Jump to content



Printer,πόσες σελίδες βγάζει;


gto234

Recommended Posts

Γεια χαρά,

θέλω να εκτυπώσω σε μερικά αντίτυπα τη διπλωματική (στην ουσία θέλω να τυπώσω περίπου 215 έγχρωμες σελίδες με κάλυψη περίπου 50% της σελίδας σε φώτογραφίες).Επειδή για να τα τυπώσω έξω μου ζητάνε 0.60€ τη σελίδα δηλαδή θα μου βγεί περίπου 110€.Οπότε σκέφτηκα να πάρω εκτυπωτη inkjet για να τις τυπώσω και να μου μείνει κιόλας.Σκέφτομαι για τον canon pixma ip2200 αλλά δεν ξέρω αν με τα μελάνια που θα έχει θα μπορεί να τυπώσει 215 έγχρωμες σελίδες?Έχετε κάποια άλλη πρόταση μεχρι 100€ για τη δουλειά που το θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Μπα 200 σελίδες έγρωμες, σε καλή ποιότητα αποκλείεται. Το έγρωμο μελάνι φεύγει πολύ γρήγορα. Ζήτημα να βγάλεις 50-60 σελίδες. Εγώ θυμάμαι σε inkjet Epson C-46 όταν τον πρωτοπήρα πρέπει να είχα εκτυπώσει καμιά 30 έγχρωμες σελίδες και τα μελάνια έφτασαν στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

215 x 0.6 = 129 Ευρώ

Συμβουλή: Δώσε 147 + 22 ευρώ μεταφορικά και πάρε τον PIXMA IP5200.

Θα πάθεις ατύχημα από την ποιότητα και τις δυνατότητές του. Συν ότι η Canon έχει τα φτηνότερα μελάνια από τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

Τα πρώτα μελάνια που ήταν μέσα στη συσκευασία μου κράτησαν για 120 Α6 φωτογραφίες.

http://www.technikdirekt.de/main/en/computer/drucker/tintenstrahldrucker/809947/-/Article.html?fillspace=1

Link to comment
Share on other sites

Τι laser?Οι έγχρωμοι ξεκινάνε από 290€!

Ο pixma 4200 βγάζει 200+ έγχρωμες σελίδες με τα demo μελάνια?

ουτε για αστείο, το καλύτερο που έχω τύχει να δω είναι γύρω στις 20...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον πιο φτηνό HP και πάρε και 5-6 μελάνια αναγομωμένα και είσαι εντάξει. Αντι για 20 ευρώ το ένα 8α σου πάνε στην μισή τιμή και είσαι εντάξει. Πάντως , στα ίδια λεφτά θα σου πάει απλά θα σου μείνει ο εκτυπωτής τον οποίο αν πουλήσεις μετά θα έχεις το κέρδος...

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια με την εμπειρία τρίτου που έχουν περάσει πολλοί εκτυπωτές από τα χέρια του και πολλά λίτρα μελάνι . Για τη δουλειά που θες μάλλον ΗΡ. Αν θες στο μέλλον να έχεις και άριστη φωτογραφική ποιότητα μαζί με αντοχή τότε ΕΠΣΟΝ .Οι κεφαλές απλά παίζουν σε άλλο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

215 x 0.6 = 129 Ευρώ

Συμβουλή: Δώσε 147 + 22 ευρώ μεταφορικά και πάρε τον PIXMA IP5200.

Θα πάθεις ατύχημα από την ποιότητα και τις δυνατότητές του. Συν ότι η Canon έχει τα φτηνότερα μελάνια από τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

Τα πρώτα μελάνια που ήταν μέσα στη συσκευασία μου κράτησαν για 120 Α6 φωτογραφίες.

http://www.technikdirekt.de/main/en/computer/drucker/tintenstrahldrucker/809947/-/Article.html?fillspace=1

Α ναι κατα λάθος είχα υπολογίσει με 0.5€.

Οπως τη βλέπω τη δουλειά θα την κάνω με τον epson c42 αφού ξαναγεμίσω τα μελάνια του...τραγική η ποιότητα μεν,αποδεκτή για την διπλωματική δε.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι οικονομικοί hp χαλάνε εύκολα και δεν είναι για μαζικές εκτυπώσεις. Αν όμως θες one time job πάρε τον και το πιθανότερο να σου φτάσουν τα μαμά μελάνια για όλη τη δουλειά..

Προσωπικά θα σου συνιστούσα να πάρεις canon / epson + παραπάνω μελάνια. Και πάλι σε συμφέρει, είναι σα να αγοράζεις τα μελάνια και σου μένει ο εκτυπωτής.

Ιδικά άμα τα αναγομώσεις κιόλας τσάμπα θα σου ρθει…

Και γω στην πτυχιακή μου έτσι το έκανα. Αν και δεν διάβασα βέβαια ότι ο hp που είχα πάρει εκτυπώνει maximum 1000 σελίδες το μήνα και του έβαλα μονομιάς πάνω από 1200 (σχεδόν όλες είχαν και μια photo μικρή ή μεγάλη) και σαφώς τον ξεκοίλιασα αλλά και πάλι με συνέφερε γιατί μου ζητούσαν ένα κουβά χιλιάρικα :050:

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!

Τελικά αποφάσισα να πάρω μελάνι για τον Lexmark Z32 που έχω διότι ο Canon C42 είναι εντελώς τραγικός (έκανα μερικές δοκιμές).

Πήγα κ έσκασα 34€ για το έγχρωμο μελάνι του lexmark (μαυρο έχει και δουλεύει), κλειστό σφραγισμένο κουτί κλπ. και δεν τα βγάζει σωστά!Μου τα βγάζει με διακεκομένες γραμμές.Τι να κάνω μήπως θέλει λίγο χρόνο να κάτσει το μελάνι;Έκανα και καθαρισμό κεφαλών αλλά τίποτα...

Να το πάω πίσω;Δέχονται αλλαγές σε μελάνια;

Link to comment
Share on other sites

θέλουν καθαρισμό οι κεφαλες. Πάρε ένα βαμβάκι για τα αυτια και βάλε οινόπνευμα και κα8αρισε επαφές και αν μπορεις χαρτι κουζίνας με λιγο οινοπνευμα και βάλτο απο κάτω και προσπά8ησε να κα8αρίσεις οτι ξεραμένο μελάνι έχει (έτσι όπως βγαίνει το χαρτί....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.