρνει μπρος, καθώς οποιοδήποτε κύκλωμα AVR παρεμβάλλεται είτε ενσωματωμένο είτε ξεχωριστό, δεν θα μπορέσει (χωρίς μπαταρία) να κάνει τίποτε άλλο πλην του να προστατέψει τον υπολογιστή απο την απότομη την υπέρταση ή υπόταση, μην αφήνοντάς τη να περάσει...

Δλδ σε κάποια στιγμή, θα σταματήσει να παρέχεται ρεύμα...ακόμη κι αν ένας ξεχωριστός σταθεροποιητής παρεμβαλλόμενος, "καθυστερήσει" για κάποιο διάστημα (ms ίσως; ) τη διακοπή της παροχής...

Το ότι και αν θα φτάσει γρηγορότερα "το μήνυμα" στο ups δεν φαίνεται να έχει σημασία...το πώς θα ανταποκριθεί στην διακοπή φαίνεται να είναι το καθοριστικό σημείο...

Το θεμα είναι η μπαταρία να τεθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα σε λειτουργία από την στιγμή που θα σταματήσει να παρέχεται ρεύμα...

Δεν μου είναι δλδ σαφής η διαφορά ως προς την απόδοση του "συστήματος" στην περίπτωση διακοπής ρεύματος (που είναι και ο λόγος ουσιαστικά ύπαρξης ups) στις δύο περιπτώσεις...

Πάντως είναι σαφές πως ο συνδυασμός AVR κυκλώματος + ups line-int είναι πλεοναστικός, κι ίσως συνιστά μόνο μια παραπάνω ασφαλιστική δικλείδα...αν περάσει δλδ κάτι απο τον σταθεροποιητή, τότε το αντιστοιχο κύκλωμα του ups θα το φιλτράρει...

Συγγνώμη για το πρήξιμο...μερικές λογικές απορίες έχω...όποιες μπορώ δλδ να στοιχειοθετήσω βάσει των διαθέσιμων σε μένα δεδομένων...

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου ξεκίνησε κατ' ουσίαν απο σχόλια που είχα διαβάσει σε περιοδικά αλλά και στο διαδίκτυο, ότι η εξομάλυνση ρεύματος που προσφέρουν τα ups δεν είναι πολύ αξιόπιστη και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ανταγωνιστεί μια ξεχωριστή συσκευή AVR...

Για τα UPS είχα διαβάσει νομίζω, ίσως το μεταφέρω λάθος, ότι ουσιαστικά φιλτραρισμένο "υγιές" ρεύμα δίνουν στο τροφοδοτικό μόνο όταν λειτουργεί η μπαταρία τους, δλδ όταν δίνουν ρεύμα απο την μπαταρία, ενώ σε κανονική χρήση δεν φιλτράρουν το ρεύμα το ίδιο αποδοτικά με έναν σταθεροποιητή, με αποτέλεσμα το τροφοδοτικό να καταπονείται περισσότερο...

Εσύ λες ότι όταν είναι το ίδιο το ups που φιλτράρει το ρεύμα, κάνει καλύτερη δουλειά επειδή κατά το φιλτράρισμα αυτό παρεμβαίνει και η λειτουργία της μπαταρίας για να δώσει πιο υγιες ρεύμα στο τροφοδοτικό του υπολογιστή...

Και ότι το αποτέλεσμα αυτού του συνδυασμού λειτουργίας ενσωματωμένου avr + μπαταρίας είναι ουσιαστικα καλύτερο απο αυτό του σταθεροποιητή AVR + μπαταρίας...

Αν συμβάινει έτσι, τότε έχεις δίκιο...

Ομως έχω τις αμφιβολίες μου, αν συμβαίνει στην πράξη έτσι, γιατί στο δικό μου ups όποτε έπαρνε μπρος η μπαταρία ακουγόταν...άρχιζε αυτόματα να σφυράει...

