Jump to content



Crossfire OR NO Crossfire ?


amdfreak

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

μετά από τον καταιγισμό του SLI μπήκα και εγώ να μάθω σχετικά με το crossfire μέσα στην ATI.

Λέει ότι τα GPUs που υποστηρίζονται είναι x800,x850 και όλα τα 1000aria.

Όλα καλά μέχρι εδώ...ας πούμε για παράδειγμα ότι περνεις ένα mobo για crossfire chipset RD480 και να κουμπώσεις 2 x800 ,εδώ όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όπως στην NVIDIA πρέπει να βρεις μια Χ800(περιπου στα 190€) και μια Χ800 CROSSFIRE EDITION(??€) ,τώρα το θέμα είναι που????:009:

To θεωρώ μεγάλη Μ@.....κια αυτο που εχει κανει η ΑΤΙ,με λιγα λογια σε παει σε 1000αρα σειρα ασχετα αν μεσα στο επισημο site λεει για καρτες Χ800 ΣΕ CROSSFIRE MODE.

Τουλάχιστον εδω ελλαδα δεν βρηκα κατι σχετικο με Χ800 Crossfire Edition

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να επενδύσεις δική μου γνώμη είναι να αφήσεις τα SLI+Croossfire για τους έχοντες και κατέχοντες......οι εταιρείες έτσι και αλλιώς το μόνο που θέλουνε είναι να να μας τα πάρουνε χονδρά, άσε που σε κανα χρόνο απο τώρα θα βγούνε DUAL GPU'S. Και οι δύο εταιρείες έχουνε περιορισμούς προς την συνδεσμολογία, σίγουρο είναι οτι το crossfire είναι πολύ ανώριμο ακόμα. :006:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

x800 CF υπάρχει εδώ στη θεσσαλονίκη σε ένα μαγαζί που αγοράζω κομμάτια εδώ και κάνα μηνα τώρα τιμή δεν ξέρω να σου πω !!!!

το κακό και στα δυο που βρίσκω είναι ρε παιδιά η κατανάλωση ήδη εξαιτίας του συστήματος μου το ρεύμα έρχεται φωτιά φαντάσου και με SLI η CF :(

Link to comment
Share on other sites

To θεωρώ μεγάλη Μ@.....κια αυτο που εχει κανει η ΑΤΙ,με λιγα λογια σε παει σε 1000αρα σειρα ασχετα αν μεσα στο επισημο site λεει για καρτες Χ800 ΣΕ CROSSFIRE MODE.

Τουλάχιστον εδω ελλαδα δεν βρηκα κατι σχετικο με Χ800 Crossfire Edition

με crossfire δεν χρειαζετε να εχεις ιδιες καρτεσ οποσ με την nvidia. μπωρεις να βαλεις 2 εντελως διαφορετικεσ καρτες

δηλαδη μπωρεις να ενωσεις μια απλη χ800 με μια χ800cf ή χ850cf ή χ1800cf ή χ1900cf................

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το crossfire για να δουλεψει χρειαζεται μια mαster καρτα σαν αυτην και μια οποιαδηποτε αλλη cf ready καρτα.Το θεμα ειναι οτι και καλα θα δουλευει σε ολα τα παιχνιδια και θα ειναι καλο!!!Εγω ομως ρωταω αξιζει να σκασεις 400 ευρω για μια master καρτα χ800 και αλλα 400 τουλαχιστον για μια χ1800**?????

Απο την αλλη ειναι ακομη καινουργιο και μη δοκιμασμενο!! Οπως ειπωθηκε παραπανω μηπως ειναι καλυτερα να παρεις μια χ1900 ή 7800gtx με 500 που τα παιζει ολα αρκετα καλα και τερμα!!

Y.Γ. Ισχυει οτι μια 6800GT ειναι καλυτερη απο 2Χ6600gt ???

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ. Ισχυει οτι μια 6800GT ειναι καλυτερη απο 2Χ6600gt ???

Εξαρταται απο τις υλοποιησεις. Οι δικιες μου ειχαν μεγαλυτερες επιδοσεις απο μια 6800gt σε default settings (το ιδιο ισχυει και σε κατασταση υπερχρονισμου).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.