Jump to content



Διαταξη SLi?


circi

Recommended Posts

Μια ερωτηση σχετικα με το SLi.

Σε διαταξη (?) SLi μπαινουν μονο ιδιες καρτες της Νvidia?

Δλδ 6800 + 6800

η μορουμε να βαλουμε και 7800 + 6800?

Συμφερει να βαλουμε 2 καρτες σε SLi αν εχουμε οθονη TFT?

Γιατι καπου διαβασα οτι το SLi ειναι οφελιμο μονο σε υψηλες αναλυσεις.

Μαλιστα σε καποιο τεστ ειδα οτι 2 6600 σε SLi πολλες φορες ειναι χειροτερες απο μια απλη 6600 μονη της... :120:

Link to comment
Share on other sites

Για να μπούν 2 κάρτες σε SLI πρέπει να έχουν την ίδια GPU. Δηλαδή μπορείς να βάλεις 2χ 6800 ή 2χ 6800gt ή 2χ7800. Συνδυασμοί όπως μια 7800 και μια 6800 ή μια 6800 και μια 6800GT δεν γίνονται.

Από κει και πέρα μπορείς να βάλεις δυο κάρτες από διαφορετικές μάρκες πχ μια ASUS και μια MSI όπως έχω στο συστημά μου. Επί πλέον μπορείς να βάλεις δυο κάρτες με ίδια GPU πχ 6600 με διαφορετικές μνήμες, όπως μία 128 και μια 256. Όμως σε αυτή την περίπτωση η συνολική μνήμη θα είναι το διπλάσιο της μικρότερης δηλαδή 256, και όχι 384. Τέλος μπορείς να βάλεις δύο κάρτες με ίδιες GPU που όμως να είναι διαφορετικά χρονισμένες, πχ 2χ 6800 η μία στα 315 και η άλλη 320. (αυθαίρετο παράδειγμα)

Σχετικά με τις υψηλές αναλύσεις αν βάλεις 2χ6600 πόσο υψηλές αναλύσεις μπορείς πια να πιάσεις στα σύγχρονα games? Ακόμα και με 2 6800 απλές όπως εγώ doom 3 και quake 4 τρέχω σε 1152x864 και 2χ anti-aliasing

Όσον αφορά το review που διάβασες πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Πάντως γενικά να ξέρεις ότι αν με μία κάρτα είσαι στο 1 με δύο κάρτες σε SLI το μέγιστο θεωρητικό είναι το 1.9 και όχι το διπλάσιο, αλλά ακόμα και το 1.9 σπάνια επιτυγχάνεται

Link to comment
Share on other sites

Με διαφορετικές κάρτες δε γίνεται εκτός αν μιλάμε π.χ. για μία 6800 ultra και μία 6800GT όπου πιθανόν (πιθανόν είπα ε) να γίνεται εάν φρενάρεις την ultra στα μέτρα της gt με ανάλογο bios ή αν μπορέσεις να βάλεις ultra bios στη gt κτλ. Και δεν είμαι και σίγουρος. Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι το sli κατά κανόνα θέλει δύο ίδιες κάρτες.

Τώρα για το αν συμφέρει γενικότερα το SLI, ας απαντήσουν αυτοί που το έχουν δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το sli θέλει δυο κάρτες με το ίδιο ακριβώς βίος? Έτσι δεν είναι?

Όχι πια, με τους τελευταίους drivers το SLI έχει γίνει πιο ευέληκτο και επιτρέπει τις παραπάνω επιλογές

Εδώ έχει αναλυτικότατες απαντήσεις σε παρόμοιες FAQ

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν συμφερει να χεις sli οπως εχουν εξελιχθει τα πραγματα.Ειναι ακριβο, ναι μεν εχεις πολυ καλες επιδοσεις αλλα τι να το κανεις εφοσον σε ενα τριμηνο μετα την αγορα συστηματος sli σου βγει καρτα (μονη) με καλυτερες ειπδοσεις απο το sli συστημα σου με τα ιδια ή και λιγοτερα λεφτα. Παρε για παραδειγμα εμενα...το πασχα αγορασα νεο pc με 2 καρτες(βλεπε στην υπογραφη μου...κοστος 470 euro) και τωρα με μια υπερχρονισμενη 7800gt βλεπω σκονη.

Επισης δεν ισχυει αυτο οτι μια 6600gt ειναι καλυτερη απο 2 με καμια Παναγια.