...Αυτό έγινε μόνο σε διακοπές ή σε μικροδιακοπές ενώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο σε μικρές διακυμάνσεις, φανερές απο το μικρό τρεμοπαιγμα των λαμπτήρων φωτισμού του δωματίου...

Αν δηλαδή η μπαταρία δίνει ρεύμα στο τροφοδοτικό και στην περίπτωση ακόμα των συνηθισμένων διακυμάνσεων, τότε, με τη προϋπόθεση ότι η μπαταρία παρεμβαίνει άμεσα, το ρεύμα που δίνει το ups στο τροφοδοτικό ίσως είναι πιο υγιές...

Αν όμως δεν συμβαίνει αυτό και ο σταθεροποιητής προσφέρει όντως καλύτερη εξομάλυνση, τότε αυτή η λύση δεν είναι προτιμότερη, σταθεροποιητή + ups (standby) ;

Και εδώ ισχύει ο κανόνας ότι πληρώσεις παίρνεις. Ένα καλό (=ακριβό) UPS line-interactive έχει σχετικά καλό κύκλωμα ανόρθωσης και το σημαντικό είναι οτι μόλις έχεις υποτάση μπαίνει σε λειτουργία η μπαταρία και γίνεται ανόρθωση, και δε γίνεται φιλτράρισμα όπως στους σταθεροποιητές (με πυκνωτές κτλ). Ο σταθεροποιητής φιλτράρει το ρεύμα εισόδου και προσπαθεί όταν πέσει κάτω απο κάποια όρια να το ανορθώσει, το UPS line-interactive μόλις πέσει κάτω απο το όριο βάζει σε λειτουργία τη μπαταρία και δε παλεύει για ανόρθωση. Απο αυτή τη σκοπιά το κύκλωμα του UPS είναι πιο απλό αλλα είναι πιο αποδοτικό. Με το AVR + UPS standby θα έχεις πρόβλημα όταν έχεις αρκετή πτώση τάσης την οποία δε μπορεί να την ανορθώση το AVR και το standby δε βάζει σε λειτουργία τη μπαταρία εφόσων δεν έχει διακοπή ρεύματος.

Στις πτώσεις τάσης το UPS line-int θα πρέπει να λειτουργεί τη μπαταρία, αλλα αυτό εξαρτάται απο τη πτώση και απο την κατασκευή του UPS (ότι πληρώνεις πέρνεις)

...αυτό δεν μου είναι σαφές πως έχει αντίκτυπο στη περίπτωση που έχουμε διακοπή ρεύματος...το ποιός συνδυασμός αποδίδει καλύτερα στις διακυμάνσεις το ερωτώ παραπάνω...

...αφ' ης στιγμής δλδ πέσει το ρεύμα, είτε υπάρχει σταθεροποιητής είτε όχι, η μπαταρία του ups θα "κληθεί" κάποια στιγμή να λειτουργήσει...το ζήτημα είναι τότε σε πόσα ms παίρνει μπρος, καθώς οποιοδήποτε κύκλωμα AVR παρεμβάλλεται είτε ενσωματωμένο είτε ξεχωριστό, δεν θα μπορέσει (χωρίς μπαταρία) να κάνει τίποτε άλλο πλην του να προστατέψει τον υπολογιστή απο την απότομη την υπέρταση ή υπόταση, μην αφήνοντάς τη να περάσει...

Δλδ σε κάποια στιγμή, θα σταματήσει να παρέχεται ρεύμα...ακόμη κι αν ένας ξεχωριστός σταθεροποιητής παρεμβαλλόμενος, "καθυστερήσει" για κάποιο διάστημα (ms ίσως; ) τη διακοπή της παροχής...

Το ότι και αν θα φτάσει γρηγορότερα "το μήνυμα" στο ups δεν φαίνεται να έχει σημασία...το πώς θα ανταποκριθεί στην διακοπή φαίνεται να είναι το καθοριστικό σημείο...

Το θεμα είναι η μπαταρία να τεθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα σε λειτουργία από την στιγμή που θα σταματήσει να παρέχεται ρεύμα...

