Jump to content



!!Help με linux!!!


Braveheart1980

Recommended Posts

Εβαλα χθες το baghira (Mac OS style για το kde)

Πηγαν καλα ολα στο installation , αλλα ακολουθώντας τις οδηγιες εδώ στο 2ο βημα οταν εκτελεσα την εντολη :

dcop kicker default restart

εγινε κουλουβαχατα το συστημα

Οποτε εκανα κλικ στο μενου κρασαρε το συμπαν : εξαφανιζοταν η κατω μπαρα κτλ κτλ

Ψαχνωντας τι θα επρεπε να κανω για να το διορθωσω και επειδη μου εδινε μετα απο πολλα πειραγματα ενα σφαλμα του τυπου "DCOP server not found" οταν πηγαινα να τρεξω τον Χ ακολουθησα τις οδηγίες εδώ

Δυστυχως ομως εδωσα και τις εντολες X :1 & και export DISPLAY=:0 και X :2 & και export DISPLAY=:0 με αποτελεσμα να εχω την οθονη χωρισμενη στα 2!!!!!

Δειτε για να καταλαβετε:

dsc020962tc.jpg

Oταν τρεχω startx μπαινει σε γραφικο ΑΛΛΑ το mouse pointer εμφανιζεται αρκετες φορες διπλο και δε μπορει να κουνηθει σε ολη την οθονη!!!

Το παιδευα μεχρι χθες στις 5 παρα τα ξημερωματα

Αυτα που εχω κανει μεχρι τωρα (και τα οποια ΔΕΝ εχουν αποδωσει καρπους) ειναι

(1)Σβησιμο του /etc/X11/xorg.conf για να το ξαναδημιουργησει

(2)Κατεβασαμα και εγκατάσταση των τελευταιων driver(81.78) για την nvidia μου(5200)

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εξακολουθεί να είναι το ίδιο; Πες μας διανομή;

Δυστυχως το ιδιο ειναι!

SuSE 10.0

Μολις εσβησα το xor.conf και ετρεξα το xf86config

Τα εβαλα ολα default , μπηκα σε Χ (μια χαρα!) ετρεξα το sax2 εφτιαξα το μονιτορ κτλ κτλ

Το ποντικι δε μου εκανε τρελλα και χαρηκα οτι εφτιαξε!

Αλλλα ΤΖΑΜΠΑ χαρηκα!

Πατωντας ctrl+alt+backspace ξαναβγηκα στην πιο πανω (χωρισμενη στα 2) οθονη!!

Παρ'όλα αυτα μπαινω gnome μια χαρα!

ΑΛΛΑ οταν παω να μπω kde δινοντας startkde μου λεει κατι οτι δε βρεθηκε οθονη!

ΥΓ Μπορω να κανω ανετοτατα remote login απο ssh (με putty)

Link to comment
Share on other sites

Newsflash

Ενω δινοντας απο την οθονη τη χωρισμενη στα 2 gdm μου ελεγε οτι ηδη τρεχει(xdm δεν εκανε τιποτε) δινοντας kdm μπηκα KDE μια χαρα!!

Πατωντας τωρα ctrl+alt+backspace δε μου βγαζει την πιο πανω χωρισμενη στα 2 οθονη , αλλα το login manager kdm

Να υποθεσω οτι διορθώθηκε??

Link to comment
Share on other sites

Newsflash

Ενω δινοντας απο την οθονη τη χωρισμενη στα 2 gdm μου ελεγε οτι ηδη τρεχει(xdm δεν εκανε τιποτε) δινοντας kdm μπηκα KDE μια χαρα!!

Πατωντας τωρα ctrl+alt+backspace δε μου βγαζει την πιο πανω χωρισμενη στα 2 οθονη , αλλα το login manager kdm

Να υποθεσω οτι διορθώθηκε??

Έχεις πειράξει το dcop. Ίσως και να διοθρώθηκε. Μπες σε kde και μετά ξαναβγές σε κονσόλα και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να τρεξω το glxgears και ιδου τι μου εβγαλε

anakin@linux:~> glxgears
Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0".
glxgears: Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual.

Δυστυχως πατωντας ctrl+alt+f1 μεσα απο kde μια απο τα ιδια.............

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να τρεξω το glxgears και ιδου τι μου εβγαλε

anakin@linux:~> glxgears
Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0".
glxgears: Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual.

Δυστυχως πατωντας ctrl+alt+f1 μεσα απο kde μια απο τα ιδια.............

Κάνε ένα restart, μπες gnome και ξαναβγές σε κονσόλα. Εξακολουθείς να έχεις την κονσόλα χωρισμένη στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart, μπες gnome και ξαναβγές σε κονσόλα. Εξακολουθείς να έχεις την κονσόλα χωρισμένη στα δύο;

Οταν λες restart εννοεις κανονικο restart ή logout-login?