Τελος εμενα στο quake 4 me 1280x1024 με high quality και 4χ anisotropic πιανω σταθερο 50-55, αν ανεβασω την λεπτομερια παραπανω (8χ και βαλε anisotropic) γινετε κολαση πεφτει στα 17-20.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα σε καποιο τεστ ειδα οτι 2 6600 σε SLi πολλες φορες ειναι χειροτερες απο μια απλη 6600 μονη της... :120:

Στο κουτί της υπογραφής με μια 6600 έπιασα 4.485 στο 3dmark05. Βάζοντας άλλη μια με ενεργοποίηση sli έφτασα 6011 χαλαρά, οπότε καταλαβαίνεις πια είναι η διαφορά με μια και με δυο κάρτες.Το κόστος από τις 2 κάρτες ήταν 240 ευρά. Τότε με 240 έπαιρνες μια 6600gt 128άρα και βέβαια δεν υπήρχε περίπτωση να πιάσω τέτοιο score me 6600gt.

Link to comment
Share on other sites

PC WORLD Σεπτεμβριος 2005 σελ. 94

"Σε συγκριση με τν αποδοση μιας 6600gt τα πραγματα ειναι σκουρα για το SLi,καθως σε ολες τις περιπτωσεις ειναι ανετα ταχυτερη απο τις 2 6600,η αποδοση του SLi ειναι ακομα χειροτερη και απο την χρηση μιας καρτας"

αυτα σε test στο doom 3 μιας 6600gt,μιας 6600 και 2 6600 σε SLI!

Link to comment
Share on other sites

χμμ απο οτι καταλαβα εννοεις 2χ6600 απλες και οχι 2χ6600gt.

Παντως και παλι 2χ6600 απλες δεν νομιζω να ειναι χειροτερες απο μια 6600gt.Ασ το παρουμε πρακτικα μια 6600 εχει 8 pipes οσα και μια 6600gt. Στο μονο που διαφερουν ειναι οτι η 6600gt ειναι υψηλοτερα χρονισμενη απο την 6600. Αρα εχουμε 16 pipes των 2χ6600 εναντι των 8 pipes μιας 6600gt. Αρα ειναι αδυνατον μια 6600gt να ειναι ταχυτερη απο 2χ6600 απλων και ας ειναι πιο ψηλα χρονισμενη η 6600gt.

Link to comment
Share on other sites

ελα ομως που αυτα τα μηχανηματα καταργουν πολλες φορες την κοινη λογικη!

Δεν εχω ιδεα...ετσι εγραφε το pc world!Ισως ηταν ακομα δεν ειχαν εμφανιστει drivers που να υποστιριζουν καλα το SLi.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω. Παντως η λογικη αυτο λεει. Δεν ξερω εαν εχουν κανει καποιο λαθος.

Γιατι και αν το παρουμε ως προς το 3dmark μια 6600gt βγαζει πανω κατω 3500 ενω μια 6600 απλη κοντα στα 3000. Αρα σε sli θα βγαζει τουλαχιστον 70% παραπανω (και παραπανω). Αρα απο 3000 περναει στα περιπου 5100 3dmarks.

Οι τιμες ειναι στο περιπου

Link to comment
Share on other sites

PC WORLD Σεπτεμβριος 2005 σελ. 94

"Σε συγκριση με τν αποδοση μιας 6600gt τα πραγματα ειναι σκουρα για το SLi,καθως σε ολες τις περιπτωσεις ειναι ανετα ταχυτερη απο τις 2 6600,η αποδοση του SLi ειναι ακομα χειροτερη και απο την χρηση μιας καρτας"

αυτα σε test στο doom 3 μιας 6600gt,μιας 6600 και 2 6600 σε SLI!

Πρέπει να μάθεις να ξεχωρίζεις τα editorials από τα advertorials. Τα μισά από όσα διαβάζουμε γράφονται με το αζημίωτο να ξέρεις. Εγώ έγραψα για κάτι το οποίο δοκίμασα ο ίδιος και δεν έχω κανένα λόγο να πώ ψέματα, ούτε με πλήρωσε κανένας...

Link to comment
Share on other sites

Mη ξεχνεμε οτι το SLI δεν υποστηριζεται απο ολα τα

παιχνιδια.

'Οχι μόνο. Και σε μερικές εφαρμογές όπως Autocad δημιουργεί προβλήματα. 'Όταν δουλεύω cad με sli σε κάθε κίνηση του ποντικιού ψάχνω το σταυρόνημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμμα cad δουλευεις?

2005 με cadw 9.01 δεν έχω δοκιμάσει βέβαια άλλη έκδοση να δώ αν παίζει σωστά αλλά εικάζω πως το πιο πιθανό είναι να φταίνε οι drivers. Αν βγούν νέοι μπορεί να μη το κάνει. Στο Magic Ball 2 με sli μου εμφάνιζε μια πράσινη γραμμή κατά μήκος της οθόνης. Με τους 81.98 από nvidia εξαφανίστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.