Δεν μου είναι δλδ σαφής η διαφορά ως προς την απόδοση του "συστήματος" στην περίπτωση διακοπής ρεύματος (που είναι και ο λόγος ουσιαστικά ύπαρξης ups) στις δύο περιπτώσεις...

Πάντως είναι σαφές πως ο συνδυασμός AVR κυκλώματος + ups line-int είναι πλεοναστικός, κι ίσως συνιστά μόνο μια παραπάνω ασφαλιστική δικλείδα...αν περάσει δλδ κάτι απο τον σταθεροποιητή, τότε το αντιστοιχο κύκλωμα του ups θα το φιλτράρει...

Βασικά όταν γίνεται διακοπή ρεύματος τα πράγματα είναι πολύ απλά το AVR βγαίνει εκτός μετά απο μικρό χρονικό διάστημα και στη συνέχεια λειτουργεί το UPS (είτε line-int είτε standby). Το θέμα είναι οτι αν καθυστερίσει αρκετά το AVR και έχοντας κατα νου οτι το UPS έχει καποια μικρή καθυστέριση (πιο μεγάλη σε standby) τότε είναι θέμα του τροφοδοτικού αν θα κόψει την παροχή ή όχι στο PC. Με ένα καλό συνδιασμό UPS + PSU και χωρίς AVR τότε προλαβαίνει το UPS να τροφοδοτήσει το PSU. Αν βάλεις το AVR μπροστά και καθυστερίσεις το UPS να αλλάξει σε μπαταρία τότε υπάρχει περίπτωση να κλείσει το PC και μετά να τροφοδοτηθεί με τη μπαταρία του UPS. Σε αυτή τη περίπτωση το UPS είναι άχρηστο...

Το UPS line-int δε φιλτράρει το ρεύμα, απλά το ανορθώνει αν πέσει κάτω απο κάποια όρια μέσω της μπαταρία του. Το AVR φιλτράρει το ρεύμα και προσπαθεί όπου μπορεί να το ανορθώσει χωρίς μπαταρία.

Μπορείς να κάνεις διάφορα πειράματα στο σπίτι με ένα απλό πολύμετρο για να δείς τάσεις και ρεύματα υπο φόρτο για διάφορες συνδέσεις AVR + UPS + PSU... Έχει αρκετή πλάκα και στο προτείνω.

Συγγνώμη για το πρήξιμο...μερικές λογικές απορίες έχω...όποιες μπορώ δλδ να στοιχειοθετήσω βάσει των διαθέσιμων σε μένα δεδομένων...

Τι συγνώμη κουβέντα κάνουμε, ανταλάσσουμε απόψεις και εμπειρίες και μαθαίνουμε και οι 2 καινούργια πράγματα, για αυτό υπάρχουν τα forum.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα αυτά που λέτε αλλά έχω κάποιες απορίες.

Έτσι όπως κατάλαβα γενικά πάντα μιλάω, είναι καλύτερο να έχεις έναν σταθεροποιητή τάσης, αν δε σε νοιάζει να κλείσει το σύστημα σε διακοπή, παρά ένα πανάκριβο UPS line interactive?

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται το UPS να κάνει πάνω από 500 ευρώ και ο σταθεροποιητής ούτε 150 (μιλάμε ίδια VA και τα δύο) και οι διαφορές να είναι μεγάλες και δυσανάλογες με τις τιμές.

Δηλαδή το UPS να έχει μια μπαταρία για να σηκώσει το σύστημα σε περιπτωση διακοπής (και μόνο αυτό) και ο σταθεροποιητής απλώς να μην έχει μπαταρία αλλά να κάνει αυτό που θέλουμε οι περισσότεροι, να διορθώνει το ρευμα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το UPS έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Αφού μόνο την μπαταρία έχει παραπάνω και έχει και κατώτερης ποιότητας ρευμα στην έξοδο. :017:

Tο λέω αυτό γιατί αυτήν την συζήτηση είχα με ένα φίλο μου τις προάλλες για αυτό το θέμα.

