Jump to content



Προβλημα με σκληρό δίσκο


alexakis84

Recommended Posts

Θέλω την βοήθειά σας.

Εχώ έναν "WD 160GB SATA" και με έκανε το γνωστό "τσαφ τσαφ"

καθώς φόρτωναν τα windows όταν άναβε το λαμπάκι της δισκέτας.

Επισης το ίδιο όταν πήγαινα να διαβάσω μια δισκέτα. Τον δίσκο τον έβαζαν τα windows σε

PIO MODE.

Ανοίγω το κουτί και βλέπω οτι η δισκέτα παίρνει ρεύμα απο το ρεύμα τον σκληρό.

Αλάζω την δισκέτα το βίσμα και το πρόβλημα διορθώνεται.

Κάνω checkdisk και για λίγο όλα καλά.

Πάω να γράψω ένα dvd και πάλι ο σκληρός κάνει "τσαφ τσαφ".

Με βγάζει πρόβλημα στο atapi αλλάζω καλωδιοταινία διορθώνεται για λίγο.

Μετά απο μέρες πάλι το ίδιο όταν πάω να γράψω dvd αλλά στα windows δεν με βγάζει σφάλμα

και ούτε πέφτει καμιά συσκευή σε pio mode.

Το αφήνω έτσι πως είναι γιατί μου το έκανε μερικές φορές μόνο.

Μέχρι την προηγούμενη παρασκευή μου το ξανακάνει μου τον περνάει πάλι σε pio mode

και όταν πάω να κάνω κατάργιση στον σκληρό για να τον ξανακάνω UDMA5 κάνει τσαφ τσαφ συνέχεια στην εκκίνηση και μου βγάζει σφάλμα όταν πάει να φορτωθεί η επιφάνεια εργασίας.

Βάζω τα windows σε έναν 40αρι παλιό και σώζω όλα τα αρχεία.

Μετο που τον κάνω κανονικό format μετά ακούγεται κάπου στο 10% ένα σφύριγμα απο τον σκληρό και τα windows λένε οτι είναι κατεστραμένος ο δίσκος.

Να σημειώσω οτι είναι ο δεύτερος σκληρός που αλλάζω για τον ίδιο λόγο.

Τον πήγα πίσω αλλά φοβάμαι μη τυχόν μου το ξανακάνει γιατί ο δευτερος είχε το πόλι 2 μήνες.

Η σύνθεση του υπολογιστή άμα σας ενδιαφέρει είναι:

Proccesor: Pentium4 3.2 HT

Motherboard: Asus P5Gd1 Pro

Ram: 1GB Dual Chanel

Hd: WD 160 Sata

DvdR:Tean

Dvd Rom: Teac

Παιριμένω την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό;

Έχω ένα 450W 20pin αλλά η motherboard έχει 24pin και τα 4 τελευταία είναι κενά.

Λές να είναι αυτό;

Αλλά οι συσκευές γιατί δουλέυουν σωστά και ο σκληρός πέρνει κατευθείαν απο το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Η Asus φταίει ! :D j/k :) μετατροπέα από 20 σε 24 pin έχεις? μπορείς να δοκιμάσεις? έχω την εντύπωση πως το τροφοδοτικού σου τι κάνει τι ζημια.

Όχι δεν έχω πάω να βάλω αμα είναι 24αρι να τελειώνουμε. Γιατί χαλάει όμως μόνο δίσκος;

και όλα τα άλλα είναι μια χαρά δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω πατησει στο παρελθον με τα molex του τροφοδοτικου . Δοκιμασε οπως δουλευει ο δισκος να κουνησεις το molex . Μηπως φταιει αυτο ...

Τα 24pin οχι , δε δημιουργουν προβλημα . Τα 4 νεα pins σχετιζονται με το Pci Express.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω πατησει στο παρελθον με τα molex του τροφοδοτικου . Δοκιμασε οπως δουλευει ο δισκος να κουνησεις το molex . Μηπως φταιει αυτο ...

Τα 24pin οχι , δε δημιουργουν προβλημα . Τα 4 νεα pins σχετιζονται με το Pci Express.

Τα molex πιοιά είναι; :102:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εφοσον έχει περάσει διάστημα μεγαλύτερο του μήνα χωρίς καμία απάντηση, το θέμα πλέον δεν ανήκει στην κατηγορία επείγοντα περιστατικά και κλειδώνει.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.