Link to comment
Share on other sites

Φτου!

Ειμαι και στο uptime project και αν κανω ρισταρτ,αστα!

Δε γινεται διαφορετικα???

Θέλεις να κάνεις reset το framebuffer από κονσόλα; Κάπως γίνεται αλλά πρέπει να το κοιτάξω και δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή. Δεν είναι και η πλέον συχνή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον DarthMoul καταρχην σε ευχαριστω πολυ

Σου ειμαι ειλικρινα υποχρεος!

Λοιπον εκανα edit το xorg.conf και ειδα οτι φορτωνε το module nv (το generic module της suse για nvidia καρτες) αντι του nvidia

Το εφτιαξα και τωρα τα glxinfo , glxgears κτλ εφτιαξαν

Με ctrl+alt+f1 εξακολουθω να εχω 2 οθονες

Λοιπον επειδη οπως δουλευει τωρα το συστημα μου ειναι μια χαρα για οτι το θελω (browsing,downloading,apache,gimp κτλ κτλ) ΑΝ και ΟΠΟΤΕ μπορεσεις πες μου πως θα κανω απο κονσολα restart τον framebuffer ειτε σε αυτο το thread ειτε μεσω pm

YΓ Σορρυ για την αργη απαντηση,αλλα δε μου φτανουν αυτα που εχω,με πεταξε εξω και κανα 10λεπτο ο συνδυασμος πΟΤΕ/Forthnet

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ και ΟΠΟΤΕ μπορεσεις πες μου πως θα κανω απο κονσολα restart τον framebuffer ειτε σε αυτο το thread ειτε μεσω pm

Πιστεύω οτι θα ήταν προτιμότερο όταν βρει τον χρόνο ο Λουκάς να απαντήσει στο thread και όχι σε pm, έτσι ώστε να μπορεί μελλοντικά κάποιος χρήστης να βρει απάντηση στο ίδιο πρόβλημα και να μην πεθάνει τον Λουκά με pm :044:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον DarthMoul καταρχην σε ευχαριστω πολυ

Σου ειμαι ειλικρινα υποχρεος!

Λοιπον εκανα edit το xorg.conf και ειδα οτι φορτωνε το module nv (το generic module της suse για nvidia καρτες) αντι του nvidia

Το εφτιαξα και τωρα τα glxinfo , glxgears κτλ εφτιαξαν

Με ctrl+alt+f1 εξακολουθω να εχω 2 οθονες

Λοιπον επειδη οπως δουλευει τωρα το συστημα μου ειναι μια χαρα για οτι το θελω (browsing,downloading,apache,gimp κτλ κτλ) ΑΝ και ΟΠΟΤΕ μπορεσεις πες μου πως θα κανω απο κονσολα restart τον framebuffer ειτε σε αυτο το thread ειτε μεσω pm

YΓ Σορρυ για την αργη απαντηση,αλλα δε μου φτανουν αυτα που εχω,με πεταξε εξω και κανα 10λεπτο ο συνδυασμος πΟΤΕ/Forthnet

Νομιζω σε console αν γραψεις reset κανει reset τον framebuffer αλλα καλυτερα να περιμενεις τον Darthmoul να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου δώσεις το αποτέλεσμα της εντολής

fbset -s

Μία φορά από κονσόλα και μια από ένα xterm στα X windows.

Λοιπον απο το konsole απο kde

linux:/home/anakin # fbset -s

mode "1024x768-76"
# D: 78.653 MHz, H: 59.949 kHz, V: 75.694 Hz
geometry 1024 768 1024 768 16
timings 12714 128 32 16 4 128 4
rgba 5/11,6/5,5/0,0/0
endmode

Με ssh login (απο putty)(τοπικα απο τη κονσολα δηλαδη ΔΕΝ βλεπω καθαρα τι γραφει παντως πρεπει να ειναι το ιδιο)

linux:~ # fbset -s

mode "1024x768-76"
# D: 78.653 MHz, H: 59.949 kHz, V: 75.694 Hz
geometry 1024 768 1024 768 16
timings 12714 128 32 16 4 128 4
rgba 5/11,6/5,5/0,0/0
endmode

YΓ Η αναλυση μου ειναι 1280x1024.....

Link to comment
Share on other sites

1280x1024 είναι η ανάλυση σε graphics mode που δουλεύουν τα X. Σε console mode, της framebuffer δηλαδή, είναι 1024x768.

Δεν νομίζω πως θα λυθεί το πρόβλημα σου αν δεν σταματήσει η παροχή ρεύματος στην VGA.

Μάλλον θα πρέπει να φτιάξω οδηγό για το πως θα κάνετε δοκιμές χωρίς να κινδυνεύει το σύστημα σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.