Έδωσα βλέπετε 530 ευρώ και πήρα ένα απτα ακριβότερα Line Int UPS, συγκεκριμένα το MGE Evolution 1500 και μετά από αυτά αισθάνομαι ...άκας.

Εγώ δεν ήθελα να έχω ρευμα όταν υπαρχει διακοπή. Απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι το σύστημα μου θα τροφοδοτείται από όσο το δυνατόν πιο "υγειές" ρεύμα γίνεται.

Αμ δεν ήξερα οτι τα UPS Line-Int δεν κάνουν αυτά που κάνει ένας σταθεροποιητής στο 1/3 (και κάτω) του κόστους. :010:

Και μη μου πείτε για On Line αυτό το αντίστοιχο κάνει 900 περίπου ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό (=ακριβό) UPS line-interactive έχει σχετικά καλό κύκλωμα ανόρθωσης και το σημαντικό είναι οτι μόλις έχεις υποτάση μπαίνει σε λειτουργία η μπαταρία και γίνεται ανόρθωση, και δε γίνεται φιλτράρισμα όπως στους σταθεροποιητές (με πυκνωτές κτλ). Ο σταθεροποιητής φιλτράρει το ρεύμα εισόδου και προσπαθεί όταν πέσει κάτω απο κάποια όρια να το ανορθώσει, το UPS line-interactive μόλις πέσει κάτω απο το όριο βάζει σε λειτουργία τη μπαταρία και δε παλεύει για ανόρθωση. Απο αυτή τη σκοπιά το κύκλωμα του UPS είναι πιο απλό αλλα είναι πιο αποδοτικό. Με το AVR + UPS standby θα έχεις πρόβλημα όταν έχεις αρκετή πτώση τάσης την οποία δε μπορεί να την ανορθώση το AVR και το standby δε βάζει σε λειτουργία τη μπαταρία εφόσων δεν έχει διακοπή ρεύματος.

Στην προκειμένη περίπτωση τότε, αυτό που έχει σημασία είναι η τιμή του κατώτερου κ΄ ανώτερου ορίου τάσης ρεύματος, κατά το οποίο εκκινείται η μπαταρία για να παράσχει ρεύμα στο τροφοδοτικό...

Σίγουρα δεν παρεμβαίνει η μπαταρία και στις μικρότερες διακυμανσεις, τις οποίες οφείλει να φιλτράρει το κύκλωμα AVR, εσωτερικό ή εξωτερικό...

Για να κρίνουμε, συνεπώς, ποιός συνδυασμός αποδίδει καλύτερα πρέπει να δούμε το εύρος της διακύμανσης τάσης που μπορεί να καλύψει ο σταθεροποιητής (εσωτερικός ή εξωτερικός) σε συνδυασμό με τα όρια υπότασης ή υπέρτασης στα οποία παρεμβαίνει η μπαταρία του UPS...

Αν δλδ ο σταθεροποιητής ρεύματος εξομαλύνει το ρεύμα με τέτοιο τρόπο ώστε η τάση του να είναι τέτοια ώστε να μην παρεμβαίνει η μπαταρία, τότε το πλεονέκτημα του lin-int UPS αίρεται...

Εκτός κι αν ο κατασκευαστής έχει ορίσει όρια πολύ κοντά μεταξύ τους, ώστε η μπαταρία να επεμβαίνει συχνότερα...

Αλλα και στο θέμα απόδοσης των συνδυασμών AVR stand alone + stand-by UPS και AVR embedded - UPS line int, για να έχει καλύτερη απόδοση κάποιος απο τους δύο συνδυασμούς θα πρέπει η μπαταρία του ups να επεμβαίνει συχνότερα...

...αν το όριο είναι όμως κοινό, τότε ποιό έχει την καλύτερη απόδοση;

Φαντάζομαι ότι ένα μετριας απόδοσης AVR, το οποίο δεν φιλτράρει επαρκώς το ρεύμα και το αφήνει να πιάνει τα όρια επέμβασης της μπαταρίας, δεν θα έχει καλύτερη απόδοση καθώς τις περισσότερες φορε΄ς θα περνάει το ανεπαρκώς φιλτραρισμένο ρεύμα στο τροφοδοτικό του υπολογιστή και μόνο όταν υπερβεί η τάση του ρεύματος συγκεκριμένα όρια θα παρεμβαίνει η μπατρία παρέχοντας πιο υγιές ρεύμα στο τροφοδοτικό...

Ενα καλύτερης απόδοσης AVR το οποίο εξομαλύνει καλύτερα το ρεύμα και κρατάει τη τάση εντός στενότερων ορίων, δεν θα προκαλέσει τη λειτουργία της μπαταρίας το ίδιο συχνά ενδεχομένως, αλλά τον περισσότερο χρόνο θα παρέχει πιο υγιές ρεύμα στο τροφοδοτικό...

Και για να επαναληφθώ, αυτό που έχει σημαδία δλδ είναι τα όρια κατα τα οποία εκκινείται η λειτουργία της μπαταρίας...(κάτι που θα την καταπονεί, ωστόσο, αν αυτά είναι στενά)...

Οπότε η ερώτηση που έχει σημασία είναι η εξής...ποιά είναι τα ενδεδειγμένα όρια επέμβασης της μπαταρίας απο την στιγμή που κοπεί το ρεύμα;

σημασία έχει επίσης ο χρόνος poy χρειάζεται ώστε να εκκινησει η λειτουργία της (όσο μικρότερος, τόσο καλύτερα)...και βάσει αυτών να προβούμε στην αγορά UPS...

φαίνεται να έχει δλδ περισσότερη σημασία απο τον τύπο του UPS...

Βασικά όταν γίνεται διακοπή ρεύματος τα πράγματα είναι πολύ απλά το AVR βγαίνει εκτός μετά απο μικρό χρονικό διάστημα και στη συνέχεια λειτουργεί το UPS (είτε line-int είτε standby). Το θέμα είναι οτι αν καθυστερίσει αρκετά το AVR και έχοντας κατα νου οτι το UPS έχει καποια μικρή καθυστέριση (πιο μεγάλη σε standby) τότε είναι θέμα του τροφοδοτικού αν θα κόψει την παροχή ή όχι στο PC. Με ένα καλό συνδιασμό UPS + PSU και χωρίς AVR τότε προλαβαίνει το UPS να τροφοδοτήσει το PSU. Αν βάλεις το AVR μπροστά και καθυστερίσεις το UPS να αλλάξει σε μπαταρία τότε υπάρχει περίπτωση να κλείσει το PC και μετά να τροφοδοτηθεί με τη μπαταρία του UPS. Σε αυτή τη περίπτωση το UPS είναι άχρηστο...

Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγεις κι εσύ...

Η βέλτιστη προστασία δλδ αποτελεί συνισταμένη επιμέρους συνιστωσών...

1) Η ταχύτητα επέμβασης του AVR και η ποιότητα εξομάλυνσης που προσφέρει (να κρατάει τη τάση του ρεύματος εντός στενών ορίων)

2) Η τιμή του ανώτερου και κατώτερου ορίου που ορίζουν την εκκίνηση λειτουργίας της μπαταρίας (όσο πιο μικρό το διάστημα, τόσο καλύτερα)

3) Ο απαιτουμενος χρόνος εκκίνησης της λειτουργίας της μπαταρίας (όσο μικρότερος, τόσο καλύτερα)

@Zakkorn

Ο σταθεροποιητής της APC 1200AV κοστίζει 50€, όχι 150€..δεν ξέρω αν είχες κα΄τι άλλο στο μυαλό σου...

Περισσότερη σημασία έχει, ειδικά εφόσον μιλάμε για υπολογιστή, να μην υπάρξει διακοπή ρευματος...και η ταχύτητα εκκίνησης της μπαταρίας...

Σνυεπώς δεν νομίζω ότι έπραξες λανθασμένα αγοράζοντας το UPS που αναφέρεις...εφόσον έχεις τα χρήματα γιατί όχι;

Η μόνη ένστασή μου αφορά την απόδοσή του σε σχέση με φτηνότερα...αν μπορείς να έχεις δλδ την ίδια απόδοση με χαμηλότερο κόστος...

Είτε πετύχουμε αυτό το αποτέλεσμα συνδυαστικά ή με ολοκληρωμένες λύσεις, δεν θα έχει διαφορά....ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθεροποιητής της APC 1200AV κοστίζει 50€, όχι 150€..δεν ξέρω αν είχες κα΄τι άλλο στο μυαλό σου...

Περισσότερη σημασία έχει, ειδικά εφόσον μιλάμε για υπολογιστή, να μην υπάρξει διακοπή ρευματος...και η ταχύτητα εκκίνησης της μπαταρίας...

Σνυεπώς δεν νομίζω ότι έπραξες λανθασμένα αγοράζοντας το UPS που αναφέρεις...εφόσον έχεις τα χρήματα γιατί όχι;

Η μόνη ένστασή μου αφορά την απόδοσή του σε σχέση με φτηνότερα...αν μπορείς να έχεις δλδ την ίδια απόδοση με χαμηλότερο κόστος...

Είτε πετύχουμε αυτό το αποτέλεσμα συνδυαστικά ή με ολοκληρωμένες λύσεις, δεν θα έχει διαφορά....ή όχι;;

Πρώτον έγραψα 150 για να είμαι μεσα μιας και αναφέρομαι σε 1500VA σταθεροποιητή. :p

Anyway... αυτό δε με ενδιαφέρει και έτσι κι αλλιώς κάνει τη διαφορά χρημάτων μεγαλύτερη.

Αυτό που ανέφερα ήταν ότι ο σταθεροποιητής τάσης πρσφέρει κάτι παραπάνω για τα λεφτά του που δεν δικαιολογεί το κόστος του UPS.

Δηλαδή αν προσφέρει καλύτερο ρεύμα απότι το UPS γιατί το UPS δεν τον έχει ενσωματομένο. Απτη στιγμή που ο σταθεροποιητής κοστίζει λιγότερο από 100 ευρώ?

Και ξαναλέω μην αναφέρετε τα OnLine UPS.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν προσφέρει καλύτερο ρεύμα απότι το UPS γιατί το UPS δεν τον έχει ενσωματομένο. Απτη στιγμή που ο σταθεροποιητής κοστίζει λιγότερο από 100 ευρώ?
Υπάρχει ενσωματωμένο κύκλωμα σταθεροποίησης/εξομάλυνσης ρεύματος στα UPS...

σ' αυτό αναφερόμαστε παραπάνω ως ενσωματωμένο AVR...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενσωματωμένο κύκλωμα σταθεροποίησης/εξομάλυνσης ρεύματος στα UPS...

σ' αυτό αναφερόμαστε παραπάνω ως ενσωματωμένο AVR...

Αυτο το κύκλωμα είναι το ίδιο με έναν σταθεροποιητή τάσης?

Ή μάλλον να το πω αλλιώς γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Ο σταθεροποιητής τάσης, διορθώνει/σταθεροποιεί τα volt και τα Hz (συν τα παρακάτω)?

Ή απλώς δίνει όσο πιο καθαρό ημίτονο στο ρεύμα γίνεται και σε περίπτωση overvoltage/undervoltage διορθώνει την κατάσταση?

Γιατί αν είναι σαν την πρώτη περίπτωση είναι καλύτερο απο LineIn UPS και είναι σαν OnLine χωρίς μπαταρία.

Αν είναι στην δευτερη περίπτωση τότε είναι σαν UPS LineIn χωρίς μπαταρία, οπότε είμαι χαρούμενος και δεν αισθάνομαι τόσο ...άκας. :036:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.